Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για combo ενισχυτή λαμπάτο - δωματίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ekim εσύ ποιόν έχεις ; τον απλό Special 6 ;

 

Για τον συγκεκριμένο ενισχυτή (τον απλό special6) τα έχουμε ξαναπεί εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176629.0

αλλά και σε τόσα άλλα thread.

 

Ο ενισχυτής, τον οποίο έχω κ εγώ εδώ κ ενάμιση χρόνο,

 

::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η απάντηση σου δόθηκε απ' τον αγαπητό συνφορουμίτη.

Φυσικά τον απλό, γιατί όταν τον πήρα δεν έβγαινε ο ultra, αλλά και τώρα να αγόραζα πάλι τον ίδιο θα έπαιρνα, τα πολλά κουμπάκια με μπερδεύουν, ενώ ένα vol κι ένα tone είναι ότι ακριβώς χρειάζομαι.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα το παιδί με τον απλό δεν θα μπορέσει να παίξει "βρώμικα" χωρίς πετάλι που για μένα κανενα πετάλι δεν έχει καλύτερο drive σκεψου πως η κεφαλή ειναι ενα μεγάλο πετάλι, τέλος φίλε τον πήρες κι έφυγες ειναι ενας ενυσχητης που στον προτείνουν ολοι ομοφωνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος φίλε τον πήρες κι έφυγες ειναι ενας ενυσχητης που στον προτείνουν ολοι ομοφωνα!

πραγμα υπερσπανιο....  :o

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγμα υπερσπανιο....   :o

 

Όντως.. χεχε   ;D

Πάντως αν είχε attenuator μάλλον θα επέλεγα αυτόν >

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_5_combo_vintage_ltd.htm

 

Άν δεν κάνω λάθος η Blackstar δημιουργήθηκε απο πρώην τεχνικούς της Marshall...

Απο την άλλη όμως υπάρχει και αρκετή χρηματική διαφορά μεταξύ τους... (127€ συγκεκριμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑ ναι το ξέρω ότι προς τα αριστερά χαμηλώνουν.. μη φανταστείς και στον solid state που έχω η ίδια φιλοσοφία ισχύει..

Το θέμα με το cranked το αναφέρω γιατί σύμφωνα με videos στο youtube σχετικά με τους λαμπάτους αναφέρει την διαφορά που σου δίνει η παραμόρφωση των preamp tubes σε συσχετισμό με την παραμόρφωση που παίρνεις όταν crankάρεις τα power tubes... ουσιαστικά η ποιοτικότερη παραμόρφωση έρχεται όταν ανοίξεις τέρμα το master volume (power tubes δλδ)

 

Σε αυτό το video βασίζεται αυτό που σου λέω..

 

Να σημειώσω οτι δεν έχω καμία παικτική σχέση με λαμπάτο ακόμη , οπότε δεν και δεν μπορώ να εκφέρω εμπεριστατομένη άποψη για το wattage...  ;D

 

Εγώ θεωρώ τελείως λάθος την αποψη σου για την ποιοτικότερη παραμόρφωση και το cranking power tubes κτλ. Δεν υπάρχει πιο ποιοτική παραμόρφωση απο τις τελικές και λιγότερο απο τις προενισχύτριες , είναι απλά θέμα γούστου του καθενος.

 

Οπως λές δεν έχεις εμπειρία από λαμπάτους ενισχυτές και βασίστηκές σε ένα βίντεο στο youtube οπου ο τύπος εξηγεί κάποια βασικά για την ενταση κτλ. αλλά δεν σου δίνει παραδείγματα από παραμόρφωση μόνο απο preamp ή από τελίκιασμα του power amp.

 

Πρώτα απο όλα δεν μας έχεις πει τι είδος μουσικής σε ενδιαφέρει να παίζεις με τον ενισχυτή σου και αν θες να έχεις έναν μονο καλο καθαρό ήχο που θα βρωμίζεις με πετάλια (εκεί δεν σε ενδιαφέρει καθόλου ούτε το FX Loop ούτε το Power amp Distortion)

ή αν θες παραμόρφωση από τον ενισχυτή και τι περίπου ήχο θες να πάρεις απο αυτόν.

 

Εγώ πιστεύω ακόμα και χωρίς να μας έχεις δώσει αυτές τις πληροφορίες ότι το power amp drive δεν θα σε ενθουσιάσει σαν ήχος. Πρέπει να το δοκιμάσεις εκτενως σε ενισχυτές για να δεις αν σου αρεσει τελικά να ακούς και τις cranked τελικές λυχνίες να παραμορφώνουν μαζι με την προενίσχυση τον ήχο σου καθώς σε πολύ κόσμο (και εγώ σε αυτούς ανήκω) αυτό δεν είναι επιθυμητό.

 

Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα τον μικρό blackstar που και πιο όμορφος είναι και έχει και μπόλικη παραμόρφωση να σου προσφέρει και full eq (bass mid treble) και isf που σε βοηθάει να βγάλεις πολλούς διαφορετικούς ήχους. Αν μπορείς ακόμα καλύτερα τον ΗΤ-5R

που εχει και 12άρι μεγλαφωνο και reverb.

 

Γενικά επειδή δεν θα βρεις πουθενά τον VHT ελλάδα να τον δοκιμάσεις εκτός απο κανα συνφορουμίτη, ψάχτο λίγο παραπάνω για να είσαι πιο σίγουρος οτι ο ενισχυτης που θα πάρεις σε καλύπτει σε όλα.

 

(Εγώ στη θέση σου θα περίμενα πριν αποφασίσω να βγούν τα μαρσαλάκια τα 1 βατ με switch σε 0,1 βατ combo που λογικά θα τα σπάνε αλλά δεν ξέρει κανείς πόσο θα κοστίζουν ακόμα) 

 

Marshall JCM800 1Watt FTW  ;D ;D

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φυσικα και ΔΕΝ ειναι,ολοι οι ενισχυτες εχουν VΟLUME με  το οποιο αν το γυρισουμε προς τα αριστερα ...χαμηλωνουν...  

 

+10000000000000

Απο τη πρώτη στιγμή ήθελα να του πω αυτό το πράγμα!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Loki ευχαριστώ για την απάντηση σου , γενικά ήταν πολύ σωστά τοποθετημένη και με ωραία επιχειρήματα..

Σχετικά με την ερώτηση σου για τον ήχο που θα ήθελα και το είδος .. θα έλεγα οτι με ενδιαφέρει ένα εύρος απο σεβαστά καθαρά - blues - μέχρι και hard rock .. να σημειώσω οτι έχω και ένα metal muff/top boost οπότε απο καφρίλες θα βασιστώ σε αυτό

 

Τώρα για τους Marshall 1Watt που αναφέρεις , δεν είχα ιδέα το όλο project γενικα!!

Είδα το video απο το NAMM2012 και μου άρεσε πάρα πολύ ο JCM800 (JCM1)

Βέβαια η τιμή στο Nevada Music store είναι στις 559λίρες αγγλίας (ήτοι 672€ !!!  :-X )

Ο DSL1WATT & 2000JMV θα είναι δικάναλοι με effects loop & line out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν την παραμόρφωση του καλου ενισχητη γλυκιά μελοδική και οχι κουραστικη, τα πεταλια μπορει να ειναι στην αρχη πιο εντυπωσιακα αλλα συνηθως κουραζουν μετα απο λιγο παιξιμο, τα φτηνα που εχω εγω εστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου