Προς το περιεχόμενο

Προενίσχυση η όχι ;;;


ntonto1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι του noiz. Λοιπόν έχω την κάρτα ήχου mackie onyx blackbird και την προενίσχυση spl goldmike 9844. Η απορία μου είναι επειδή η κάθε είσοδο της mackie έχει πάνω κουμπί για ρύθμιση του gain κατά  πόσο πρέπει να είναι  πάνω το gain της κάρτας ήχου και κατα πόσο τις προενίσχυσης???

 

Το πρόβλημα ειναι ότι όταν δίνω απο τον προενισχυτή η βελόνα τερματίζει πολύ εύκολα και όταν αρχίζω να το χαμηλώνω και να δίνω απο την κάρτα ήχου ακούγεται παραπάνω φύσιγμα αλλα και νομίζω ότι μειώνεται και ο όγκος της ηχογράφησης. Μήπως σε  τέτοιες περιπτώσης με κάρτες ήχου με προενίσχυση στις εισοδους τις δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε εξωτερική προενίσχυση τελικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε και βρες πληροφοριες περι "gain staging".

 

Επισης το output του προενισχυτη σου πρεπει να συνδεθει στο line input της mackie και οχι στο mic input.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+4dB ειναι το στανταρ για line level.

Θα την βαλεις σε line θυρα ,εχει ενα switch η καρτα σου τσεκαρε οτι δεν ειναι πατημενο στο mic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+4dB ειναι το στανταρ για line level.

Θα την βαλεις σε line θυρα ,εχει ενα switch η καρτα σου τσεκαρε οτι δεν ειναι πατημενο στο mic.

 

Ψαξε και βρες πληροφοριες περι "gain staging".

 

Επισης το output του προενισχυτη σου πρεπει να συνδεθει στο line input της mackie και οχι στο mic input.

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Εννοείται το κουμπί που είναι +48v σωστά ? Αν ναι εννοείται ότι είναι συνεχώς κλειστό . Line και mic είναι η ίδιες υποδοχές και στα 8 κανάλια απλά τις 2 από αυτές τις έχει μπροστά και τις υπόλοιπες 6 πίσω . Έτσι και αλλιώς όμως κλειστό η ανοικτό το +48v δίνει ένταση (trim) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς όμως κλειστό η ανοικτό το +48v δίνει ένταση (trim) .

??????????

 

Βασικά έχε το πάντα απενεργοποιημένο στην κάρτα σου. Το ενεργοποιείς μόνο για να δουλέψεις με πυκνωτικό μικρόφωνο που έχεις συνδέσει στην είσοδο MIC της κάρτας σου (με XLR καλώδιο δηλαδή).

 

Δηλαδή το +48V Phantom power δεν το χρησιμοποιείς στον προενισχυτή σου όταν συνδέεις μικρόφωνο? Με τι μικρόφωνο ηχογραφείς? με δυναμικό?

 

Anyway...

Συνδέεις τα 2 κανάλια του προενισχυτή σου με ένα balanced καλώδιο θυληκό XLR σε TRS (μεγάλο στέρεο καρφί) όπως αυτό

file_2_3_1_1_1_1_1_1_1_5.jpg

 

από τό out της προενίσχυσης στο Line in της κάρτας (προτιμότερο στα πίσω 3-4 πχ. για να έχεις ευκαιρα τα μπροστινά για άλλη χρήση)

 

Ρυθμίζεις το Gain pot της κάρτας στο παρα 10 περίπου (τύπου ρολόι, δηλ. ακριβώς είναι στη μέση) ακριβώς εκεί που δείχνει U δηλαδή Unity Gain.

Μετά ρυθμίζεις το gain στον SPL ώστε να μην φτάνεις στα κόκκινα και κοιτάς να συμβαίνει το ίδιο και στα meters της κάρτας και του DAW που χρησιμοποιείς.

 

Και ψάξου λίγο όπως σου είπαν για gain staging και γενικά διάβασε και κανα manual να δεις τι κάνει το κάθε τι στα μηχανήματα σου. Θεωρώ τραγικό το να μην γνωρίζεις τι είναι το Phantom power απο τη στιγμή που ηχογραφείς με εξωτερικό προενισχυτή μικροφώνου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??????????

 

Βασικά έχε το πάντα απενεργοποιημένο στην κάρτα σου. Το ενεργοποιείς μόνο για να δουλέψεις με πυκνωτικό μικρόφωνο που έχεις συνδέσει στην είσοδο MIC της κάρτας σου (με XLR καλώδιο δηλαδή).

 

Δηλαδή το +48V Phantom power δεν το χρησιμοποιείς στον προενισχυτή σου όταν συνδέεις μικρόφωνο? Με τι μικρόφωνο ηχογραφείς? με δυναμικό?

 

Anyway...

Συνδέεις τα 2 κανάλια του προενισχυτή σου με ένα balanced καλώδιο θυληκό XLR σε TRS (μεγάλο στέρεο καρφί) όπως αυτό

file_2_3_1_1_1_1_1_1_1_5.jpg

 

από τό out της προενίσχυσης στο Line in της κάρτας (προτιμότερο στα πίσω 3-4 πχ. για να έχεις ευκαιρα τα μπροστινά για άλλη χρήση)

 

Ρυθμίζεις το Gain pot της κάρτας στο παρα 10 περίπου (τύπου ρολόι, δηλ. ακριβώς είναι στη μέση) ακριβώς εκεί που δείχνει U δηλαδή Unity Gain.

Μετά ρυθμίζεις το gain στον SPL ώστε να μην φτάνεις στα κόκκινα και κοιτάς να συμβαίνει το ίδιο και στα meters της κάρτας και του DAW που χρησιμοποιείς.

 

Και ψάξου λίγο όπως σου είπαν για gain staging και γενικά διάβασε και κανα manual να δεις τι κάνει το κάθε τι στα μηχανήματα σου. Θεωρώ τραγικό το να μην γνωρίζεις τι είναι το Phantom power απο τη στιγμή που ηχογραφείς με εξωτερικό προενισχυτή μικροφώνου.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις . Αυτό ακριβώς με το Gain pot της κάρτας παρα δέκα στο ρολόι ήταν η ερώτησή μου . Άρα η κάρτα ήχου μου πρέπει να είναι ρυθμισμένη στο U . Eνοείται ότι είναι συνεχώς το phantom power τις κάρτας κλειστό γιατί είναι ανοικτό τις προενίσχυσης . Έτσι ακριβώς τα έχω συνδέσει φίλε loki απλά το θέμα μου ήταν αυτό που είπες με Gain pot τις κάρτας .....Απλά αυτό που βλέπω και με προβλημάτισε ήταν το ότι στον spl πιάνει 'κόκκινα' πολύ εύκολα χωρίς να υπάρχει σχετική ένταση η παραμόρφωση για αυτό με έβαλε σε σκέψη με την κάρτα ήχου και το  gain της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γειά σας φίλοι του noiz. Λοιπόν έχω την κάρτα ήχου mackie onyx blackbird και την προενίσχυση spl goldmike 9844. Η απορία μου είναι επειδή η κάθε είσοδο της mackie έχει πάνω κουμπί για ρύθμιση του gain κατά  πόσο πρέπει να είναι  πάνω το gain της κάρτας ήχου και κατα πόσο τις προενίσχυσης???

 

Το πρόβλημα ειναι ότι όταν δίνω απο τον προενισχυτή η βελόνα τερματίζει πολύ εύκολα και όταν αρχίζω να το χαμηλώνω και να δίνω απο την κάρτα ήχου ακούγεται παραπάνω φύσιγμα αλλα και νομίζω ότι μειώνεται και ο όγκος της ηχογράφησης. Μήπως σε  τέτοιες περιπτώσης με κάρτες ήχου με προενίσχυση στις εισοδους τις δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε εξωτερική προενίσχυση τελικά???

Φίλε μου έχεις μπερδευτεί σε απίστευτο βαθμό. Και σ αυτό φταίει η υπεροπλία σου!

 

Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς και τις 2 προενισχύσεις.

 

Η απλή λύση είναι να βαλεις το μικρόφωνο κατ΄ευθείαν στην Mackie και να ηχογραφήσεις χωρίς την SPL. Το πιο πιθανό είναι να μη σου λήψει η SPL.

 

Στην άλλη περίπτωση οπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, θα πρέπει να ρυθμίσεις σε unity gain (συνήθως είναι κοντά στο 7) την ευαισθησία εισόδου (Gain) της Mackie.

 

Μη μπερδεύεις τα 48V phantom power... +4 σου έγραψαν όχι 48. Αλλο το ΄να κι άλλο τ΄άλλο.

Αν θελεις να μάθεις διεξοδικά τι σημαίνουν κοίταξε στα Αρθρα μας. Υπάρχουν πολλά διαφωτιστικά που θα σε βοηθήσουν σε βάθος χρόνου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς και τις 2 προενισχύσεις.

 

 

Στην άλλη περίπτωση οπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, θα πρέπει να ρυθμίσεις σε unity gain (συνήθως είναι κοντά στο 7) την ευαισθησία εισόδου (Gain) της Mackie.

 

 

 

 

Αυτή ήταν η απάντηση από ότι φαίνεται στην ερώτηση μου . Από εκεί και πέρα για το θέμα αν πρέπει η όχι να ηχογραφήσω με τον spl η με τις onboarb προενισχύσης της κάρτας ήχου τωρα που θα ρυθμίσω  σε unity gain την ευαισθησία εισόδου θα κάνω κάποια test και θα αποφασίσω . Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτή ήταν η απάντηση από ότι φαίνεται στην ερώτηση μου . Από εκεί και πέρα για το θέμα αν πρέπει η όχι να ηχογραφήσω με τον spl η με τις onboarb προενισχύσης της κάρτας ήχου τωρα που θα ρυθμίσω  σε unity gain την ευαισθησία εισόδου θα κάνω κάποια test και θα αποφασίσω . Ευχαριστώ

Διευκρίνιση: unity gain στην ευαισθησία εισόδου θα επιλέξεις σε περίπτωση που συνδέσεις τις 2 συσκευες. Το μικρόφωνο σου μπορεί να είναι πιο ευαίσθητο ή το αντίθετο, οπότε θα ρυθμίσεις το gain αναλόγως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου