Προς το περιεχόμενο

fast track: no "no what you hear" option!


talaipwria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

έχω την fast track usb της m-audio. Αυτό που θέλω, είναι να ηχογραφήσω "stereo mix" αλλά στο tab του recording έχει μόνο την επιλογή του μικροφώνου. Ούτε "what you hear", ούτε "wave in" ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...

 

Επίσης θέλω να μιλάω σε προγράμματα όπως το msn, και να βάζω και ήχο.. το ίδιο πρόβλημα..! υπάρχει κάποια λύση για τις κάρτες που δεν υπόστηρίζουν την συγκεκριμένη επιλογή;

 

σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fast_track_usb.jpg

 

Αυτά είναι τα in και τα out της κάρτας σου.

 

Δεν βλέπω να έχει πουθενά Line in για να μπορέσεις να γράψεις απο κάποια εξωτερική στερεοφωνική πηγή.

 

Νομίζω ότι αυτή η κάρτα έχει περιορισμένες δυνατότητες και είναι για συγκεκριμένη χρήση δηλαδή για να συνδέσεις και να γράψεις κιθάρα και φωνή.

 

Τώρα εάν έφτιαχνες κάποια καλώδια και χρησιμοποιούσες κάθε μία είσοδο για L/R άν και έχουν διαφορετικά input impedance δέν ξέρω εάν μπορούσες να καταφέρεις κάτι.

 

Microphone Input

 

max input -2.2dBu (0.6 Vrms), min. gain

 

signal to noise ratio -100dB @ 48kHz (A-weighted), min. gain

 

dynamic range 100dB @ 48kHz (A-weighted), min. gain

 

THD + N 0.0053%, 1kHz, -1dBFS @ 48kHz, min. gain

 

frequency response +0.08 / -0.12dB, 22Hz to 22kHz @ 48kHz, min. gain

 

available gain 45dB

 

input impedance 1M Ohms

 

input (guitar setting)

 

max input +3.2dBV (1.5 Vrms)

 

signal to noise ratio -97dB @ 48kHz (A-weighted)

 

dynamic range 97dB @ 48kHz (A-weighted)

 

THD + N 0.0049%, 1kHz, -1dBFS @ 48kHz

 

frequency response +0.00 / -0.45dB, 22Hz to 22kHz @ 48kHz

 

input impedance 500K Ohms

 

input (line setting)

 

max input +2.3dBV (1.3 Vrms)

 

signal to noise ratio -98dB @ 48kHz (A-weighted)

 

dynamic range 98dB @ 48kHz (A-weighted)

 

THD + N 0.0045%, 1kHz, -1dBFS @ 48kHz

 

frequency response +0.01 / -0.35dB, 22Hz to 22kHz @ 48kHz

 

input impedance 20K Ohms (bal.), 10K Ohms (unbal.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... στην περιγραφή της κάρτας πάντως λέει ότι μπορείς να επιλέξεις αν θα έχεις είσοδο κιθάρας ή line in. Αλλάζει, με βαση την επιλογή, την εμπέδηση εισόδου. 500 kΩ για όργανο, 10 - 20 kΩ για line in.

 

Στο θέμα του "ταλαιπωρία" τώρα: Μήπως αυτές τις επιλογές που ψάνεις τις έχουν οι drivers της κάρτας σου;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... στην περιγραφή της κάρτας πάντως λέει ότι μπορείς να επιλέξεις αν θα έχεις είσοδο κιθάρας ή line in. Αλλάζει' date=' με βαση την επιλογή, την εμπέδηση εισόδου. 500 kΩ για όργανο, 10 - 20 kΩ για line in.

 

Στο θέμα του "ταλαιπωρία" τώρα: Μήπως αυτές τις επιλογές που ψάνεις τις έχουν οι drivers της κάρτας σου;[/quote']

 

Ναι λέει Line in αλλά είναι μονοφωνικό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι παιδιά.. μάλλον δεν καταλάβατε καλά... δεν θέλω να γράψω από εξωτερική πηγή. θέλω να γράψω εσωτερική πηγή.. ας πούμε μια συνομιλία μου στο MSN! Ή να όταν μιλάω π.χ. στο MSN (ή shoutcast ή κτλ) να στέλνω και μουσική...

 

έγινα αντιληπτός?

 

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παρόμοιο πρόβλημα είχα όταν ήθελα να "ηχογραφήσω" αυτά που έπαιζε η τηλεόραση, δηλ. το tv tuner που είχα στον υπολογιστή. Τελικά το πρόβλημα το έλυσα βάζοντας μία δεύτερη κάρτα ήχου (αυτή που έχει πάνω του το motherboard). Νομίζω ότι κάπου εκεί θα πας και εσύ.

 

Η μόνη απορία μου είναι: αυτά που λες ότι θες να κάνεις, τα έχεις κάνει ποτέ με άλλη κάρτα ή ξέρεις κανέναν που να τα κάνει;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... στην περιγραφή της κάρτας πάντως λέει ότι μπορείς να επιλέξεις αν θα έχεις είσοδο κιθάρας ή line in. Αλλάζει' date=' με βαση την επιλογή, την εμπέδηση εισόδου. 500 kΩ για όργανο, 10 - 20 kΩ για line in.

[/quote']

Ναι λέει Line in αλλά είναι μονοφωνικό!!!

 

Εχεις δίκιο, έχει μονο ένα κανάλι. Νομιζα οτι εννοουσες οτι δεν εχει line in καθολου ...

 

Ο "ταλαιπωρια" κοιταξε στους drivers της καρτας του αν εχει εκει τη δυνατότητα να επιλεξει να ηχογραφησει οτι ακουει;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακό είναι ότι στην καινούρια motherboard που αγόρασα πρόσφατα, επειδή είχα την εξωτερική, δεν έβαλα πάνω onboard.. οπότε...

 

Wow!: ναι, το έχω κάνει πολλές φορές με την παλιά μου on board στο παλιό pc (ac'97 νομίζω). Ατελείωτες ώρες ηχογράφησης από streaming radio..

 

Gant: ναι κατέβασα τους τελευταίους drivers αλλά δεν δίνει τέτοια δυνατότητα...

 

 

 

παιδιά, ευχαριστώ για την βοήθειά σας.. κάτι άλλο, για να μην ανοίγω new thread, μου δώσανε κάτι ακουστικά τα reloop rh-3500 pro, αλλά όταν βάζω κομμάτια ειδικά με μπάσο, ακούγεται ένας χαρακτηριστικός noise στο δεξί κυρίως κανάλι.... κατά τα άλλα όκ... τι μπορεί να φταίει; ελαττωματικά; μήπως έτσι είναι επειδή είναι για djs κυρίως? (κοτσάνα έ; - δεν ξέρω πολλά από ακουστικά). δοκίμασα και σε άλλες συσκευές να τα συνδέσω και άλλο καλώδιο.. (από μικρό καρφί σε μικρό καρφί)...

 

καμία πρόταση;;

 

σας ευχαριστώ και πάλι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου