Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια χρήσης για Roland Fantom G6


Comfis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα κάνει παντως διαφορα το xlr καλωδιο, δεν ειναι εκει το θεμα. Ειναι θεμα ρυθμισης.

 

2 πραματα. Δες μηπως χρειαζεται να αλλαξεις το MIX IN OUTPUT ASSIGN :A σε MIX IN OUTPUT ASSIGN :Μain out (ή κατι τετοιο)

 

Και φυσικα αν είναι αναμμενο το mix in κουμπακι αριστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

και να το αποτέλεσμα της προσπάθειας μου για περίπου 15-20 μέρες η οποία πολύ βοηθήθηκε από τον φίλο neeq :http://www.comfis.gr/2012/02/09/uncle-frank-and-his-guitar/

 

Έξτρα ευχαριστώ λοιπόν και νέος γύρος ερωτήσεων..

 

Δυστυχώς ο τρόπος που βρήκα για να μετατρέψω το song σε .wav ήταν μέσω του sampling.. στη συνέχεια πήρα το τραγούδι που ουσιαστικά είχε γίνει ολόκληρο ένα sample μέσω του στικ μου στον υπολογιστή και το μετέτρεψα σε .mp3 και να το τώρα..

 

όμως διαπίστωσα ότι υπάρχει πρόβλημα στο χώρο.. ο χώρος για samples είναι περιορισμένος (32 Mb θαρρώ) και δεν φτάνει για παραπάνω από 2, 3 λεπτά τραγούδι με stereo sample. Βεβαίως θα μπορούσα να έκοβα το τραγούδι σε κομμάτια να έκανα samples τα επιμέρους κομμάτια  και να τα ξανασυνέδεα  στο Pc μου ας πούμε σε ένα εννιαίο .wav (όπου δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί).. έχετε άλλες ιδέες?

 

Μπορεί να λέω συνεχόμενες κοτσάνες, αλλά αυτό κατάλαβα, οπότε κάποιος καλός χριστιανός ή άλλης θρησκευτικής πεποιθήσεως ας με διαφωτίσει αν έχει όρεξη!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roland Fantom G6 maximum sampling time:

approx. 360 sec, mono/180 sec, stereo (when sampling memory isn't expanded/32MB)

approx. 108 min, mono/54 min, stereo (fully expanded with DIMM/544 MB)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω...

Αλλα παλι δεν εχω Roland, τι να σου πω? Μπορεις να ρωτησεις την αντιπροσωπεια, ή απλα να περιμενεις τον Mr Χναρακη να σου απαντησει, ειναι ο πλεον ειδικος στα Roland εδω μεσα 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν βρε Comfis με τις ερωτήσεις σου ;D

 

Πλακα κάνω, είναι ονειρο στα φορουμικά δεδομένα να βοηθάς κάποιον και να σου δειχνει χειροπιαστο αποτελεσμα. Παιζει και να το βλέπω πρωτη φορα βασικά :D Οπότε ευχαριστουμε (εκ μερους οσων βοηθησαν) και από τη μερια μας :)

 

Πολυ ωραίo τo κομματι. Τα εκανες όλα μεσα από το fantom? Αυτο θα ήταν σπουδαια απάντηση στους επικριτές του. Ο ήχος παντως ειναι πεντακάθαρος...οπως συνηθίζει η Roland.

 

Πάμε στην ερώτηση τώρα. Το κάνεις με το σωστό τρόπο. Ετσι κανει export σε wav. (Εκτος αν εχει γίνει καποια τελευταία αναβάθμιση)

 

Αλλα δεν είναι μόνο 32mb. Μπορείς να την επεκτείνεις σε 512.

 

Θυμαμαι οταν το εψαχνα, αυτη που προτεινε η Roland, ειχε καπου στα 30-40€.

 

Πήρα μια ram ίδιου τυπου απο το ebay με 15€ περιπου

(συγκεκριμένα, αυτη http://www.ebay.co.uk/itm/512MB-KINGSTON-PC133-Mhz-CL3-KTM0055-512-10K0062-/110602169538#ht_1211wt_1262)

 

Φυσικά δεν ειναι αυτη που προτείνει η εταιρεια, αλλα εμενα μου εκανε μια χαρα, χωρις κανένα προβλημα...

Δεν την προτείνω ανεπιφύλακτα (ευθυνοφοβικός Ελληνας γαρ :P), αλλα προσωπικά αυτη θα επαιρνα παλι.

Μαλιστα, την είχα παρει απο τον ίδιο πωλητη.

 

Να πω επισης, ότι για την ίδια μνήμη, σε μεγαλα καταστήματα υπολογιστών, μου ζητούσαν μεχρι και 50€ επειδη ηταν λεει "παλια" και "δυσευρετη"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ waterfall  και ευχαριστώ neeq! ναι όλοο μέσα από το roland (σύνδεσα και την κιθάρα μου πάνω του - με την αρωγή σου, όπως θα θυμάσαι)... και εγώ σήμερα κάθισα και το  άκουσα σε πολύ δυνατή ένταση και δεν υπάρχουν καθόλου θόρυβοι! Χαρά μεγάλη, σε σχέση με το προηγούμενο synth μου (παλαιότερη γενια, ensoniq mr) ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

 

Χαίρομαι που σου άρεσε κιόλας! Πρέπει να δοκιμάσω panning mastering κλπ.. και δεν τα ξέρω καθόλου αυτά.. αλλά ο θεός βοηθός!

 

Με κάλυψες απόλυτα και για την DIMM! Να σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ σήμερα κάθισα και το  άκουσα σε πολύ δυνατή ένταση και δεν υπάρχουν καθόλου θόρυβοι!

 

Εγω δεν ξερω πολλά απο ηχητικά κτλ. Αλλα ανθρωποι που εμπιστεύομαι την κριση τους, και απο αυτα που μπορώ να καταλάβω κι εγω, είναι ότι οι προενισχύσεις, οι converters και τα λοιπα που περναει το σημα μεσα κι εξω, ειναι πολυ υψηλής ποιότητας. Δηλαδή ανετα συγκρινονται με καρτες μερικών εκατοντάδων ευρων :)

 

Εγω το χρησιμοποιούσα κυριως live. Περνουσα απο μεσα του, το Moog μου, οπου του εβαζα και εφφε, τα οποία ήταν εκπληκτικά.

 

Κι εγω δεν ειχα κανενα σοβαρό λόγο που το πούλησα, απλά ειχα παιδικό ερωτα με το Kurzweil K2661 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γμτι εγώ δεν έχω αξιωθεί να παίξω λάιβ ακόμη με αυτό, κυρίως γιατί λάιβ παίζω πιο πολύ κιθάρες. Σε σημείο που θα ξεχάσω να παίζω πλήκτρα σε λίγο! όσο για το kurzweil δεν έχω ιδέα τι παίζει με αυτά.. ονομάστα αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.. ποια είναι τα δυνατά του σημεία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου