Προς το περιεχόμενο

Custom κατασκευή ηλεκτρικής Branco Radulovic


c_fanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μεγειά!!

 

Ερώτηση: γιατί είναι τόσο πατηκωμένες οι κορώνες στα τάστα; Εκτός αν η φωτό ξεγελάει. Έχει τίποτα να κάνει με το scalloping?

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια κι από μένα. Καλοπαίξιμη. Ήθελα να ρωτήσω κάτι... πώς έμαθε ο συνφορουμίτης τον εν λόγω κατασκευαστή, και τι το παραπάνω έχει από τους εγχώριους (και γιατί δεν προτίμησε έναν εξ αυτών)?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια φίλε μου και καλα παιξιματα! Να ρωτήσω, πώς και δεν έβαλες full locking αυθεντικό floyd rose?

Αν δεν ήθελες το lock στο headstock, αυτο το μικρο σιδερακι (δεν ξερω πως λέγεται, ειναι στον κυκλο στη φωτο που επισυνάπτω) που κρατάει κατω τις χορδες, δεν δημιουργει προβληματα ξεκουρδίσματος με το να τις κάνει να μην επιστρέφουν στη θέση τους οταν κάνεις κάποιο dive, ή όταν κάνεις κάποιο έντονο vibrato (υποβοηθούμενος και απ το scalloped μπρατσο..)?

 

Αν θες, ανέβασε κάποιο βιντεάκι να τη δούμε και ακούσουμε κιόλας! :)

26.thumb.jpg.730f6ce4626205f8380b79beeec26845.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά!!

 

Ερώτηση: γιατί είναι τόσο πατηκωμένες οι κορώνες στα τάστα; Εκτός αν η φωτό ξεγελάει. Έχει τίποτα να κάνει με το scalloping?

 

 

Είχαν φαρυγγίτιδα και δεν τους βγαίναν οι ψιλές. ;D Πλάκα κάνω. Δεν ξέρω τι είναι η κορώνα στα ταστα αλλ μάλλον είναι απο την φωτο γιατί εγώ τα βλέπω όλα νορμαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια φίλε μου και καλα παιξιματα! Να ρωτήσω, πώς και δεν έβαλες full locking αυθεντικό floyd rose?

Αν δεν ήθελες το lock στο headstock, αυτο το μικρο σιδερακι (δεν ξερω πως λέγεται, ειναι στον κυκλο στη φωτο που επισυνάπτω) που κρατάει κατω τις χορδες, δεν δημιουργει προβληματα ξεκουρδίσματος με το να τις κάνει να μην επιστρέφουν στη θέση τους οταν κάνεις κάποιο dive, ή όταν κάνεις κάποιο έντονο vibrato (υποβοηθούμενος και απ το scalloped μπρατσο..)?

 

Αν θες, ανέβασε κάποιο βιντεάκι να τη δούμε και ακούσουμε κιόλας! :)

 

Έχω άλλες δύο με floyd rose και είπα να μην της κάνω τρεις.Παρ'ολα αυτά ήθελα ενα full floating trmolo για να μην με περιορίζει στο παίξιμο. Πάντως όπως με όλα τα non Floyd rose δεν είναι και για πολλά divebombs.

 

Για το σιδεράκι που λες και μένα με ξένισε. Ε'ιναι μάλλον αχρείαστο και όντως ίσως να επηρεάζει (πολύ λίγο) την επαναφορά. Με βλέπω να το βγάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια κι από μένα. Καλοπαίξιμη. Ήθελα να ρωτήσω κάτι... πώς έμαθε ο συνφορουμίτης τον εν λόγω κατασκευαστή, και τι το παραπάνω έχει από τους εγχώριους (και γιατί δεν προτίμησε έναν εξ αυτών)?

 

Η επιλογή ήταν καθαρά οικονομική. Φυσικά αν είχα να δώσω αυτή τη στιγμή καλά λεφτά για σοβαρό custom όργανο θα προτιμούσα Έλληνα. Δεν τίθεται θέμα γιαυτό. Εδω όμως έφτιαξα κάτι πιο πολύ για την πλάκα μου και ήθελα να μειώσω το ρίσκο τιμή/αποτέλεσμα. Τελικά μάλλον δικαιώθηκα γιατί η κιθάρα βγήκε εξαιρετική για τα χρήματα που έδωσα.

 

Τον τύπο τον έμαθα απο το Noiz και απο το site του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγεια και καλοπαιχτη και απο μενα - εξαιρετικο looking και φανταζομαι θα ακουγεται και ωραια

δεν βλεπω να εχεις αναφερει πουθενα τιμη ομως....ποσο σου στοιχησε ολο αυτο μεχρι να φτασει στα χερια σου ?

η επιλογη να μπουν τα switches πισω ηταν δικη σου ? γιατι δεν βλεπω κανεναν πρακτικο λογο να βρισκονται εκει αλλα περι ορεξεως.......

 

επισης αν χωραει μια επισημανση: αυτο ΔΕΝ ειναι light aged αυτο φενεται λες και εχει ξυσει τις γωνιες με γυαλοχαρτο ή κατι τετοιο.....τα aged οργανα πρεπει να "δειχνουν" παλια αλλα οχι καινουργια και ταλαιπωρημενα (γνωμη μου φυσικα)

 

Να'σαι καλα να την χερεσαι

και παλι καλοπαιχτη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω στην αρχή. 1070€ με τα μεταφορικά. Για το aged συμφωνώ μαζί σου. Είναι λίγο πιο κάτω απο τις Fender masterbuild heavy relic. :)

 

Δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω στην αρχή. 1070€ με τα μεταφορικά. Για το aged συμφωνώ μαζί σου. Είναι λίγο πιο κάτω απο τις Fender masterbuild heavy relic. :)

 

Δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά μου αρέσει.

με συγχωρεις δεν το προσεξα για την τιμη

 

ουτε "λιγο" ειναι ουτε πιο "κατω"

δεν ειναι ουτε heavy relic ουτε light relic(aged)

στην ουσια ειναι αυτο που σου γραφω και πανω - ειναι καινουργιο οργανο αλλα μοιαζει ταλαιπωρημενο  ;)

anyway whatever suits you  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου