Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό ''βουητό'' στο setup μου. Τη γνώμη σας παρακαλώ..


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλή βδομάδα.

Σήμερα που είχα αρκετή διάθεση και βρήκα λίγο χρόνο είπα να κατέβω στο υπογειάκι μου και να παίξω με όλο το setup μου. Δηλαδή:

1) Tuner -> Wah -> Fuzz -> Drive -> Delay -> Ενισχυτής

2) Δύο καλώδια που δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα και παίζουν αμφότερα μια χαρά μόνα τους καρφί στον ενισχυτή.

3) Ένα One Spot για να τροφοδοτεί τα πετάλια εκτός από το drive (Plexitone που έχει δικιά του τροφοδοσία).

4) Μια κιθάρα που παίζει μια χαρά καρφί.

5) Μια μπαλαντέζα.

 

Ενώ είχα παίξει 35678 φορές χωρίς το παραμικρό buzz νασου σήμερα ο θόρυβος. Αποκλείω όπως καταλαβαίνετε και από τα προαναφερθέντα να φταίνε τα καλώδια, η μπαλαντέζα και η κιθάρα.

 

Τα πετάλια τα έβαλα ένα ένα και κάνουν ΟΛΑ buzz εκτός του plexitone με τη δικιά του τροφοδοσία.

Λέω ''εντοπίστηκε ο ένοχος, το One Spot''. Δυστυχώς όμως παίρνω το One Spot ενός φίλου και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο...

 

Επειδή τώρα δεν έχω καμια διάθεση να κουβαλάω ενισχυτές και διάφορα άλλα, αύριο θα δοκιμάσω και σε άλλη μπρίζα, αλλά αν θυμάμαι καλά προ ενός μήνα είχα παίξει και αλλού με συνέπεια να έχω το ίδιο εκκωφαντικό buzz για το οποίο κατηγόρησα, μάλλον λανθασμένα, τη μπρίζα και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω...

 

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση για να εντοπιστεί ο ένοχος..?

Συγγνώμη αν κούρασα με την πολυλογία.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής σου είναι λαμπάτος;Αν ναι,τότε αυτό το "βουητό" που λες μπορεί να στο δημιουργούν οι προενισχύτριες οι οποίες χρειάζονται αλλαγή.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής σου είναι λαμπάτος;Αν ναι,τότε αυτό το "βουητό" που λες μπορεί να στο δημιουργούν οι προενισχύτριες οι οποίες χρειάζονται αλλαγή.

 

Ναι λαμπάτος είναι αλλά όπως προείπα παίζει μια χαρά είτε μόνο με την κιθάρα, είτε με το plexitone και την κιθάρα...  :-\

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνήθης ύποπτος και τελικά o ένοχος τις περισσότερες φορές για θόρυβο στις πεταλιέρες μου ήταν το Wah, τ'οποίο όταν τροφοδοτούσα με ξεχωριστό τροφοδοτικό ή μπαταρία,σταματούσε ο θόρυβος.

Οπότε θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το ίδιο, μήπως λυθεί το πρόβλημα.

 

Κάτι άλλο που μου δημιουργούσε θόρυβο,ήταν η γείωση.Παρ'όλο που τα πετάλια είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή και θεωρητικά είναι γειωμένα, μερικές φορές η γείωση ήταν ανεπαρκής.

Χρησιμοποιούσα λοιπόν ένα καλώδιο με "κροκοδειλάκια" για να συνδέσω τη γείωση απ'ευθείας απ'τη μπρίζα, με κάποιο σημείο ενός πεταλιού πχ. κάποια βίδα ή το μεταλλικό βύσμα από patch cable.

 

Άλλοι παράγοντες που δημιουργούν  θόρυβο είναι, τα καλώδια σήματος που είναι κοντά σε καλώδια ρεύματος AC ή έρχονται σ'επαφή, οι λάμπες φθορίου, τα dimmers, και φυσικά το ίδιο το ρεύμα της ΔΕΗ.

 

Καλό ψάξιμο και τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνήθης ύποπτος και τελικά o ένοχος τις περισσότερες φορές για θόρυβο στις πεταλιέρες μου ήταν το Wah, τ'οποίο όταν τροφοδοτούσα με ξεχωριστό τροφοδοτικό ή μπαταρία,σταματούσε ο θόρυβος.

 

Έχεις δίκιο για τα wah αλλά εδώ ο φίλος λέει ότι τα δοκίμασε ένα ένα και βγάζει πάλι θόρυβο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως σαν παλιότερος στο forum, έριξες μια ματιά εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5181.0

 

Γενικά σε ένα πολύπλοκο σύστημα όπως το δικό σου, ο εντοπισμός κάποιου προβλήματος είναι σαφώς επίπονος.

Πάντως μην βιάζεσαι να αθωώσεις καλώδια και μπαλαντέζα. Ρίξτους μια ματιά ακόμα. Επίσης, ο ενισχυτής σου παίρνει από την ίδια πρίζα με τα υπόλοιπα;

(Η ερώτηση είναι: Είναι όλα γειωμένα στην ίδια γραμμή;;).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως σαν παλιότερος στο forum, έριξες μια ματιά εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5181.0

 

Γενικά σε ένα πολύπλοκο σύστημα όπως το δικό σου, ο εντοπισμός κάποιου προβλήματος είναι σαφώς επίπονος.

Πάντως μην βιάζεσαι να αθωώσεις καλώδια και μπαλαντέζα. Ρίξτους μια ματιά ακόμα. Επίσης, ο ενισχυτής σου παίρνει από την ίδια πρίζα με τα υπόλοιπα;

(Η ερώτηση είναι: Είναι όλα γειωμένα στην ίδια γραμμή;;).

 

Μπορει να μην ειμαι νεος στο φορουμ και να εχω μια α εμπειρια στο θεμα εφε αλλα δυστυχως κατι τετοιο το αντιμετωπιζω πρώτη φορα και δεν ξερω τι θα κανω...

Σε λιγο θα παρω τα πεταλια σε αλλο ενισχυτη και αλλο ... σπιτι να δω τι θα γινει.

 

Να φανταστεις πως δεν εβαλα καν ολα τα πεταλια στο setup αλλα τα πιο βασικα.

Δε θελω να φανταστω τι θα γινοταν σε μια περιπτωση >10 πεταλιων! :-)

 

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την αργοπορημένη επάνοδό μου.

 

Αν και είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός (και οφείλω πρώτα απ' όλα να ασχολούμαι με την ασφάλεια των ανθρώπων), θα σου προτείνω κάτι εντελώς εξτρεμιστικό σαν διαγνωστικό (είναι από αυτά που λένε - don't try this at home - δεν το άκουσες από εμένα).

 

Αν είσαι σίγουρος ότι η μπαλαντέζα σου είναι OK, και αν (και μόνο αν) έχεις τη γνώση και την όρεξη, αποσύνδεσε το καλώδιο της γείωσης της από το φις και ξαναδοκίμασε. Αν ο θόρυβος εξαφανιστεί, τότε έχεις πρόβλημα (μαλλον σοβαρό) με τη συχνότητα του δικτύου σου (ΔΕΗ). Αυτό είναι κάτι το οποίο μπορεί να προέκυψε για χιλιάδες λόγους (π.χ έναρξη λειτουργιας ενός καινούριου μετασχηματιστή σε γειτονική περιοχή κλπ) και για τους οποίους συνήθως δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Θα έχεις όμως μια σοβαρή ένδειξη για το τι μπορεί να πηγαίνει λάθος. (αυτός είναι και ο λόγος που συνήθως το θόρυβο στα setup τον εισάγουν τα εφε που έχουν να κανουν με παραμόρφωση χρόνου - συχνότητας (wha - delay κλπ)).

 

Αυτά. Ευχαριστώ για την υπομονή σου και καλή επιτυχία. (πριν τη μετακόμισή σου σε άλλο σπίτι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντησεις σου!

Εχω κι εγω σχεδον καταληξει οτι φταιει κάτι με το ρεύμα στο σπίτι. Δοκιμασα ολα τα πετάλια μου σε αλλο σπίτι με δυο διαφορετικά one spots και τα καλώδια μου και παίζανε μια χαρα. Το μονο που παρέλειψα να κάνω και θεωρώ οτι ηταν μεγάλη βλακεία μου ήταν να χρησιμοποιήσω και τα δικά μου καλωδιάκια που ενώνουν το ενα πετάλι με το άλλο...

Οπως και να έχει οι εν δυνάμει ένοχοι πλεον είναι δυο με φαβορί φυσικά την αγαπητή μας ΔΕΗ :-)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gk με πρόλαβες...Ο θόρυβος πολλές φορές (τι πολλές...τις περισσότερες  ;D) προέρχεται από -φορτωμένες ή μη- γραμμές της ΔΕΗ....

Και θα σου πρότεινα ακριβώς αυτό: να τα δοκιμάσεις σε άλλο σπίτι ή στούντιο (αν μπορείς να κουβαλήσεις τον ενισχυτή)....

Με τη ΔΕΗ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά δυστυχώς...Μόνο υπομονή...

 

 

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου