Προς το περιεχόμενο

Squier 51


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι! Δεν μπορούσα να βρώ κάρτα! :lol: Και τελικά έβαλα μια κάρτα από αυτές που σου δίνουν με τις κάρτες sim...

 

Δεν είναι τίποτα μην μου αγχώνεσε! :lol:

 

Χαχαχαχα, λέω και εγώ, μου έφαγε το ποστ η μαρμάγκα!!!

 

Ρε ψάρακλα modulator Fleamail!! :lol: :lol: :lol:

 

Με την ευκαιρία, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το 'αξίωμα'!! ¶ξιος!!

 

Λοιπόν, έλεγα ότι μια λύση είναι να πάμε σε ένα γνωστό μαραγκό και να κόψει λεπτά φυλλαράκια από μαόνι (κουρδισμένο ντε!) σε διάφορα πάχη, ώστε να υπάρχουν για shims.

 

Ένα πλεονέκτημα, προσθέτω, είναι πως μπορεί να δώσει μια 'κλίση' πολύ ελαφριά από τη μια μεριά, να πηγαίνει από 1mm στα 0mm δηλαδή (σαν σφήνα).

 

Το τέλειο είναι, αυτό το shim να πιάνει όλο το pocket. Δεστε και το video του Dan που είχε ανεβάσει ο elavd, το κάνει σε ένα μπάσσο.

 

Το μοναδικό πρόβλημα με τα (ψηλά) shims, είναι πως μπορεί μετά από καιρό, κάποιο τάστο να 'ανέβει' λίγο λόγω της πίεσης από μέσα. Φυσικά, σε μπράτσα με μονό truss rod (τα περισσότερα) αυτό θα συμβεί αργά ή γρήγορα ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nαι! Δεν μπορούσα να βρώ κάρτα! :lol: Και τελικά έβαλα μια κάρτα από αυτές που σου δίνουν με τις κάρτες sim...

 

Δεν είναι τίποτα μην μου αγχώνεσε! :lol:

 

Λοιπόν' date=' έλεγα ότι μια λύση είναι να πάμε σε ένα γνωστό μαραγκό και να κόψει λεπτά φυλλαράκια από μαόνι (κουρδισμένο ντε!) σε διάφορα πάχη, ώστε να υπάρχουν για shims.

[/quote']

 

Εγώ δεν βάζω τέτοιο πράγμα στην κιθάρα μου αν δεν περάσει πρώτα από ειδική haaroεπιτροπή!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Abraxas sorry για την καταλάθος διαγραφή! :oops: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ δεν βάζω τέτοιο πράγμα στην κιθάρα μου αν δεν περάσει πρώτα από ειδική haaroεπιτροπή!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Abraxas sorry για την καταλάθος διαγραφή! :oops: 8)

 

Καταρχάς τα πας μια χαρά και είσαι.... ταμάμ (για να αρχίσουμε την εξάσκηση στα τουρκικά) σε αυτό το ρόλο! :wink:

 

Κατά δεύτερον μάλλον εννοείς Suhrοεπιτροπή! :wink: :lol: :lol:

 

Είδες τις φωτό που σου έστειλα; Δεν είδα ανταπόκριση εκτός αν έχεις μείνει έτσι 8O και δεν μπορείς να εκφραστείς! :lol:

 

Λοιπόν, αυτό το όργανο έχει ένα μικρό shim που έβαλα. Αλλά το Σεπτέμβρη θα το πάω στον γνωστό Μάστορα να λειάνει το neck pocket κατάλληλα. Βλέπεις, το είχε κάνει ήδη για το άλλο μπράτσο και τώρα είναι πολύ ελαφρώς 'λάθος'.

 

Το ζήτημα είναι όμως καθαρά ψυχολογικό. Η απίθανη περίπτωση για το ψηλό τάστο απλά 'αναφέρεται στη βιβλιογραφία'. Αυτό ο Suhr το κάνει γιατί θεωρεί ότι έχει πρακτική αξία και το 'πουλάει' κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η τελε μου εχει ενα τετοιο προχειρο shim καμμια 35αρια χρονια τωρα και κανενα ταστο δεν εχει πεταχτει,ουτε εχει γινει hump! :lol:

Η λυση του Dan ειναι οντως πιο cozy αλλα οι χιλιαδες Fender που κυκλοφορουν με shim απο γυαλοχαρτο & χαρτονι αποδεικνυουν οτι και η μπακαλικη μεθοδος δουλευει μια χαρα! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η τελε μου εχει ενα τετοιο προχειρο shim καμμια 35αρια χρονια τωρα και κανενα ταστο δεν εχει πεταχτει' date='ουτε εχει γινει hump! :lol:

Η λυση του Dan ειναι οντως πιο cozy αλλα οι χιλιαδες Fender που κυκλοφορουν με shim απο γυαλοχαρτο & χαρτονι αποδεικνυουν οτι και η μπακαλικη μεθοδος δουλευει μια χαρα! :lol:[/quote']

 

Ναι μωρέ, ψυχολογικό είναι πιο πολύ, όπως είπα...

 

Εξάλλου έχει να κάνει και με το πόσο ψυχανώμαλος είσαι... τυχαίνει όλες οι κιθάρες μου να έχουν ΠΟΛΥ χαμηλό action και θέλω το ίδιο από τη Strat... Θέλω να πω, σε κάποιες περιπτώσεις ούτε καν shimming δεν χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδού και μερικά clips από την squier 51 με αλλαγμένους haussel μαγνήτες, P-90 bridge και Alnico 5 Stratocaster Νeck:

 

Αριστερό κανάλι neck δεξί bridge και τα δύο με ehx small stone

 

Αριστερό κανάλι bridge, Δεξί neck και κέντρο neck με ehx q-tron

 

Tι γίνεται αν βάλεις ένα ibanez wh-10 πρίν από ένα Jam Fuzzz

 

Και τα δύο κανάλια neck με δάχτυλα

 

Τα clips γράφτηκαν με rivera quiana->shure sm57->tascam 1884->Cubase sx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τα clip-άκια Fleamail ;)

Θα ήταν όμως πιο αντιπροσωπευτικό το δείγμα αν έγραφες και ένα clip με καθαρό ήχο στον bridge για να δούμε τι "ψάρια πιάνει" o P-90 ;)

 

 

Εγώ μόλις έκανα shimming στην 51 μου:

Ξεβίδωσα το μπράτσο λοιπόν και, αφού είδα ότι είχε και μια επιλέον (λάθος τρύπα):

51_neck_back.jpg

 

έβαλα ένα κομματάκι τηλεκάρτας στο neck pocket (όπου παρεπιπτόντως γράφει και την ημερομηνία κατασκευής - March 05):

 

51_shimming.jpg

 

Στη συνέχεια ανέβασα τα βαγονάκια και με χαρά συνειδητοποίησα ότι πέτυχα Low Action με ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ τρίξιμο στις χορδές!!!

Επιπλέον, τα "προβληματικά" saddles που μέχρι τώρα έτριζαν, έπαψαν να τρίζουν μετά το shimming!!! :D

 

Δε ξέρω αν είναι η ιδέα μου πάντως μου φάνηκε ότι είδα διαφορά και στο sustain της κιθάρας ;)

 

Αφού έπαιξα λίγο με την 51, στη συνέχεια έπιασα τη strat μου για να παίξω και ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ με το "πόσο" έτριζε!!! (κάτι που πριν δεν του έδινα καν σημασία...απλά είχα καλομάθει με την 51...:D:D:D)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι θα κανεις τωρα με τις αναδρασεις του κορεατικου πλαστικου της τηλεκαρτας?Γρηγορα να βαλεις ενα κουρδισμενο!! :lol:

Ειδες που πρεπει να ακους τον παππου οταν σε συμβουλευει?? :lol: :lol:

 

το μπρατσο σου δεν εχει λαθος τρυπα,απλα εκει τερματιζει το τρας ροντ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπρατσο σου δεν εχει λαθος τρυπα' date='απλα εκει τερματιζει το τρας ροντ :wink:[/quote']

 

Δεν εννοεί αυτή την τρύπα, αλλά μία που είναι παράπλευρα με την 'σωστή' και λίγο πιο πάνω... έτσι δεν είναι Ηλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στραβοί είναι αυτοί οι Ταϊλανδοί? Εμένα είχε λάθος τρύπες στο pickguard!

 

Hλία στο δεύτερο κλιπάκι το αριστερό κανάλι είναι καθαρός bridge....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου