Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση μεγάλου pedalboard...


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Ψάχνω να αγοράσω ένα Pedalboard, για περίπου 12-15 pedals, το οποίο να έχει και δικιά του πηγή παροχής ρεύματος προς τα πετάλια. Δεν έχω πρόβλημα χώρου, καθώς θέλω να είναι μεγαλούτσικη, ώστε να χωράνε άνετα και ωραία τα πεταλάκια, αν έχει τίποτα "καταπακτές" και κόλπα για να κρύψω καλώδια κτλ ακόμα καλύτερα, και τέλος δεν με ενδιαφέρει το θέμα βάρους. Αν έχει και ροδάκια ακόμα καλύτερα. Σε πρώτη φάση να την αγοράσω από Ελλάδα, και σε δεύτερη από thomann, musicstore κτλ ευρωπαϊκά sites..

Για δώστε ένα help :P

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν σε ενδιαφέρει το βάρος και θέλεις και να έχει και ρεύμα, πάρε αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/rockcase_gigboard_pedalpacker.htm  :)

 

Δεν γνωρίζω αν παίζει κάποιο μεγαλύτερο που να έχει και παροχή ρεύματος.

 

Και εγώ αυτό έχω, και χωράει σχεδόν τα πάντα (ειδικά αν έχεις κατ' εξοχήν πετάλια, γιατί εγώ εκεί μέσα έχω και μια πεταλιέρα pod x3 live :P).

Μόνο μειονέκτημα ότι δεν έχει πολύ μεγάλη παροχή ρεύματος (400mA).

Αν έχεις πολλά διπλά boss πετάλια (ή γενικά πετάλια αντίστοιχης κατανάλωσης),ίσως να μην σου φτάσει.

 

Από ότι βλέπω στο Thomann, είναι το δεύτερο μεγαλύτερο σε διαστάσεις μετά από αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/pedaltrain_ptprohc.htm

 

το οποίο όμως δεν έχει ρεύμα.

 

Γενικά χωράει άνετα 10 Normal-sized πετάλια και 1-2 "παράξενα/μεγαλύτερα".

 

Παίζει και στις αγγελίες θαρρώ.

Τσέκαρε να δεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωω σε ευχαριστώ για την απάντηση, ναι κάτι βρήκα στις αγγελίες, περιμένω απάντηση είναι η αλήθεια, ειδάλλως θα το ψάξω να το φέρω απ' έξω.

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο πιστεύω.

Η βαλίτσα είναι τίγκα solid και ντούκι.  ;D

Κάθεσαι και πάνω της άμα λάχει.

 

Μόνο ένα πράγμα ξέχασα να αναφέρω (σε περίπτωση που δεν το διάβασες στην περιγραφή):

Το pedalboard είναι ξεχωριστό από το case.

Δεν κολλάς δηλαδή τα πετάλια πάνω στη μια πλευρά του case, όπως σε πολλά pedal cases.

Τα κολλάς σε ένα ξύλινο board που είναι όλο ντυμένο με βέλκρο και αυτό το μεταφέρεις με τη βαλίτσα.

Λίγο ταλαιπωρία όλο αυτό για κάποιους.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός και ο φίλος blue.

 

Ομολογώ ότι δεν ήξερα το παρόν board.

Τουλάχιστον αξιόλογο.

 

Μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν έχει Hardcase.

 

Αν φίλε Σταύρο σου κάνει, βουρ!

Έχει και 1700mA παροχή ρεύματος που φτάνει για πολλάααααα πετάλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα για λίγο καιρό το μεγάλο gator, αλλά το άλλαξα γιατί ντρεπόμουν να το κουβαλάω (μοιάζει σχεδόν με θήκη για πλήκτρα) και δεν έχω τόσα πετάλια (αλλά ήταν το μόνο pedalboard στο οποίο ήμουν σίγουρος τι πάταγα και δεν ανησυχούσα μην αλλάξω ρυθμίσεις από τα γύρω πετάλια). Επιπλέον είναι αρκετά βαρύ, οπότε νομίζω θα ήταν αρκετά προβληματικό το επιπλέον βάρος του flight case.

 

Απλά ήθελα να προσθέσω οτι από κάτω έχει θέση και για 2ο power plant (φαίνεται στις φωτός του thomann)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου γνώμη-συμβουλή, και αν θέλεις τη δέχεσαι.

 

Αν έχεις 12-15 πετάλια, τα οποία κοστίζουν συνολικά μια περιουσία, το τελευταίο πράγμα που πρέπει να τσιγκουνευτείς, είναι η τροφοδοσία.

 

Απλά ξέχνα λοιπόν τα τσουρούτικα switching τροφοδοτικά που δίνουν μαζί με τέτοιες πεταλιέρες. Μην τσιμπάς με το 1, 2 ή 200 αμπέρ που μπορεί να βγάζουν. Ρίξε μια ματιά σε rig γνωστών μουσικών, και απλά αναρωτήσου γιατί ΚΑΝΕΙΣ δε χρησιμοποιεί switching τροφοδοτικά αλλά "παραδοσιακά" με transformers.

 

Όσο για το βάρος της συνολικής κατασκευής, πίστεψέ με, θα σε απασχολήσει κάποια στιγμή. Για τον αριθμό των πεταλιών που λες, εγώ θα πρότεινα να βρεις (ίσως μεταχειρισμένες) ΔΥΟ μικρότερες pedaltrain ή T-Rex. Θα κάνεις τη ζωή σου ΠΟΛΥ ευκολότερη.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει για μενα πιο αχρηστο πραγμα απο pedalboard με τροφοδοτικο. Παρε οποιοδηποτε pedalboard σου κανει και αγορασε ξεχωριστα ενα τροφοδοτικο.

Ειναι δυο εργαλεια το οποια για μενα δεν πρεπει να συγχεονται μεταξυ τους.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλετος χωρος για τα πεταλια σου, κατω απο τα panels κρυβονται τα καλωδια κ τροφοδοτικο!!!Check it:

Site (μονο απο Αμερικα ομως) :

http://www.pedalpad.com/Pedal-Pad-Pedal-Boards-Standard.htm

Πηγαινε στο store κ δες τα διαφορα μοντελα αν κ το Padal Pad MPS XL non powered συν το power pad 2 ειναι ο,τι ακριβως χρειαζεσαι.Στο power pad 2 ξεβιδωνεις τα αφτακια του κ το κρυβεις κ αυτο κατω απο τα panels αφηνοντας μονο το καλωδιο για τη πριζα να εμφανιζεται.Εχει 8 εξοδους τροφοδοσιας για  οκτω 9 volt πεταλια κ στο ενα προσθετεις κ ενα 1-spot 5 η 8 πεταλιων κ εισαι ok χωρις να χρειαζεται να πληρωσεις κ δευτερο τροφοδοτικο.Εχει κ εισοδο για 12 volt ανταπτορα (Αμερικανικου τυπου ομως) στην περιπτωση που εχεις 12 volt πεταλια.Διατασεις των panels κ του pedalbard στο site.Επιπλεον την κατω σειρα των panels τη κατεβαζεις ενα επιπεδο κ το ποδι σου δε σου χαλα τις ρυθμισεις  των πεταλιων που βρισκονται σε αυτη οταν πατας τα πεταλια της πανω σειρας!Μεγαααλο θεμα!!!

Αυτα απο μενα.

Chears κ καλες αγορες σε ο,τι κ αν επιλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου