Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 vs Crate V50


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρακλή ο Crate V50 είναι υπερβολικός σε ισχύ, υπάρχει ένας στις αγγελίες σε πολύ καλή τιμή, σίγουρα έχει πολύ διαφορετικό ήχο λόγω διαφορετικών λυχνιών (6L6 ενώ ο Bugera EL84). Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αντί του V50 τον V33 ή ακόμα τον V18 αυτοί φέρουν τις ίδιες λυχνίες με τον Bugera. Kατά τη γνώμη μου κι επειδή έχω τον V33 κι ένας φίλος τον Bugera, οπότε τους έχω συγκρίνει, οι Crate αυτοί αξίζουν απίστευτα μόνο όταν τους μοντάρεις, πίστεψέ με γίνονται άλλοι ενισχυτές. Οι μόντες τους είναι εύκολες και οικονομικές, το κύκλωμα τους είναι πανομοιότυπο του Soldano!!! με μερικές αλλαγές αντιστάσεων και πυκνωτών που δεν κοστίζουν πάνω από 25 ευρώ μετατρέπονται σε φοβερά μηχανήματα. Υπάρχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο για τις μοντες και επίσης κάποια βιντεάκια όπως αυτό http://www.youtube.com/watch?v=C5hzsdio3KU. Εγώ τον δικό μου τον έχω κάνει slo moded και το μηχάνημα λαλάει βάζει κάτω ενισχυτές πολύ ακριβότερους και φημισμένους. Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες για τις μόντες τους εφόσον το αποφασίσεις πές μου και θα σου δώσω. Να ξέρεις επίσης είναι πολύ δυνατοί στον V33 δεν έχω καταφέρει στο σπίτι να ανεβάσω ένταση πάνω από το 2,5 γι αυτό θεωρώ υπερβολή τον 50. Ο V18 είναι μονοκάναλος βέβαια ενώ ο V33 έχει clean και dirty. O V33 έχει πολύ καθαρό κανάλι και απίστευτο high gain στο βρώμικο. Επίσης με τις μόντες γίνεται τρικάναλος όπως ο soldano με clean-crunch-high gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρομαι σοβαρά για αγορά bugera κοιτάω προς 333 και ν22. Στον 333 αυτό που με απασχολεί είναι το γεγονός οτι είναι 120 βαττ και δεν ξέρω πώς θα αποδώσει σε ενάσεις δωματίου παρ'ολο που έχει και master volume. Ο δε ν22 δέν ξέρω κατα πόσο μπορεί να αναπεξέλθει σε πιο heavy μουσικες (ο ροκ ήχος του μου αρέσει αρκετά πάντως), επίσης δεν πρόσεξα αν έχει master volume, αν όχι πιστεύω θα είναι πολύ δύσκολο να τόν ανοίξεις για να έχει την μέγιστη απόδοση. Επίσης ο 333 έχει τρία κανάλια ενώ ο ν22 δύο. Όλα αυτά είναι υποθέσεις καθώς δεν έχω δοκιμάσει κανένααπό τους δύο. Επίσης βλέπω οτι στο Θωμά η διαφορά στην τιμή είναι περίπου 100 ευρά.

Εάν έχει κάποιος  εμπειρία με κάποιον απο τους δύο ενισχυτές θα το εκτιμούσα πολύ αν μου έλεγε την γνώμη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο V 22 από ένταση επαρκεί για ότι και να ζητήσει κάποιος να παίξει σε stage.

Το λέω άφοβα, γιατί τον χρησιμοποιώ σαν backline ενισχυτή στο μαγαζί μου που είναι live stage, και έχουν παίξει δεκάδες μπάντες και κιθαρίστες. Κανείς δέν παραπονέθηκε, ίσα ίσα που άκουσα μόνο θετικά σχόλια.

Για γκάζια, το βρώμικο κανάλι, φτάνει να παίξεις μόνο έως κλασσικό ρόκ. Μετά θέλεις πετάλια. Τα δέχεται ωραία όμως, και παίζει μιά χαρά.

Επίσης να πω, πως κάποιος κιθαρίστας πρόσφατα έβαλε τα delay - chorus του στην λούπα, και άκουσα άλλο ήχο. Πραγματικά νόμιζα πως έπαιζε lead με πεταλάκια, αλλά χρησιμοποιούσε το βρώμικο κανάλι.

Η φάση είχε πολύ πλάκα, γιατί αρχικά δέν ήθελε κάν να το δοκιμάσει, (έχω τα πετάλια μου) και μετά έπαθε πλάκα! " Πω πω, με έφτιαξες φίλε, θα παίξε με το δικό του drive)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ψηθει ασχημα για μπουγκερα αλλα ελα ομως που δε βρισκω να αγοράσω στην αθηνα...

 

ξερετε ποιος μπορει να εχει?

 

απο όσο ξερω φερνουν οι:

Κουρμπής

Guitar Store

Musicorama

 

υπαρχει κανενας αλλος που να τουχει μεινει κανενας σε στοκ να παρω κι εγώ? Εχω μεινει χωρις ενισχυτη...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις και να τον δοκιμάσεις ή μόνο για την αγορά ψάχνεσαι;

 

Απ ότι λέει πάντως στο site έχει ο Βαρβαντάκης διαθέσιμο τον V22!

 

Επίσης, να υπενθυμίσω ότι επίσημος εισαγωγέας(;) είναι ο Στόλλας!

 

Αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα!Στο site το επίσημο πάντως του Στόλλα έχει μία λίστα με τα καταστήματα που συνεργάζεται...Για ρίξε μια ματιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks!

 

οχι δε χρειαζεται να τον δοκιμασω, τον εχει φιλος και τον εχω παιξει αρκετες ωρες

 

αντε να δουμε ας παρω κανα τηλεφωνο!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου