Προς το περιεχόμενο

Tele/Esquire on a diet!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια τελε με σώμα pine που ζυγίζει λίγο παραπάνω απο 2 κιλά. Θα μπορουσε να ήταν ελαφρύτερη γιατι έχει πανω της fatback warmoth pro neck.

 

Είναι ΠΟΛΥ βολικό που είναι τόσο ελαφριά, αλλα μετά απο κάποια χρόνια μαζί της, και κάμποσες δοκιμές με μαγνήτες, μπορώ να πώ ότι τη προτιμώ μόνο για overdriven ήχους. Όταν θέλω "γεμάτους καθαρούς ήχους" πάω στην άλλη τέλε μου (alder) με αντίστοιχο περίπου μπράτσο, όπου άν και κάπως βαριά, είναι καλύτερη η άτιμη!

 

Επίσης κρίνω ότι η pine τα πάει καλύτερα με hot μαγνήτες. Κατι που δεν περίμενα.

Αντίθετα θα ήθελα να δοκίμαζα χαμηλής εξόδου μαγνήτες σε ένα πιο βαρύ σώμα. Μια τέλε απο μαόνι ας πούμε (ολόκληρη) ;D.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η τεχνική sandwich μπορεί να εφαρμοστεί με διάφορα υλικά, το θέμα είναι αν μπορούμε να

θεωρήσουμε solid το αποτέλεσμα. To πιο ελαφρύ που μπορώ να σκεφτώ θα ήταν φελιζόλ

τυλιγμένο με ανθρακονήματα... αλλά ποιός θα το φτιάξει?

 

Ο συλλογισμός σου ξεκινάει από την παραδοχή ότι το υλικό του σώματος δεν παίζει ρόλο στον ήχο. Η οποία αντιλαμβάνομαι ότι είναι της μόδας στο noiz αλλά ατυχώς δεν συμφωνούμε όλοι.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν το "κέλυφος" της κατασκευής δεν μπορεί να πάλλεται ελεύθερα (επειδή π.χ. είναι κολλημένο στο εσωτερικό μαλακό υλικό) τότε μπορεί -νομίζω- να θεωρηθεί solid η κατασκευή. Σε μια υποθετική κατασκευή με carbon πάνω σε φελιζόλ ή κάτι αντίστοιχο θα έπρεπε να ενισχυθεί και το neck pocket.

 

H tele μου είναι πολύ ελαφριά. Είναι από alder αλλά έχει ένα καπάκι από redwood. Θα ψάξω εκείνη τη ζυγαριά και θα γράψω βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συλλογισμός σου ξεκινάει από την παραδοχή ότι το υλικό του σώματος δεν παίζει ρόλο στον ήχο.

Δεν λέω κάτι τέτοιο, εκτός αν θεωρούμε υλικά μόνο τα ξύλα, δεν ανέφερες κάτι τέτοιο

όμως στο θέμα. Θεωρείς τα σώματα του guitarfetish που ζυγίζουν ~900gr απ ότι λένε,

κατάλληλότερα επειδή είναι κσύλα, ενώ το συνθετικό sandwich ακατάλληλο για κιθάρα?

Πραγματικά δεν κατάλαβα τι εννοείς με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάω τη συζήτηση για επιλογές ξύλων με πληροφορία-ερώτηση: υπάρχει ένα ξύλο που λέγεται Paulownia και χρησιμοποιείται στην Ανατολή για κατασκευή μουσικών οργάνων εδώ και χιλιετίες.

 

Αυτό το ξύλο το χρησιμοποιεί η Dean στις φτηνές της κιθάρες:

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=112929&Category=1758

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω κάτι τέτοιο, εκτός αν θεωρούμε υλικά μόνο τα ξύλα, δεν ανέφερες κάτι τέτοιο

όμως στο θέμα. Θεωρείς τα σώματα του guitarfetish που ζυγίζουν ~900gr απ ότι λένε,

κατάλληλότερα επειδή είναι κσύλα, ενώ το συνθετικό sandwich ακατάλληλο για κιθάρα?

Πραγματικά δεν κατάλαβα τι εννοείς με το παραπάνω.

 

Κατά πρώτον, ναι, μιλάω μόνο για ξύλα και όχι "κσύλα", που δεν έχω υπόψιν μου τι είναι ακριβώς.

 

Κατά δεύτερον δεν έχω πρόβλημα με τα συνθετικά υλικά, κάθε άλλο μάλιστα και είμαι πάντοτε περίεργος να μαθαίνω εξελίξεις σ'αυτό τον τομέα της οργανοποιίας, που θεωρώ πολύ ενδιαφέροντα. Για κάποιο λόγο πάντως τείνω να αμφιβάλω ότι το φελιζόλ έχει τις προδιαγραφές να συμπεριληφθεί σε τέτοιου τύπου αναζητήσεις.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως το pawlonia θα είναι τόσο μαλακό που θα υπολείπεται αρκετά σε ακαμψία

έναντι των παραδοσιακών ξύλων, το sandwich θα είναι σίγουρα πιο άκαμπτο. Άσχετα με το

αν σου γεμίζει το μάτι, θεωρητικά θα ήταν πολύ καλή λύση αν πρωταρχικός σκοπός ήταν

η ελαχιστοποίηση του βάρους, αν είσαι διατεθειμένος να... προδώσεις την παράδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως το pawlonia θα είναι τόσο μαλακό που θα υπολείπεται αρκετά σε ακαμψία

έναντι των παραδοσιακών ξύλων, το sandwich θα είναι σίγουρα πιο άκαμπτο. Άσχετα με το

αν σου γεμίζει το μάτι, θεωρητικά θα ήταν πολύ καλή λύση αν πρωταρχικός σκοπός ήταν

η ελαχιστοποίηση του βάρους, αν είσαι διατεθειμένος να... προδώσεις την παράδοση.

 

Ναι λέγεται ότι είναι αρκετά μαλακό, με την ίδια βέβαια λογική που είναι και το pine (δηλαδή, δεν αντέχει εύκολα σε χτυπήματα, κλπ). Ο Ron Kirn έχει φτιάξει μερικές Tele/Strat απ'αυτό το ξύλο, και υποστηρίζει ότι ακούγεται φανταστικά, διαθέτοντας έναν πολύ δυνατό και ανοιχτό ακουστικό τόνο. Ωστόσο προτείνει να χρησιμοποιούνται inserts από κάποιο σκληρό ξύλο για κάποια κρίσιμα μέρη, π.χ. εκεί που πιάνουν τα post του τρέμολο.

 

Επίσης οπτικά απ'όσο έχω δει σε φωτό δεν είναι ό,τι καλύτερο, οπότε χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιου τύπου βαφή, η οποία βαφή αυξάνει το βάρος.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάποια στιγμή πρίν 1-2 χρόνια ήμουν έτοιμος να κάνω γαργάρα τα 50$ της αποστολής

(όσο το ίδιο το σώμα :-\) και να παραγγείλω το surf green για low budget tele, μου

φαινόταν τρομερά ελκυστικό - ενδιαφέρον το concept ''κιθάρα κοντά στα 2 κιλά''.

Φοβόμουν όμως το ενδεχόμενο neck diving, διότι μπορεί να μου καθόταν βαρύ μπράτσο

και το το ακύρωσα. Αν είχαν πιο λογικά έξοδα αποστολής πάντως είμαι σίγουρος ότι

κάποιος από εδώ θα αγόραζε τέτοιο σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάποια στιγμή πρίν 1-2 χρόνια ήμουν έτοιμος να κάνω γαργάρα τα 50$ της αποστολής

(όσο το ίδιο το σώμα :-\) και να παραγγείλω το surf green για low budget tele, μου

φαινόταν τρομερά ελκυστικό - ενδιαφέρον το concept ''κιθάρα κοντά στα 2 κιλά''.

Φοβόμουν όμως το ενδεχόμενο neck diving, διότι μπορεί να μου καθόταν βαρύ μπράτσο

και το το ακύρωσα. Αν είχαν πιο λογικά έξοδα αποστολής πάντως είμαι σίγουρος ότι

κάποιος από εδώ θα αγόραζε τέτοιο σώμα.

 

Μιλάς για GFS σίγουρα. Τα έξοδα αποστολής πάντως, αν βάλεις μέσα και hardware, δεν είναι παρανοϊκά. Πλήρωσα περίπου 30 ευρώ πριν μερικούς μήνες μόνο και μόνο για hardware + electronics που κόστιζαν όλα μαζί κάτω των 100, οπότε νομίζω είναι κάτι που απλά το αποδέχεσαι...

 

Δεν ξέρω για το neck diving... Ένα μπράτσο ζυγίζει κάτω από 1 κιλό λογικά, δε πα να είναι και 1" ροπαλο.

 

Το πρόβλημα με το GFS είναι άλλο. Τα συγκεκριμένα σώματα είναι όλα βαμμένα, και μπορώ να πω από δική μου εμπειρία (την οποία θα περιγράψω προσεχώς, ήδη μερικοί συνφορουμίτες ξέρουν για... ποια Tele μιλάω  ;D) πως σε τόσο φτηνά απωανατολίτικα κομμάτια, το ΒΑΡΟΣ και μόνο της βαφής είναι εξωφρενικό. Μάλλον τα ΒΟΥΤΑΝΕ στη μπογιά.  ::) Καλά, για "αναπνοή του ξύλου" ούτε λόγος...  ;D ;D

 

Και επίσης δεν ξέρεις πόσα κομμάτια θα είναι... Βλέποντας και το κιτ που έχει ο Jay, μάλλον τρία, αλλά κανείς δεν ξέρει. Για να βγαίνουν τόσο φτηνά, πιθανώς είναι (κακο)-κατασκευασμένα από διάφορα κομμάτια που "περισσεύουν"...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου