Προς το περιεχόμενο

Αθόρυβο UPS


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Χρειάζομαι ένα UPS που να μου δίνει 500-600W για λίγα λεπτά, να έχω δηλαδή το χρόνο να κάνω save και shut down κάθε φορά που γίνεται ολιγόλεπτη διακοπή ρεύματος ή βύθιση τάσης.

Είναι σημαντικό να είναι αθόρυβο (να μην έχει ανεμιστήρες) και να μην κάνει άλλους θορύβους/ήχους όσο είναι σε standby.

Η έννοια του αθόρυβου είναι σχετική, νομίζω στο noiz συνεννοούμαστε περί θορύβου, ψάχνω κάτι που θα μποορύσε να είναι σε χώρο ηχογράφησης όχι απλά κάτι που να έχει μικρό ανεμιστηράκι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, harilatron είπε

Είναι σημαντικό να είναι αθόρυβο (να μην έχει ανεμιστήρες) και να μην κάνει άλλους θορύβους/ήχους όσο είναι σε standby.

 

Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ποτέ UPS με ανεμιστήρα, τουλάχιστον σε όσα line interactive type UPS έχω αγοράσει τα τελευταία χρόνια. Ρίξε ένα μάτι στο eshop τσεκάροντας τα φίλτρα "line interactive" και "600W". Προσοχή στα watt, υπάρχουν διάφορα online calculators για να υπολογίσεις σωστά το κατάλληλο UPS για το PC σου.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα πάρει ένα bitmore το οποίο και επέστρεψα γιατί είχε πολύ ενοχλητικό ανεμιστήρα. Τα περισσότερα δε, κάνουν διάφορους θορούβους. Οι απαιτήσεις μου σε W είναι μικρές (300 με βάση τις ονομαστικές καταναλώσεις των συσκευών) αλλά τα περισσότερα δεν γράφουν χωρητικότητα (kWh). Αναρωτιέμαι αν τα φτηνά π.χ. 100-150 ευρώ και η συμπεριφορά τους αντιπροσωπεύει μεγαλύτερο ρίσκο από τη μια διακοπή το μήνα που μπορεί να συμβεί (πλέον με τα autosave και τα cloud δεν χάνεις πολλή δουλειά) και αν τα ακριβά (Αθόρυβα, σταθερή τάση, elegant) αξίζουν τον κόπο, το footprint, το κόστος κλπ. 

Θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harilatron είπε

Είχα πάρει ένα bitmore το οποίο και επέστρεψα γιατί είχε πολύ ενοχλητικό ανεμιστήρα. Τα περισσότερα δε, κάνουν διάφορους θορούβους. Οι απαιτήσεις μου σε W είναι μικρές (300 με βάση τις ονομαστικές καταναλώσεις των συσκευών) αλλά τα περισσότερα δεν γράφουν χωρητικότητα (kWh). Αναρωτιέμαι αν τα φτηνά π.χ. 100-150 ευρώ και η συμπεριφορά τους αντιπροσωπεύει μεγαλύτερο ρίσκο από τη μια διακοπή το μήνα που μπορεί να συμβεί (πλέον με τα autosave και τα cloud δεν χάνεις πολλή δουλειά) και αν τα ακριβά (Αθόρυβα, σταθερή τάση, elegant) αξίζουν τον κόπο, το footprint, το κόστος κλπ. 

Θα δω.

Και τα "φτηνά" μια χαρά είναι, αθόρυβα και σχεδόν όλα (μην πω όλα) διαθέτουν σταθεροποιητή τάσης (αυτό βέβαια θα το τσεκάρεις πριν την αγορά και στα specs). Μιλάω πάντα για τα line interactive UPS που συνήθως αγοράζουμε για pc, συστήματα καμερών/ασφαλείας κλπ, και τα οποία είναι πολύ πιο φτηνά από τα τύπου online UPS. 

To Nilox που χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια για το pc μου είναι εντελώς αθόρυβο (όπως και κάποια της Mustek που χρησιμοποιούσα παλιότερα) και του αλλάζω μπαταρία (12V χωρητικότητας 9Ah) κάθε 2 με 3 χρόνια.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γι αυτη τη δουλειά πήρα ένα Turbo-X 850VA κοντα στα 50 ευρώ, που με έχει εξυπηρετήσει αρκετές φορές μιας και οι διακοπές είναι σίγουρες μια φορά τη βδομάδα, εδω που βρίσκομαι. Κρατάει αρκετά και πολύ περισσότερο απο ότι χρειάζομαι μεχρι να κλείσω.

Αν και αθόρυβο (χωρις ανεμιστήρα), κάνει το κατι τις του όταν δεν εχει ρεύμα. Δεν είναι αθόρυβο δηλαδή στις διακοπές... Σαν ρεφερενς το αναφέρω.

 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/ilektrologika-ergaleia/ups/turbo-x-ups-850-va-line-interactive-ea285-led_2467747

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αν και αθόρυβο (χωρις ανεμιστήρα), κάνει το κατι τις του όταν δεν εχει ρεύμα. Δεν είναι αθόρυβο δηλαδή στις διακοπές...

Στις διακοπές δεν είναι πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς είναι περιστασιακό φαινόμενο.

Το ζητούμενο είναι να μην κάνει θόρυβο όσο υπάρχει τάση, δηλαδή να μην το ακούω 12 ώρες την ημέρα δίπλα στο κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, harilatron είπε

Δεν ξέρω ποιο εννοείς αλλά αυτό εδώ αναφέρει ότι η στάθμη θορύβου είναι 40 db. 

 

image.thumb.png.545cd99cff71590bf02db195c2e6c8be.png

Εγώ έχω το Nilox Business 1400, που εξωτερικά είναι ίδιο με αυτό που πόσταρες. Με έχει σώσει εκατοντάδες φορές, μια και στην περιοχή μου η ΔΕΗ κάνει συχνά ακροβατικά (μόλις χτες πχ μας είχε χωρίς ρεύμα απ'τις 9 το πρωί μέχρι τις 1:15 το μεσημέρι🤬). Το UPS είναι απόλυτα αθόρυβο, αλλά όπως έγραψε παραπάνω και o Γιάννης, όταν κόβεται το ρεύμα αρχίζει να κάνει ένα βουητό, συν ένα αργά επαναλαμβανόμενο "μπιπ" ήχο. Αλλά αυτό φυσικά δεν είναι πρόβλημα, θα το ακούς μέχρι να κλείσεις με ασφάλεια το pc σου, υπόθεση συνήθως μερικών δευτερολέπτων δηλαδή, και μετά απενεργοποιείς το UPS απ'τον διακόπτη του, γιατί θα συνεχίσει να τσιρίζει μέχρι να έρθει πίσω το ρεύμα (ή να τελειώσει η μπαταρία του).

Αγόρασε άφοβα λοιπόν.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Γι αυτη τη δουλειά πήρα ένα Turbo-X 850VA...

Ωχ, τωρα το είδα αυτό.🤢 Θα σου πρότεινα να το πετάξεις ASAP πριν σε ψάχνουμε σε κάνα διπλανό χωράφι.😄Μακριά από UPS και τροφοδοτικά αυτής της (Ελληνικής) μάρκας, το κακό ιστορικό και η επικινδυνότητα των συσκευών της είναι παροιμιώδης.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου