Προς το περιεχόμενο

Squier 51


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να επιτέλους και η δικιά μου ξανθιά 51!

 

Πριν... με τα αυτοκόλλητα ακόμα και αυτό το απαίσιου χρώματος, νεκρόφιλο μπράτσο... :P

 

PICT0108.jpg

 

...και 'μετά'... GFS γέφυρα, Wilkinson κλειδιά, GFS μαγνήτες... Το μπράτσο 'παλαιώθηκε' καταλλήλως και περάστηκε με γυαλιστερό βερνίκι... έφυγε και το απαράδεκτο σήμα της Squier...

 

PICT0021.jpg

 

Λοιπόν... τι λέτε για την ξανθούλα;; :P :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωρε Abraxas εχω δει πολλες φορες να αναφερεις το ποσο ευκολο και απλο ειναι να παλαιωσεις ενα μπρατσο (tinted που λεει και ο elavd). Επειδη ψηνομαι και γω να ξεκινησω μοντιφες σε 2 κιθαρουλες που εχω,δεν μας λες τον ακριβη τροπο που το κανεις το "μαγικο" να ξερουμε και μεις τα νεουδια :D ???

 

 

Υ.Γ αν της βγαλεις τελειως το αισχρο pickguard θα γινει κουκλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε Abraxas εχω δει πολλες φορες να αναφερεις το ποσο ευκολο και απλο ειναι να παλαιωσεις ενα μπρατσο (tinted που λεει και ο elavd). Επειδη ψηνομαι και γω να ξεκινησω μοντιφες σε 2 κιθαρουλες που εχω' date='δεν μας λες τον ακριβη τροπο που το κανεις το "μαγικο" να ξερουμε και μεις τα νεουδια :D ???

 

 

Υ.Γ αν της βγαλεις τελειως το αισχρο pickguard θα γινει κουκλα!!![/quote']

 

Απλό (σαν ιδέα) είναι... εύκολο όχι, με την έννοια ότι θέλει προσοχή, υπομονή και επιμονή.

 

Θα περιγράψω τον μπακαλίστικο τρόπο μου κάποια άλλη στιγμή που θα έχω πιο πολύ χρόνο. :wink:

 

Σε παρακαλώ με το pickguard! Αυτό είναι όμως και στο οriginal 51 μπάσσο! Είναι ένα από τα στοιχεία που την κάνουν μοναδική σαν μοντέλο σήμερα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δει και άλλες photos από τη δουλειά που έκανε στο neck ο Abraxas, έχω πάθει πλάκα και φυσικά...ΖΗΛΕΨΑ!!!

Θέλω κι εγωωωωωωωω..... :cry:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τιρινιιινιιιιι....Μεσα στην επομενη βδομαδα, μου ρχεται my own personal...blonde!!! Δεν μπορεσα να αντισταθω!!!! Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

-Ποιο ειναι το κοντινοτερο βερνικι ευρειας κυκλοφορειας στο βερνικι της 51;;;

-Abraxas, ποτε θα μας μεταλαμπαδευσεις τις γνωσεις σου περι δημιουργιας vintage specs στα μπρατσα;

-Elavd, μηπως μπορεις να μου στειλεις με πμ το decal και τις οδηγιες να το φτιαξω;;

-Ειναι η πρωτη μου φορα που θα ασχοληθω με ηλεκτρονικα κιθαρας...Εχω τα σχεδιαγραμματα αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος. Θα τα καταφερω η θα μου μεινει η κιθαρα στα χερια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιρινιιινιιιιι....Μεσα στην επομενη βδομαδα' date=' μου ρχεται my own personal...blonde!!! Δεν μπορεσα να αντισταθω!!!!

[/quote']

 

Μπράβο νέε μου! :wink:

 

Οι (φυσικές) ξανθές είναι οι καλύτερες! 8)

 

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

Ναι, για λέγε;; :P

 

-Ποιο ειναι το κοντινοτερο βερνικι ευρειας κυκλοφορειας στο βερνικι της 51;;;

 

Παρακαλώ; :?: :?:

 

Αν εννοείς το βερνίκι του φινιρίσματος, είναι πολυουρεθάνη.

 

-Abraxas, ποτε θα μας μεταλαμπαδευσεις τις γνωσεις σου περι δημιουργιας vintage specs στα μπρατσα;

 

Δες τιμές για mojo σε άλλο post 8) 8) 8)

 

(θα τα πούμε σύντομα)

 

-Elavd, μηπως μπορεις να μου στειλεις με πμ το decal και τις οδηγιες να το φτιαξω;;

 

Ηλία, θυμίσου τις τιμές του mojo... :P 8) :lol: :lol:

 

-Ειναι η πρωτη μου φορα που θα ασχοληθω με ηλεκτρονικα κιθαρας...Εχω τα σχεδιαγραμματα αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος. Θα τα καταφερω η θα μου μεινει η κιθαρα στα χερια;;;

 

Είναι λίγο στριμόκωλα.

 

Τι θέλεις να κάνεις με τα ηλεκτρικά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυουρεθανη διατειθενται ευρεως στο εμποριο;;; Βασικα το θελω για το decal και για μερικα ακομα ¨πειραγματα¨ στο σωμα. Τα ηλεκτρικα θα τα αλλαξω τελειως.2 independent volume controls για τους μαγνητες 1 push pull gia tone&split humbucker, 3 way toggle switch...αυτα. Α, και μαγνητες

bridge: Gretsch Filtertron

Neck: Seymour Duncan quarter pound.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυουρεθανη διατειθενται ευρεως στο εμποριο;;; Βασικα το θελω για το decal και για μερικα ακομα ¨πειραγματα¨ στο σωμα. Τα ηλεκτρικα θα τα αλλαξω τελειως.2 independent volume controls για τους μαγνητες 1 push pull gia tone&split humbucker' date=' 3 way toggle switch...αυτα. Α, και μαγνητες

bridge: Gretsch Filtertron

Neck: Seymour Duncan quarter pound.[/quote']

 

Ακόμα και ακρυλικό βερνίκι κάνει γι'αυτή τη δουλειά. Σαν τα βερνίκια αυτοκινήτων. Απλώς θέλει λίγη προσοχή στην τεχνική.

 

Η συνδεσμολογία που λες είναι τελείως άσχετη με την original, επομένως τα αλλάζεις όλα. Κοίτα στο site του Seymour για διαγράμματα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιο συγκεκριμενο site που να περιγραφει την τεχνικη; Το σχεδιαγραμμα που εχω ειναι αυτο:

http://www.instituteofnoise.com/squier51/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4

 

...Βασικα, αυτο που θελω να κανω ειναι ενα volume με push/pull για humbucker splitting και εναν 6 θεσιο επιλογεα τυπου blender με συμμετοχη μαγνητων 100-0 μεχρι 0-100...Δυστυχως ομως δεν εχω ιδεα πως μπορω να το κανω αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που ψαχνω βρισκεται φανταζομαι καπου ενδιαμεσα..:

squier51.jpg

wiring.jpg

 

Θελω αυτο το blender, + volume/push-pull splitter.

Mηπως μπορει καποιος με γνωσεις ηλεκτρονικης να μου φτιαξει ενα διαγραμμα αν δεν του ειναι δυσκολο; Μηπως ξερετε απο που μπορω να προμηθευτω τετοιο switcher η πως κατασκευαζεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου