Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λαμπας σε υβριδικο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και παλι noiz!

Αυτη τη φορα θα θελα να ρωτησω αν γινεται να αλλαξω λαμπα σε υβριδικο ενισχυτη και αν ναι αμα θα εχει διαφορα! Αυτη τη στιγμη εγω εχω το Vox VT20+ με Tube-driven VOX Valve Reactor circuit uses a 12 AX7 vacuum tube for true-tube tone <- αυτα :P Γινεται να βαλω εγω ας πουμε μια αλλη "καλυτερη" λαμπα? Θα εχει διαφορα? πανω κατω το κοστος της λαμπας ΚΑΙ της αλλαγης ποσο θα πανε?

 

http://www.voxamps.com/valvetronixplus/vtplus/

http://s480.photobucket.com/albums/rr166/bloodyz/?action=view&current=www-audiofanzine-com_vox-vt20.jpg

 

http://en.audiofanzine.com/modeling-combo-amplifier/vox/valvetronix-vt-series-vt20/user_reviews/r.15933.html η 5η φοτο κατω κατω δειχνει και την λαμπα

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτη τη φορα θα θελα να ρωτησω αν γινεται να αλλαξω λαμπα σε υβριδικο ενισχυτη

Αν δεν είναι κολλημένη (χωρίς βάση) η λάμπα στη πλακέτα (πράγμα σπάνιο), ναι, μπορείς.

και αν ναι αμα θα εχει διαφορα!

Μικρή (αν υπάρχει)

 

Αυτη τη στιγμη εγω εχω το Vox VT20+ με Tube-driven VOX Valve Reactor circuit uses a 12 AX7 vacuum tube for true-tube tone <- αυτα :P Γινεται να βαλω εγω ας πουμε μια αλλη "καλυτερη" λαμπα?

Αν επιμένεις.

 

Θα εχει διαφορα?

Εξαρτάται.

 

πανω κατω το κοστος της λαμπας ΚΑΙ της αλλαγης ποσο θα πανε?

Οι λάμπες αυτές ξεκινάνε από μερικά ευρώ έως το κόστος του ενισχυτή σου.

Να την αλλάξεις μόνος σου. Δεν είναι Πυρηνική Φυσική.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήσεις Audiokostas.

Εκεί που οι παλιές αμαρτίες ξορκίζονται και οι αιθεροβάμονες προσγειώνονται. ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να βαλω εγω ας πουμε μια αλλη "καλυτερη" λαμπα? Θα εχει διαφορα?

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω πως κολλάει το αμερικάνικο:

 

"If it ain't broke, don't fix it"

 

(αυτό εφαρμόζω στον δικό μου valvetronix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήσεις Audiokostas.

Εκεί που οι παλιές αμαρτίες ξορκίζονται και οι αιθεροβάμονες προσγειώνονται. ;D ;D ;D

;D ;D

Να πω την αλήθεια όμως, ναι, μετά από πολλά χρόνια στο παιχνίδι του tube rolling έχω φτάσει σε ένα σημείο κόπωσης / απομυθοποίησης. Όχι απαραίτητα απόλυτα και τεχνικά τεκμηριωμένο αλλά μετά από προσωπική εμπειρία προσωρινά παγιωμένο.

Δεν έχω τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις για να είμαι απόλυτα ενδελεχής στο πως και το γιατί αλλά η αλλαγή μιας προενισχύτριας διπλοτριόδου μπορεί να παίξει ρόλο στην αλλαγή του ηχοχρώματος ενός ενισχυτή. Αυτό όμως έχει πολύ μικρότερη επίπτωση από την επιλογή του ίδιου του κυκλώματος/υλοποίησης. Ή επίσης από την αλλαγή του τύπου της λάμπας (από 12ΑΧ7 σε 12ΑΤ7 ας πούμε και όχι μόνο λόγω gain). Εφόσον η προενισχύτρια είναι καλοκατασκευασμένη σε filaments, getters, spacers κλπ και οι μετρήσεις της είναι μέσα στα αποδεκτά πλαίσια λειτουργίας, ειλικρινά, προσωπικά πάντα, μπορώ να δώ μικρές αποκκλίσεις σε ηχητικό επίπεδο. Και προσοχή ! Αυτό το λέω όταν συμβαίνει σε ηχητικά κυκλωματα audio προενίσχυσης, εκεί που η καθαρότητα, η ευκρίνεια, τα σώματα, εύρος εικόνας κλπ jargon λέξεις, είναι τα απολύτως ζητούμενα με οιαδήποτε θυσία στο επίπεδο ευκολίας.

 

Όταν όμως μιλάμε για μια λαμπίτσα προενισχύτρια, με αμφίβολη (ή ελάχιστη)  κυκλωματική επίδραση, μέσα σε έναν ενισχυτή κιθάρας, που περνάει το σήμα από της Παναγιάς τα μάτια παραμορφώσεων ή/και modelling για να μας δώσεις το σήμα που έπαιρνε ο εκάστοτε guitar hero με ένα σύνολο €150 ευρώ, δεν παίζει με την καμία να υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές. Είναι γνωστό, ότι σε αυτές τις περιπτώσεις, εφόσον επιμένουμε να μαστιγώνουμε το νεκρό άλογο, πρώτα του αλλάζουμε μεγάφωνο, μετά επεμβαίνουμε με tweaks & mods στο κύκλωμα (ποιότητα αλλά ΚΑΙ τιμές πυκωνωτών και αντιστάσεων σε επιλεγμένα σημεία) και μετά βλέπυμε τι μπορεί να κάνει η λάμπα σε έναν ενισχυτή που μας στοίχισε τα διπλά από ότι τον αγοράσαμε.

 

Όπως έλεγε και ένας Ιάπωνας (α)γκουρού των μοτοσυκλετιστικών βελτιώσεων "Ο φθηνότερος τρόπος για να αποκτήσεις μια 750άρα μηχανή είναι να αγοράσεις μια 750άρα μηχανή".

 

Για αυτό έλεγα προχθές και στον φίλο που θέλει να παίζει δυνατή παραμορφωμένη μουσική στον boogie του ότι για τις 12ΑΧ7 που θα βρίσκονται πίσω από ένα 12ιντσο μέσα σε έναν ενισχυτή κιθάρας που θα βαράει αλύπητα, ε, ειλικρινά θεωρώ ότι είναι μάλλον ουτοπία να πιστεύεις ότι κάποια damping (είτε σιλικόνης, είτε θερμοσυστελλόμενα) θα κάνουν την διαφορά εφόσον δεν υπάρχουν εγγενή κατασκευαστικά προβλήματα στη λάμπα σου. Δεν θα έλεγα το ίδιο εάν οι προενισχύτριες ήταν οι 6sn7 οι οποίες εγγενώς παρουσιάζουν συχνότερα (αλλά όχι απαραίτητα) κάποια προβλήματα μικροφωνισμού. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για λάμπες που χρησιμοποιούνται και σε στρατιωτικές εφαρμογές.

 

Anyway όπως προείπα, είναι αυστηρά προσωπικές μου εκτιμήσεις για ένα σπορ που μπορώ να είμαι εμπειρικά αλλά όχι θεωρητικά τεκμηριωμένος.

 

Αυτά τα λίγα........  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη σειρά valvetronix, η λάμπα βρίσκεται στο τελικό στάδιο, όχι στην προενίσχυση

Δεν αναιρεί ως σκέψεις τα προαναφερθέντα καθότι δεν ήταν model specific σκέψεις.

Τώρα για το τελικό στάδιο με 12ΑΧ7, νομίζω έχει ξανασυζητηθεί.

αχα οκ θενξ

Μιας και κατάλαβες λοιπόν για πες λοιπόν πως γίνονται τα 1/2W της 12AX7 σε 20 solid state Watt?

 

Αν και δεν χρειάζεται. Καθότι στην τελική, όπως σε όλες αυτές τις audio βιομηχανίες, αν πιστεύεις ότι ακούγεται καλύτερα και σε κάνει ευτυχισμένο και τα λεφτά σου περισσεύουν, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Κακό σου κάνει.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναιρεί ως σκέψεις τα προαναφερθέντα καθότι δεν ήταν model specific σκέψεις.

 

model specific σκέψεις δεν ήταν, όμως τόνισες 4 φορές πως πρόκειται για προενισχύτρια

 

άρα ήταν "στάδιο-specific"  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου