Προς το περιεχόμενο

Iced Earth - Watching over me by aris17561


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλτατε για πρωτη προσπαθεια καλο βγηκε με μοναδικη ''παραφωνια'' το σολακι...εκει θελεις δουλεια αρκετη μιας και εισαι φουλ του ρυθμικου παιξιματος απ'οτι εχω δει γενικα....απλα τα πραγματα φιλε...γραφε οτι γουσταρεις...να περνας καλα....και η βελτιωση θα ερθει σε ολα σιγα σιγα...και στις μηξεις...και στη φωνη....και στο παιξιμο γενικοτερα....κανε αυτο που γουσταρεις και ασε εμας να λεμε ;D ;D ;D ;D

 

Τα λεμε φιλος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο και απο μενα...

 

Γουστάρω IE και ναι...και για μενα ειναι σχεδόν συνώνυμο με τα χρονια του λυκειου οπως προανέφερε ενας φιλος πιο πριν...

 

τωρα για το cover... αξιότιμη προσπάθεια...αλλα ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι δυστυχώς είναι κάτω του μετρίου (σχεδόν) σε ολα...και θέλει (τουλάχιστον) κουρδιζμα η κιθάρα σου....

 

αυτα...imho...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη αυτό το R ξέχνα το όμως έτσι? Ακούγεται τόσο πολύ (ειδικά όταν λες θΡΡΡου) και το χαλάει... Η φωνή θέλει δουλίτσα αλλά οκ! Θα το βρεις... Για μίξη κλπ είναι πολύ μέτριο αλλά για πρώτη προσπάθεια σε βρίσκω θεό! Αν θες έλα από εδώ να το ξαναγράψουμε  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

έχεις ρίξει το τέμπο?

 

 

 

Οχι δεν εω ριξει το τεμπο... Ουτε κουρδισμα...

 

Άρη αυτό το R ξέχνα το όμως έτσι? Ακούγεται τόσο πολύ (ειδικά όταν λες θΡΡΡου) και το χαλάει... Η φωνή θέλει δουλίτσα αλλά οκ! Θα το βρεις... Για μίξη κλπ είναι πολύ μέτριο αλλά για πρώτη προσπάθεια σε βρίσκω θεό! Αν θες έλα από εδώ να το ξαναγράψουμε  ;)

 

Παιδια αυχαριστω πολυ για τα σχολια σας... Πραγματι η κιθαρες ειναι πολυ πισω... Αλλα αυτι φτιαχνεται... Θα κοιταξω να φτιαξω λιγο την μιξη και να ξαναανεβασω να μου πειτε αποψη... Ισως κανω και κανενα re-amping... Δεν ειμαι σιγουρος οτι με το pod farm μπορω να βγαλω καλυτερους ηχους... Θα δειξει...Εχω και το revalver ...

 

Παντως και παλι ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και το revalver ...

 

Revalver, all the way!!!

btw, οι κιθάρες, όντως, είναι πίσω στη μίξη.Καλή ιδέα το re-amp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θες έλα από εδώ να το ξαναγράψουμε  ;)

 

Σε ευχαριστω πολυ ... Θα το κανονισουμε σιγουρα...

 

btw εφτιαξα εναν ηχο στο pod farm και θα ηθελα να τον εξετασετε... Σας φενεται καθολου οδοστρωτηρας η μπα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος είναι αλλά σε μίξη δεν ξέρω αν θα είναι τόσο καλός... Γενικά καλό είναι όταν φτιάχνουμε ήχους να σκεφτόμαστε ότι παίζουμε με άλλους (ή θέλουμε να παίξουμε με άλλους) οι οποίοι έχουν ο καθένας τον ρόλο του (οργανικά και συχνοτικά) σε μία μπάντα... Τα μπάσα τα καλύπτουν το μπάσο και η μπότα

Τα μπασομεσαία η (ρυθμική) κιθάρα, τα pad/synth και τα τομ (και τα floor tom)

Τα μεσαία η lead κιθάρα, τα lead synth και το ταμπούρο

Κι από εκεί και πάνω είναι τα πιατίνια....

(την φωνή δεν την βάζω σαν όργανο αν και πρέπει)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος είναι αλλά σε μίξη δεν ξέρω αν θα είναι τόσο καλός... Γενικά καλό είναι όταν φτιάχνουμε ήχους να σκεφτόμαστε ότι παίζουμε με άλλους (ή θέλουμε να παίξουμε με άλλους) οι οποίοι έχουν ο καθένας τον ρόλο του (οργανικά και συχνοτικά) σε μία μπάντα... Τα μπάσα τα καλύπτουν το μπάσο και η μπότα

Τα μπασομεσαία η (ρυθμική) κιθάρα, τα pad/synth και τα τομ (και τα floor tom)

Τα μεσαία η lead κιθάρα, τα lead synth και το ταμπούρο

Κι από εκεί και πάνω είναι τα πιατίνια....

(την φωνή δεν την βάζω σαν όργανο αν και πρέπει)

 

Δλδ πιστευεις οτι αυτος ο ηχος δεν θα κοβει σε μιξη η δεν το σκεφτηκες ετσι ? Γενικα δυσκολευομαι πολυ με οτι και αν εχω για εξοπλισμο να βγαλω εναν σωστο ηχο οπου να ειναι συχνοτικα καλος κτλ... Ουτε με λαμπατο ξερω ουτε με πεταλιερα κτλ... Απλα ακουω παιζωντας και αν μου κανει στο χερι τοτε λεω οκ καλος ειναι παμε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δυσκολευομαι πολυ με οτι και αν εχω για εξοπλισμο να βγαλω εναν σωστο ηχο οπου να ειναι συχνοτικα καλος κτλ... Ουτε με λαμπατο ξερω ουτε με πεταλιερα κτλ... Απλα ακουω παιζωντας και αν μου κανει στο χερι τοτε λεω οκ καλος ειναι παμε...

Προσπάθησε να φτιάχνεις ήχο βάζοντας ένα drum machine να παίζει και κάποια random μπασογραμμή... Σε ΠΟΛΥ γενικές γραμμές (για το μεταλ):

British Sound: Τα μπάσα στο παρα 10, τα μεσαία στο και 20 και τα πρίμα στο και 10 (μιλάω για το eq)

American Sound: Τα μπάσα στο και 15, τα μεσαία στο παρα 15 και τα πρίμα στο και 10

(σαν ρολόι σκέψου με το 12 ακριβώς να είναι στη μέση)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπάσα τα καλύπτουν το μπάσο και η μπότα

Τα μπασομεσαία η (ρυθμική) κιθάρα,

 

πιστεύω πως οι παραπάνω γραμμές έχουν προ πολλού καταργηθεί στο μέταλ, διαρκώς οι κιθαρίστες καταπατούν τα χωράφια του μπάσου

 

άρη είναι high  gain και δεν λασπώνει άρα πιστεύω πως είσαι σε πολύ καλό δρόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου