Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 vs Crate V50


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά!

 

τελικά πούλησα τον laney cub12 μου και σειρά έχει και η πεταλιέρα προς αναζήτηση της απλότητας.

 

Ψάχνω δηλαδή φτηνό λαμπάτο combo με 2 κανάλια 12" ηχείο, ωστε να παιρνω αυτον και την κιθαρα μου στο στουντιο και οχι βαλε βγαλε 4 καλωδια πεταλιέρες τροφοδοτικα κλπ.

 

στο μυαλό μου ως τρα υπάρχουν 2 επιλογές (αν υπαρχει και τιποτε άλλο, προτείνετέ μου!)

 

1) Bugera V22 τον έχει φιλος πολύ καλός ενισχυτής, φτηνός, αρκετό drive για τα γουστα μου, καλό καθαρό

 

2) Crate V50-112 το μονο που χω ακουσει απο αυτόν ειναι βιντεο στο γιουτιουμπ. Τον βρισκω σε αγγελια στα ιδια λεφτα με τον bugera, εχει πιο πολλά βατ και αλλου τυπου τελικές

 

 

Προφανως πρεπει να ακουσω τον δευτερο, και αυτό θα γινει, αλλά θέλω να σας ρωτήσω για θέματα αξιοπιστίας και για τους 2, πιο πολύ για τον Crate. Έχετε ακουσει να βγαζει κανένας προβλήματα? Έιναι γερά μηχανήματα?

 

Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία ευπροσδεκτη!

 

 

Ευχαριστώ πολύ!  8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το σπαμ αλλα γιατι πουλησες τον laney? :P Επειδη μαλλον στο μελλον σκεφτομαι πολυ να το αγορασω ρωταω. Για τους crate δεν ξερω πολλα αλλα απο οτι εχω ακουσει για τους combo(!) ειναι αρκετα καλοι για τα λεφτα τους, δυνατοι και με ωραια εφε (ο gl x65). Για τους λαμπατους της crate δεν ξερω. Αλλα μαλλον θα πηγαινα προς bugera που ειναι στανταρ λυση

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Crate τον  έχει φίλος. Εγώ έχω τον Bugera.

Moυ αρέσει περισσότερο ο δικός μου. Πιο "μαλακός" ήχος, πιο καλό δικό του drive.

Ελαφρύτερος. Απο αξιοπιστία, ο Crate κλάταρε μια φορά, ο Bug όχι. Αυτό το τελευταίο μήν το δίνεις κ πολύ σημασία, μάλλον είναι θέμα σύμπτωσης, εννοώ δηλαδή πως θα μπορούσε να έχει συμβεί κ το αντίθετο.

Ο Crate πως να σου πω...μου θυμίζει περισσότερο ήχο solid state παρά λάμπας. Ίσως φταίει κ η ισχύς του, δηλαδή πρέπει να τον ανοίξεις πολύ για να ακούσεις τα χαρακτηριστικά της λάμπας, και αυτό δέν είναι εφικτό πάντα, σε αντίθεση με τον Bugera που είναι μικρότερης ισχύος αλλά σε καμμία περίπτωση ανεπαρκής.

Βρές τον Crate να τον ακούσεις Ηρακλή, ασφαλέστερος τρόπος δέν υπάρχει νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

τον δικό μου τον έδωσα γιατι αφου και η πεταλιέρα έχει ήδη μπει αγγελία, θα χρειαστώ δικάναλο.

 

Καλός ενισχυτής είναι αν και εμλενα μου είχε ωγάλει πρόβλημα στην πλακέτα και με είχε ξενερώσει τότε ;D

 

gdevelek ο VHT special τι φάση είναι απο καθαρά και βρώμικα?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου ο Bugera είναι ο πιο ευέλικτος από αυτούς που αναφέρθηκαν.Το βρώμικο κανάλι του μου αρέσει πολύ και φυσικά βελτιώνεται τρομερά με μια αλλαγή λαμπών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο VHT special τι φάση είναι απο καθαρά και βρώμικα?

 

Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει...νομίζω πρέπει να αλλάζεις το input του ενισχυτή για να αλλάξεις κανάλι.  >:( 

 

 

To f-switch είναι μόνο για...boost >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω τον v18 της Crate που εχει τη βασικη διαφορα οτι ειναι μονοκαναλος από αυτόν που λες.

 

Ο ενισχυτης ειναι παρα πολυ δυνατος γενικοτερα. Τρομαζω πως μπορει να ακουγεται ο 50αρης.

 

Οποτε φυσιολογικα ερχεται αυτο που λεει ο αποπανω πρεπει να τον ανοιξεις πολυ για να ακουσεις τον ηχο του (λιγο μπουκωμενη η κατασταση). Στο διαμερισμα αυτο ειναι λιγο δυσκολο (τουλαχιστον στο δικο μου).

 

Σαν ηχος ειναι αρκετα μπασσος. Αρνητικο του ειναι οτι το equalizer του (σε μενα τουλαχιστον) δεν τα συμμαζευει εντελως τα μπασα.

 

Ο ηχος σαν φιλοσοφια δεν ειναι πεντακαθαρος. Πιστευω οτι για οποιον θελει βρωμικο-μπασσο ηχο για blues καταστασεις ειναι μια χαρα.

 

Γενικως αν ψαχνεις καλα καθαρα (Fender φαση) δεν τα εχει (τουλαχιστον σε 'φυσιολογικες' εντασεις).

 

Eλπιζω να βοηθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου