Προς το περιεχόμενο

ποσες ωρες προβα την εβδομαδα κανετε με το group σας;


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ρωταω απο περιεργεια μετα απο μια συζητηση που ειχα με την μπαντα μου!

 

την εβδομαδα που εχετε πχ ενα live κανετε παραπανω προφανως;

 

ειδικα στο ξεκινημα μεχρι να φτασεις σε ενα επιπεδο,μηπως αλλαζουν τα δεδομενα και χρειαζεται παραπανω ωρες μεχρι να υπαρξει ενα καλο δεσιμο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνηθως 4.

Βεβαια οταν παιζει καποιο live  στα κοντα βαζουμε ενα διωρο επιπλεον τη βδομαδα.Επισης οταν δουλευουμε πανω σε καινουριο υλικο,περα απο τις fix προβες κανουμε και καποιες ενδιαμεσα,μονο κιθαρες ή κιθαρα-μπασο κτλ για να δουλεψουμε πανω σε θεματα και ιδεες.

Γενικα 4 ωρες τη βδομαδα ειναι λιγες αλλα οταν παιζεις και σε δευτερη ή και σε τριτη μπαντα και εχεις και ολες τις υπολοιπες υποχρεωσεις να σε κυνηγανε,τοτε μεχρι και οι 4 ωρες ειναι πολυτελεια.

Δυστυχως...

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...

 

Κάναμε μια μπάντα η οποία προορίζοταν αποκλειστικά για μαγαζί, το οποίο θα έστηνε μέλος της μπάντας. Κάναμε κατά βάση τουλάχιστον 3 με 4 πρόβες την βδομάδα, και αυτές αργα το βράδυ λόγω δουλειάς, από τις 21:30 μέχρι τις 00:30 συνήθως, για ένα μήνα περίπου, γύρω για 65 - 70 κομμάτια.

 

Στην πρεμιέρα του μαγαζιού, αν και ήταν μάλλον επιτυχημένη, οι πρόβες ΔΕΝ αποδείχτηκαν αρκετές: έγιναν κάποια λαθάκια ( π.χ. στο παρακάτω βιντεάκι από το 0:28 - 0:43 ) και γενικά υπήρχε λίγη νευρικότητα στην απόδοση (όπως φαίνεται σε όλο το βίντεο).

 

 

Παρόλαυτα, από τότε μετράμε 4 live και από το πρώτο live ΔΕΝ ξανακάναμε πρόβα αλλά ακουγόμαστε - παίζουμε ΠΟΛΥ καλύτερα από live σε live (το δέσιμο έρχεται on-stage...). Οι πρόβες που θα ακολουθήσουν θα είναι μόνο για ανανέωση κομματιών...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όσες θα ήθελα... Όταν παίζαμε κάθε Σάββατο δεν κάναμε καμία... Όταν στήσαμε την μπάντα 3 πρόβες τη βδομάδα (2 3ωρες και μία 4ωρη)... Μετά επειδή αλλάζουμε συχνά μέλη (το κακό του να μην έχεις σταθερά μέλη αλλά session παίχτες), παίζουν κάθε φορά και οι αντίστοιχες πρόβες μέχρι να βγάλουν το πρόγραμμα... Οι μπάντες που θαυμάζουμε πάντως κάνουν 15-20 ώρες πρόβα τη βδομάδα στο ξεκίνημά τους και ίσως και παραπάνω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ...μισή; :-\

μόνο αν σκάσει λάιβ ανασκουμπωνόμαστε και κάνουμε 4-6 ωρες...τραγικό, το ξέρω, αλλα οι ρημάδες οι υποχρεώσεις τρέχουν... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ...μισή; :-\

μόνο αν σκάσει λάιβ ανασκουμπωνόμαστε και κάνουμε 4-6 ωρες...τραγικό, το ξέρω, αλλα οι ρημάδες οι υποχρεώσεις τρέχουν... :(

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα μπαντα απο την οποια ζουσα καναμε    τεσσερις  5ωρες προβες την εβδομαδα ,μετα που το γυρισαμε στο πιο χαλαρο και τα live λιγοστεψαν  δυο ή  τρεις   3ωρες....τωρα πια δεν εχω μπαντα , δεν κανω προβες και εχω βρει την ησυχια μου... ;D

 

Τωρα αν η ερωτηση σου θελει να αγγιξει και το ποσο ΠΡΕΠΕΙ να προβαρει μια μπαντα για να φτασει τα επιπεδα των..."ξενων"... μπαντων που βλεπουμε και ζηλευουμε τοτε η απαντηση ειναι πολυ απλη: εδω μιλαμε για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ και φυσικα το επαγγελμα σου το εξασκεις ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και σιγουρα πανω απο 8 ωρες την ημερα (τοσο κανουν τουλαχιστον μπαντες του επιπεδου των...Κολπλεϊς... ;D & των Radiohead) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμιά ώρα (και κάτι) μετά τη πρώτη μπύρα/καφέ.

Μετά το διάλλειμα και τις υπόλοιπες μπύρες, τσιγάρα, ρακόμελα, τσίπουρα ....... δεν θυμάμαι.

Να ρωτήσω τον Γιώργο που δεν πίνει και θα ξανάρθω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου