Προς το περιεχόμενο

Iced Earth - Watching over me by aris17561


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

άρη είναι high  gain και δεν λασπώνει άρα πιστεύω πως είσαι σε πολύ καλό δρόμο

 

Επισης αυτο πρεπει να ειναι μετα απο πολυ καιρο ενα καλο σχολιο σου για κατι που εκανα και αυτο με χαροποιει γιατι δεν πανε χαμενες οι προσπαθειες μου... Αν καταφερω και πει κατι καλο και ο marathon νομιζω εκλεισα... ;D ;D ;D

 

thnx btw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιστεύω πως οι παραπάνω γραμμές έχουν προ πολλού καταργηθεί στο μέταλ, διαρκώς οι κιθαρίστες καταπατούν τα χωράφια του μπάσου

Από τη μία κάποιοι "μπασίστες" αποφάσισαν να το παίξουν (lead) κιθαρίστες (cliff burton, steve harris, joe demaio), από την άλλη κάποιοι "παραγωγοί" αρχές των 80s βάζανε το μπάσο στο mute, οπότε καλά να πάθουμε τώρα :'( :'(

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου άρεσε καθόλου πολύ ψεύτικο το αποτέλεσμα.

Παίξε ρε παιδι μου με το POD HD. Είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα βγάλεις καλύτερο ήχο.

Ειδικά αν απενεργοποιείς τις καμπίνες και φορτώνεις IR στο κανάλι του DAW που ηχογραφείς θα έχεις απείρως καλύτερο αποτέλεσμα.

 

PS1.   Αν δυσκολεύεσαι να φτιαξεις καλό ήχο στο POD κατέβασε τα presets άλλων και δοκίμασε τα.

πχ του τυπου στο βίντεο.  http://www.oep.se/Audio/Fearedse%20pod%20hd%20metal%20presets.zip

 

PS2.   Mην κάνεις όλα τα βιντεο που ανεβάζεις mirror.  No point...Not cool

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου άρεσε καθόλου πολύ ψεύτικο το αποτέλεσμα.

Παίξε ρε παιδι μου με το POD HD. Είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα βγάλεις καλύτερο ήχο.

Ειδικά αν απενεργοποιείς τις καμπίνες και φορτώνεις IR στο κανάλι του DAW που ηχογραφείς θα έχεις απείρως καλύτερο αποτέλεσμα.

 

PS1.   Αν δυσκολεύεσαι να φτιαξεις καλό ήχο στο POD κατέβασε τα presets άλλων και δοκίμασε τα.

πχ του τυπου στο βίντεο.  http://www.oep.se/Audio/Fearedse%20pod%20hd%20metal%20presets.zip

 

PS2.   Mην κάνεις όλα τα βιντεο που ανεβάζεις mirror.  No point...Not cool

 

καλημέρα και σήμερα. Οκ θα προσπαθήσω να βγάλω ένα αποτέλεσμα με την hd . Ο όλα παραπάνω έχει το ράκ. Εγώ εχω την 500 οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα πατσις του . Το σίγουρο είναι πάντως ότι κάποιος τρόπος ρε γαμώτο θα υπάρχει να φτιάξω έναν ωραίο ήχο και στο πόντ φαρμ... Εχω ακούσει πολύ ωραίες μιξεις στο ίντερνετ... Τα ιμπαλσις πως χρησιμοποιούνται ; μεγάλο ζήτημα μου φενεται ανοίγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βίντεο είναι μιρορντ γιατί δυστυχώς έτσι τα δείχνει η κάμερα και δεν δίνει επιλογή να τα γυρίσεις από την καλή... Είναι η κάμερα του λαπτοπ που είναι για τσατ... Προφανώς δεν είχαν προβλέψει τις παλαβομαρες που θα μπορούσα να κάνει ένας μέρος χρήστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βίντεο είναι μιρορντ γιατί δυστυχώς έτσι τα δείχνει η κάμερα και δεν δίνει επιλογή να τα γυρίσεις από την καλή... Είναι η κάμερα του λαπτοπ που είναι για τσατ... Προφανώς δεν είχαν προβλέψει τις παλαβομαρες που θα μπορούσα να κάνει ένας μέρος χρήστης...

δλδ δεν εισαι αριστεροχειρας ?  :D :D

 

ωραιο το cover και η προφορα σου θελει δουλεια (οπως ειπαν και προγραψαντες ;D)

επισης τα τυμπανα ειναι φλου - αχρωμα δλδ (δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω)

αν το εγραψες με cubase στειλτο μου να στο φτιαξω  ;)

 

1 πραγμα δεν μπορω να καταλαβω:

ρε εισαι παλαβος ?????????????????????????

εχεις το τερας τον ενισχυτη και καθεσαι και "παιζεις" και σπας το κεφαλι σου με την πεταλιερα ή και με plug in ??

βαλε το μικροφωνο μπροστα στο ηχειο - φτιαξε τον ηχο που ΣΟΥ ακουγεται ωραιος και βαλτο να γραψει.......και απο κει και περα κανονισε την αποσταση......

τι ποιο απλο ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε συ μεσαλιον... Παίζουν πολλά στην ηχογράφηση ενισχυτη που δεν τα εχω... Ας πούμε πόσο δύνατα πρέπει να παίζει ο ενισχυτης ; πόσο δύνατα πρέπει να είναι το βολιουμ της εισόδου xlr της κάρτας ήχου για να μην κάνει κλιπ αλλά να γεμίζει και το κανάλι της ηχογράφησης κτλ. Ενώ με το πόντ φαρμ είναι όλα έτοιμα... Εν τω μεταξύ πιστεύω ότι πάραυτα υπάρχει τρόπος να βγάλεις ήχο και με αυτα. Απλά εγώ δεν τον ξέρω. Δες στο κανάλι μου στο γιουτιουμπ  τα υπόλοιπα βίντεο μου όπου παίζω με τον ενισχυτη μου με μικρόφων μπροστά να δεις που ακούγεται ο ήχος πιο χάλια... Αφού είμαι μυρωδιάς... Μου θέλω και ηχογράφηση τρομάρα μου... Αει σηχτηρι... Θα μάθω φυσαρμόνικα να ησυχάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε πόσο δύνατα πρέπει να παίζει ο ενισχυτης ; πόσο δύνατα πρέπει να είναι το βολιουμ της εισόδου xlr της κάρτας ήχου για να μην κάνει κλιπ αλλά να γεμίζει και το κανάλι της ηχογράφησης κτλ.

 

το εύρος μέσα στο οποίο παίζει το σήμα εισόδου της κάρτας το βλέπεις, έτσι δεν είναι;

 

φροντίζεις λοιπόν να ρυθμίσεις κατάλληλα την ευαισθησία εισόδου για το κανάλι αυτό, εξασφαλίζοντας παράλληλα πως δεν ενοχλεί η ένταση  με την οποία παίζεις

 

οπότε μπορεί να καταλήξεις να βάλεις τον ενισχυτή να παίζει χαμηλά για να μην ενοχλείς, και να αντισταθμίσεις αυξάνοντας την ευαισθησία ώστε το κανάλι να γράφεται σωστά

 

δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζεις, πειραματίζεσαι μία φορά και τα βρίσκεις αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις την 500 μπορεις να δοκιμασεις 2 patch π εχω κανει εγω για rythm και lead με τα οποια παιζω πανω απο backtrack σε metallica.

στα επισυναπτω

Απ οτι θα δεις το drive το εχω φουλαρισμενο γιατι παιζω με passive μαγνητες της rg2500 μου αλλα μπορεις να το χαμηλωσεις κ να δεις τι κ πως.

Metallica_Rythm__Lead.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εύρος μέσα στο οποίο παίζει το σήμα εισόδου της κάρτας το βλέπεις, έτσι δεν είναι;

 

φροντίζεις λοιπόν να ρυθμίσεις κατάλληλα την ευαισθησία εισόδου για το κανάλι αυτό, εξασφαλίζοντας παράλληλα πως δεν ενοχλεί η ένταση  με την οποία παίζεις

 

οπότε μπορεί να καταλήξεις να βάλεις τον ενισχυτή να παίζει χαμηλά για να μην ενοχλείς, και να αντισταθμίσεις αυξάνοντας την ευαισθησία ώστε το κανάλι να γράφεται σωστά

 

δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζεις, πειραματίζεσαι μία φορά και τα βρίσκεις αυτά

 

 

Aaaa οκ... οποτε ανοιγω τον ενισχυτη μεχρι εκει που μπορω να παιξω και να μην ενοχλουμε και ενοχλω και ολα τα υπολοιαπα απο το βολιουμ της καρτας μεχρι λιγο πριν κλιπαρει ? η να πηγαινει ο δεικτης μεχρι την μεση ας πουμε ? γιατι γραφω 2 κιθαρες... μια δεξια και μια αριστερα...

 

Αν εχεις την 500 μπορεις να δοκιμασεις 2 patch π εχω κανει εγω για rythm και lead με τα οποια παιζω πανω απο backtrack σε metallica.

στα επισυναπτω

Απ οτι θα δεις το drive το εχω φουλαρισμενο γιατι παιζω με passive μαγνητες της rg2500 μου αλλα μπορεις να το χαμηλωσεις κ να δεις τι κ πως.

 

Σε ευχαριστω πολυ... θα τα τσεκαρω το απογευμα...

 

Ρε παιδια να ρωτησω κατι τελευταιο ? Με τα plug ins γινεται δουλεια η μπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου