Προς το περιεχόμενο

Akai Miniak


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ωραιότατο «κουτάκι» αυτό το V-MACHINE. 8)

Α ρε συ Κώστα, με αναστατώνς με τις ιδέες σου!!!  ;D ;D

Σε ευχαριστώ πολύ man!!!!  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποιο v machine ήταν να το φερω Αθήνα, αλλά το ξέχασα...Σορυ Κωστη...ενα μυαλο το εχω, ταξιδευα και 7 το πρωι.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το οποιο v machine ήταν να το φερω Αθήνα, αλλά το ξέχασα...Σορυ Κωστη...ενα μυαλο το εχω, ταξιδευα και 7 το πρωι.. ;D

 

Ρε επιτρέπονται αυτά τα πράγματα νέο παιδί;;

Εγώ στην ηλικία σου έπιανα την πέτρα και την έστυβα! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε επιτρέπονται αυτά τα πράγματα νέο παιδί;;

Εγώ στην ηλικία σου έπιανα την πέτρα και την έστυβα! ;D ;D

 

Ειμαι αλλεργικος στον πετροχυμό ρε, γι'αυτο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και δε διάβασα και τις 7 σελίδες και μπορεί η απάντησή μου να είναι λιγάκι περιττή ή προβλέψιμη, το έχω το μηχανάκι και μπορώ να πω ότι η ακάι είχε μάλλον σκοπό να φτιάξει ένα συνθ που θα είναι ιδανικό σαν δεύτερο/εναλλακτικό για έναν πληκτρά.

Οι δυνατότητες editing είναι τουλάχιστον αστείες και η κατασκευή του μου φαίνεται λιγάκι πρόχειρη κι όχι τόσο σταθερή.  Ωστόσο, έχει πολύ καλούς ήχους (τα μπάσα του με τρελαίνουν) και έναν υπέροχο ήχο ηλεκτρικού πιάνου, ιδανικού για μπαλάντες ή για σύνθεση τραγουδιών.

Γνώμη μου είναι ότι αν κάτσεις και παιδευτείς να φτιάξεις καμιά εικοσαριά ήχους που θα τους έχεις στη μνήμη έτοιμους, θα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με αυτό. Αν έχεις και την υπομονή να φτιάξεις και sequences/patterns τότε το μηχανάκι αποδεικνύεται θησαυρός  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και δε διάβασα και τις 7 σελίδες και μπορεί η απάντησή μου να είναι λιγάκι περιττή ή προβλέψιμη, το έχω το μηχανάκι και μπορώ να πω ότι η ακάι είχε μάλλον σκοπό να φτιάξει ένα συνθ που θα είναι ιδανικό σαν δεύτερο/εναλλακτικό για έναν πληκτρά.

Οι δυνατότητες editing είναι τουλάχιστον αστείες και η κατασκευή του μου φαίνεται λιγάκι πρόχειρη κι όχι τόσο σταθερή.  Ωστόσο, έχει πολύ καλούς ήχους (τα μπάσα του με τρελαίνουν) και έναν υπέροχο ήχο ηλεκτρικού πιάνου, ιδανικού για μπαλάντες ή για σύνθεση τραγουδιών.

Γνώμη μου είναι ότι αν κάτσεις και παιδευτείς να φτιάξεις καμιά εικοσαριά ήχους που θα τους έχεις στη μνήμη έτοιμους, θα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με αυτό. Αν έχεις και την υπομονή να φτιάξεις και sequences/patterns τότε το μηχανάκι αποδεικνύεται θησαυρός  :)

 

Μπορείς να το θεωρήσεις και δεύτερο synth μου, δεδομένου ότι το “πρώτο” μου keyboard είναι το Roland pc 180a ;D (αν και πληκτρά δεν με λές).

Όσο το ψάχνω , τόσο πιο πολύ μου αρέσουν οι ήχοι του. Ναι το electric piano μου άρεσε και εμένα.

Από άποψη κατασκευής, δεν μπορώ να πώ ότι δεν μου άρεσε.

Το γεγονός δε ότι είναι ελαφρύ (5.5 kg) με βόλεψε.

Ο λόγος που το πήρα (και δεν το μετάνιωσα) ήταν για να μην ανοίγω pc/cubase/vst, όταν με πιάνει συνθετικός οίστρος  ;Dκαι θέλω απλά να παίξω κάτι.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου