Προς το περιεχόμενο

Ποιες ειναι οι 5 αγαπημενες σας κιθαρες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)strat...........γιατι ειναι η ΜΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

 

2)superstat (ναι αυτες με τα floyd rose, locking nut κ.λ.π) για τις στιγμες που νοσταλγω τα 80's και την εφηβικη μου ηλικια

 

3)tele & 4) les paul std γιατι καθε συλλογη που σεβεται τον εαυτο της πρεπει να εχει απο μια (τουλαχιστον)

 

5) κατι που να κοστιζει μια περιουσια........... :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@elavd

 

Ναι, δεν κολλάει κάπου, απλά ήθελα να απαντήσω με αντίστοιχη υπερβολή...

 

Μη στεναχωριέσαι...εμένα πάλι δεν μου κάθονται καθόλου οι Strat... :?

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.TELECASTER

 

1968SunburstFenderTelecasterB.jpg

 

οτι και να πω ειναι λιγο...απο ΕΜΦΑΝΙΣΗ?...Τελεια,σαφως η ομορφοτερη & απλουστερη κιθαρα που εχει φτιαχτει ποτε...απο ΙΣΤΟΡΙΑ?... τι να πει κανεις η ΠΡΩΤΗ ηλεκτρικη κιθαρα solid body που κυκλοφορησε ευρεως...απο ΗΧΟ ... ο απολυτος (και πλεον ΕΥΕΛΙΚΤΟΣ) ηχος της ηλεκτρικης κιθαρας & ο απολυτος FENDER ηχος (Leo did it right the first time!!)

αν δεν εχεις tele και αν δεν εχεις οδοντοβουρτσα τοτε σιγουρα εχεις προβλημα...

:lol:

 

2.GRETSCH WHITE FALCON

 

gretsch%20white%20falcon.JPG

 

η απολυτη χλιδη,σκαφος με τα ολα του αλλα με δυο βασικες διαφορες 25,5 σκαλα (τυπου Fender) & Filtertone μαγνητες πραγματα που σημαινουν ΚΑΘΑΡΟ & ΠΡΙΜΑΡΙΣΤΟ ηχο (εν αντιθεση με τη μπασαδουρα των περισσοτερων σκαφων),καλυτερα να προτιμησετε τα γιαπωνεζικα reissue (με μαγνητες tv jones & BIGSBY βεβαια!) γιατι οι αυθεντικες αμερικανικες ειναι χαλαρα οι χειροτερα κατασκευασμενες κιθαρες ever…. :lol:

 

3.GIBSON LES PAUL JR

 

lpjr_2.jpg

 

η καλυτερη Gibson που εχει φτιαχτει ποτε,ΜΟΝΟΙ μαγνητες (οπως πρεπει δηλ :wink: ) αλλα τι μονοι...Ρ90!Παναλαφρο σωμα απο μαονι και wrap-around bridge (που δεν καταστρεφει τον ηχο οπως το «εξελιγμενο» tune-o-matic.

Η απολυτη ροκ-μπλουζ κιθαρα ! (κριμα που πλεον οι vintage κοστιζουν χιλιαδες ευρω ενω η Gibson την κυκλοφορει με το απαραδεκτο tune-o-matic bridge (βγαζει και ενα «σωστο» μοντελλο custom shop αλλα σε αστρονομικη τιμη) :cry:

 

4.FENDER JAZZMASTER

 

1962_fender_jazzmaster.jpg

 

Μια κουκλα σωστη!Τρομερα βολικο σωμα & αν μαθεις να τη σεταρεις σωστα εκπληκτικο τρεμολο.Yπεροχος «αδειος» καθαρος ηχος για rhythm ,μηδενικο sustain (thank god!) & μοναδικος «ξεχυλωμενος» βρωμικος ηχος!

 

 

5.RICKENBACKER 330-360-381

 

381_501893_top.jpg

 

Μοναδικος αυθεντικος ηχος (παντα με τους μαγνητες τυπου toaster βεβαια), Η ρυθμικη κιθαρα (τι κριμα που το μπρατσο της ειναι λεπτο σαν μπουζουκι...),κουκλαρα

& βεβαια «παιδι» του εφευρετη της ηλεκτρικης κιθαρας...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Godin Montreal.. από αύριο κοιμόμαστε μαζί...

2)Fender Telecaster Thinline '72.. τι υπέροχο όργανο..

3)Gibson Firebird...άσβεστος πόθος....που θα μου πάει?μια μέρα...

4)Gibson Les Paul Classic δε θυμάμαι χρονολογία.την έχει ένας φίλος μου κ μπορώ να πω ότι είναι το υπέρτατο allaround όργανο.

5)Godin multiac jazz...κλαίω στη θέα της..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ SF:

Δεκτός ο ενθουσιασμός σου για τις tele, και δεν έχω τίποτα να σχολιάσω περί αυτού. Περί ορέξεως που λεν....

Απλά please οι χαρακτηρισμοί τύπου "σαφώς" που ακολουθούνται από υπερθετικό βαθμό, θα ήταν καλό να ακολουθούνται και από σχόλια όπως, "κατά τη γνώμη μου".

Φιλικά,

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειναι μονο η δικη μου γνωμη... :lol: το 90% των κιθαριστων "που ξερουν απο ηχο" αυτο λενε!! :lol:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Telecaster_players

 

ειπαμε πρωτα η τελε και μετα ολες οι αλλες.... :lol:

 

α,και το "σαφως" με το "κατα τη γνωμη μου" στην ιδια προταση αποτελλουν σχημα οξυμωρον :roll: .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ρα λοιπόν ως προς τον ήχο της:

"κατά τη γνώμη του 90% των κιθαριστών που ξέρουν από ήχο και συνεπώς και την δική μου, η tele είναι...." :wink:

 

Ως προς την εμφάνιση:

"για μένα η tele..." :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαφως πηγαινει με το "ομορφοτερη & ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΗ" κιθαρα που εχει κατασκευαστει ποτε (εκτος κι αν ξερεις εσυ καμμια πιο απλα κατασκευασμενη κιθαρα που να ειναι τοσο ομορφη.. :wink:

 

το "σαφως" στην ελληνικη γλωσσα χρησιμοποιειται μονον για ΑΠΟΛΥΤΕΣ δηλωσεις για τις οποιες εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο θέσω απλά και αν συμφωνείς (επειδή το topic θα πάει αλλού) και υπάρχει λόγος συνεχίζουμε με pm.

Οι tele ηχητικά μου αρέσουν πάρα πολύ.

Εμφανισιακά όμως πάντα τις θεωρούσα άσχημες.

Ποτέ δεν αντιμετώπισα την εμφάνιση μιας κιθάρας σε συνδυασμό με την ευκολία η μη κατασκευής της.

Και για να απαντήσω κιόλας:

1 Les Paul Standard (είμαι και πωρωμένος με Guns μην ξεχνιόμαστε)

2 PRS Custom 22 (και ας έχω την 24αρα)

3 H anderson μου (προσοχή δαγκώνει)

4 και 5 κενά προς το παρόν.

Όχι γιατί δεν υπάρχουν, απλά επειδή δεν μπορώ να διαλέξω 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα λογια να αγαπιομαστε... :lol:

ας συνεχισουμε τωρα στο ΘΕΜΑ του Thread που ΣΑΦΩΣ δεν ειναι " Η χρηση του ΣΑΦΩΣ στην ελληνικη γλωσσα" :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου