Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καταλληλου εφε !!!!


dennis0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποοο πραγματικος πονοκεφαλος να ψαχνεις για εφε ... λοιπον εχω βρει μεταχειρισμενη την pod x3 live της line 6 σε καλη τιμη ειμαι σχεδον ετοιμος να την παρω και ρωταω ενα φιλο μου ηλεκτρολογο που παιζει κιθαρα και εχει γνωσεις και με προτρεπει να παρω αναλογικα πεταλακια της boss για παραμορφωση και ενα V amp 2 για modulation κλπ .. ειναι σκατο-ψηφιακουρες αυτα λεει .. και τωρα εγω τι κανω ;;; παιρνω την line 6 και εχω πολλες επιλογες για πολλους ηχους και προσομοιωσεις ενισχυτων ή προτιμω την λυση με τα πεταλακια και εχω λιγους ηχους και εστιαζω στην ποιοτητα ; ρε παιδια ας με βοηθησει καποιος θα τρελαθω .............!. το στυλ που παιζω ειναι classic rock λιγο blues και metal αλλα γενικα δεν μου αρεσουν οι ψηφιακοι ηχοι προτιμω τους πιο classic .. Ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

σε παρακαλω χωρις να ξερω - μπορεις να μου βρεις 1 αναλογικο πεταλι της boss ?

εκτως απο το DM 2...

 

γενικα επειδη δεν εισαι εμπειρος σε τετοιου ειδους παρεμβασεις στον ηχο σου (πεταλακια & πεταλιερα εννοω) ισχυει το οτι αμα ΔΕΝ το ακουσεις γνωμη δεν μπορεις να σχηματισεις - την εχω παθει ουκ ο λιγες φορες και εχω χασει ΠΟΛΛΑ λεφτα (οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα) σε τετοιου ειδους "εικασιες"  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

σε παρακαλω χωρις να ξερω - μπορεις να μου βρεις 1 αναλογικο πεταλι της boss ?

εκτως απο το DM 2...

 

πολλά πεταλάκια της boss είναι αναλογικά.

 

εχει γνωσεις και με προτρεπει να παρω αναλογικα πεταλακια της boss για παραμορφωση και ενα V amp 2 για modulation κλπ .. ειναι σκατο-ψηφιακουρες αυτα λεει ..

 

Σπάνια θα βρεις κάποιον με γνώσεις να σου πει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά πεταλάκια της boss είναι αναλογικά.

μα δεν αντιλεγω - απλως δεν ξερω αλλο απο το DM 2 και γι'αυτο ρωτησα....για να μαθω ::) ερωτηση ασχετοσυνης ηταν οχι εμπαιγμου

αν μπορεις εσυ πες μερικα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω και (τώρα) έχω την ίδια απορία (η δική μου προσέγγιση είναι να ανοίξεις να δεις :D). To my understanding μάλλον όλα τα drives είναι αναλογικά (εξαιρούνται τα COSM βέβαια). Επίσης, νομίζω οτι το τρέμολο, τα octavers, chorus κλπ είναι επίσης. Δεν είναι τα harmonizers, delays, reverbs (εντάξει αυτά το γράφουν και πάνω) και νομίζω και τα pitch shifters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα "σχετικα" γρηγορο search που εκανα ειδα οτι σε πολλα φορα αναφερεται οτι σχεδον ολα τα πεταλια της boss ειναι ψηφιακα(+cosm φυσικα) εκτως απο καποιες μικρες εξαιρεσεις οι οποιες ειναι σπανιες

οπως π.χ. το ds-1 που ειναι αναλογικο

 

anyway on topic now

Σπάνια θα βρεις κάποιον με γνώσεις να σου πει κάτι τέτοιο.

νομιζω τα λεει ολα  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα "σχετικα" γρηγορο search που εκανα ειδα οτι σε πολλα φορα αναφερεται οτι σχεδον ολα τα πεταλια της boss ειναι ψηφιακα(+cosm φυσικα) εκτως απο καποιες μικρες εξαιρεσεις οι οποιες ειναι σπανιες

 

οχι δεν ισχυει αυτο,βγαζει αλλωστε παρα πολλα πεταλια τα περισσοτερα drives,dist,comp etc ειναι αναλογικα οπως και πολλα chorus,phaser,tremolos ...delay δεν βγαζει πια αναλογικα (δεν υπαρχει λογος αλλωστε... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Dennis κατα την ταπεινη μου αποψη εξαρταται το τι ψαχνεις και το τι διαθετεις.Εαν εχεις μια καλη κιθαρα ,εναν καλο ενισχυτη και θελεις να χρησιμοποιεις 2-3 εφε τοτε σαφως τα αναλογικα πεταλια θα σου δωσουν εναν πιο αυθεντικο ηχο και πιο ζωντανο απ'οτι καποιο modelling.Εαν θελεις πολλα εφε τοτε οικονομικα σε συμφερει μια πεταλιερα οπως το POD.Επισης αυτη η λυση ειναι πολυ καλη εαν δεν διαθετεις εναν καλο ενισχυτη και ουσιαστικα με το POD μπορεις να φτιαξεις ηχους που να ειναι αξιοπρεπεστατοι και να ανταποκρινονται σε αυτο που θελεις.Πριν κατασταλαξεις ομως, ακου οτι σου προτινουν και μη δωσεις λεφτα για να παρεις κατι που δεν δοκιμασες.Και αν μπορεις ειτε πας σε μαγαζι είτε παρεις μεταχειρισμενο,τσεκαρε το με την κιθαρα σου για να δεις αν σου αρεσει αυτο που ακους.

 

Και φυσικα συμφωνω με τους συμφορουμιτες οτι αυτος που σου ειπε οτι ξερει και σου προτινε πεταλια και v-amp και τετοια μαλλον δεν εχει και πολλες γνωσεις.Προσοχη και Ψαξιμο man!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου