Προς το περιεχόμενο

Τελικά ακούμε ΚΑΙ με τα μάτια... McGurk


parasvag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Πιάνομαι απο διπλανό θέμα και συγκεκριμένα απο αυτή την τοποθέτηση του funky_bassman για να αναφέρω μια πολύ γνωστή στις νευροεπιστήμες (και την ψυχολογία) παραίσθηση που ονομάζεται McGurk effect.

 

Είναι συγκινητικό τόσα χρόνια μετά να βλέπεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που επιμένουν να ακούν με τα μάτια... ::)

 

αφορά στην συνένωση (ολοκλήρωση) των οπτικο-ακουστικών πληροφοριών απο τον εγκέφαλο. Στο βίντεο που παραθέτω, βλέπουμε κάποιον να λέει την συλλαβή ba αλλά επειδή βλέπουμε το στόμα να προφέρει την συλλαβή ga ακούμε τελικά da! Δοκιμάστε το! δείτε το βιντεο με ανοιχτά μάτια και μετά με κλειστά! Ακόμα και γνωρίζοντας την παραίσθηση η "επίδραση" δεν χάνεται.  :) Βασίζεται στον "συλλογισμό" του εγκεφάλου οτι δεν μπορεί το ba να προφέρεται με ανοιχτό στόμα, οπότε η επίδραση του συλλογισμού αυτού στον ακουστικό φλοιό αλλάζει αυτό που ακούσαμε :o

 

 

Τελικά, όλοι λίγο πολύ ακούμε με τα μάτια...  ;) (γι'  αυτό που και που χρειάζονται τα blind test!

Υ.Γ. Ευχαριστώ funky_bassman για την αφορμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θέλω να στο παίξω έξυπνος, αλλά επειδή είμαι κατεξοχήν τύπος που ακούει με τα μάτια (μόνο fender και Gibson έχω ;D ;D), το είχα επισημάνει και εγώ προ καιρού.:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184530.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ και επαυξάνω  ;D

 

ΥΓ: Οι Έλληνες δε πρέπει να είναι το πλέον... οπτικό «ακροατήριο» αν κρίνω από τους...αζόρ που συχνάζουν στα γνωστά... κυνοτροφεία/ κέντρα «διασκέδασης»  :D

lady-gaga.thumb.jpg.003fba8a860a8e60c0d103ae60e78391.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΣΣΣ' ωραίος!!!   :D

Δεν το περίμενα και δεν το έψαξα μήπως έχει αναφερθεί πουθενά, κακώς!

Σιγά το κακώς!

Ίσα-ίσα. Ευκαιρία να την πούμε όλοι μαζί στον Μανώλη (funky_bassman ) τώρα! :P :P ;D

 

Συμφωνώ και επαυξάνω  ;D

 

ΥΓ: Οι Έλληνες δε πρέπει να είναι το πλέον... οπτικό «ακροατήριο» αν κρίνω από τους...αζόρ που συχνάζουν στα γνωστά... κυνοτροφεία/ κέντρα «διασκέδασης»  :D

 

Εσύ πάλι που την είδες σε μπουζουκλερί τη Lady gaga; :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Εσύ πάλι που την είδες σε μπουζουκλερί τη Lady gaga; :P ;D ;D

 

Τι να σου κάνω τώρα, δεν γνωρίζω τα εγχώρια... καλλιτεχνικά οπίσθια  ;D ;D ;D (δεν θέλω να ξέρω τι κυκλοφορεί εκεί έξω) και δανείστηκα τα... εισαγόμενα.

 

Ε, και αυτά έχουν μια... μουσικότητα  ;D Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ την ΒΛΕΠΩ να το λέει μια χαρά το κομμάτι   ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ εντυπωσιακό. Όσο κι αν συγκεντρωθώ, ακούω da da, κοιτάζοντάς τον.

???

Κλείσε τα μάτια αλλιώς πάντα μπερδεύεσαι ;) ή μήπως...  8)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω  ;D

 

ΥΓ: Οι Έλληνες δε πρέπει να είναι το πλέον... οπτικό «ακροατήριο» αν κρίνω από τους...αζόρ που συχνάζουν στα γνωστά... κυνοτροφεία/ κέντρα «διασκέδασης»  :D

 

είναι μεγάλη αλήθεια αλλά δεν είμαστε οι μόνοι... γι' αυτό βγήκε και το autotune (τωρα και σε μορφή για την κιθάρα - θα γιομίσουμε όμορφους/ες κιθαρίστες λές? ;D ;D ;D)  

 

αλλά επειδή είμαι κατεξοχήν τύπος που ακούει με τα μάτια (μόνο fender και Gibson έχω ;D ;D)

 

Στα ίδια είμαι κι εγώ τι να κάνουμε... αφού το μάτι κόβει... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον...

 

Πάντως προσωπικά ουδέποτε άκουσα ''ντα - ντα'' όσες φορές και αν έβαλα το βίντεο.

 

Με ανοικτά τα μάτια, ακούω ''γκα-γκα, κα-κα, γκα (γκ)α''

 

Με κλεστά ακούω ''μπα-μπα, πα-πα, μπα-μπα''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου