Προς το περιεχόμενο

New Wave, Post Punk, Punk, Ska, Garage, Alternative, Dark Wave.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω και ένα γκρουπ να γνωρίσω, ένα LP να προσθέσω στη δισκοθήκη μου, μετά από παραίνεσή σας, για μένα θα είναι κέρδος. Χθες έμαθα τους Snake Corps.

 

Όσον αφορά τις εισαγωγές και τις εκθέσεις, δεν είναι το forte μου, αλλά λίγο πολύ καταλάβατε που πάει το θέμα.

Μουσικό φόρουμ είμαστε και θεωρώ ότι όλοι μαθαίνουν κάτι από κάποιους. Έχουν κουβεντιαστεί ένα σωρό απίθανα και πιθανά θέματα. Moog, Fender, Blender, κλπ ας δούμε και τι μπορείς να κάνεις μ' αυτά. Εκτός και αν η κουβέντα περί μουσικών οργάνων δεν έχει σα σκοπό τη παραγωγή μουσικής, οπότε πάσο. :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Blues rock παίζω (λέμε τώρα) για τα φράγκα τη δόξα...

Τέτοια μ' αρέσουν στα αλήθεια.

 

The Stranglers Down in the Sewer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω και ένα γκρουπ να γνωρίσω, ένα LP να προσθέσω στη δισκοθήκη μου, μετά από παραίνεσή σας, για μένα θα είναι κέρδος. Χθες έμαθα τους Snake Corps.

 

Όσον αφορά τις εισαγωγές και τις εκθέσεις, δεν είναι το forte μου, αλλά λίγο πολύ καταλάβατε που πάει το θέμα.

Μουσικό φόρουμ είμαστε και θεωρώ ότι όλοι μαθαίνουν κάτι από κάποιους. Έχουν κουβεντιαστεί ένα σωρό απίθανα και πιθανά θέματα. Moog, Fender, Blender, κλπ ας δούμε και τι μπορείς να κάνεις μ' αυτά. Εκτός και αν η κουβέντα περί μουσικών οργάνων δεν έχει σα σκοπό τη παραγωγή μουσικής, οπότε πάσο. :)

+1

 

Στα παραπάνω θα ήθελα να προσθέσω ότι υπάρχουν και κάποιοι που για παράδειγμα τρελαίνονται και για τον Steve Vai και για τον Nestor Apos και για τον (πολύ αγαπητό) John McGeoch. Η διαφορά είναι πως για τον John McGeoch δύσκολα θα βρει κάποιος πληροφορίες.

Ίσως κάποιους δεν τους ενδιαφέρει αλλά υπάρχουν και πολλοί (όπως φαίνεται) που γουστάρουν  να συμμετέχουν και να καταθέσουν τη γνώση/γνώμη τους είτε αυτή είναι μικρή είτε μεγάλη. Έτσι επειδή απλά τους ευχαριστεί.

 

Peace

 

Υ.Γ: Και μιας και το έφερε η κουβέντα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν η κουβέντα περί μουσικών οργάνων δεν έχει σα σκοπό τη παραγωγή μουσικής, οπότε πάσο. :)

Ή εγώ δεν τα λέω καλά βρε συ ή σφυρίζεις άλλο σκοπό.

Να πούμε τα panda και τίποτα και ότι θες και δεν θες αλλά το ζήτημα είναι ότι ΔΕΝ είπες τίποτα για το τι να πούμε.

 

Να σου παραθέσω ονόματα δεν έχω αντίρρηση. Αλλά στο έτσι; Επειδή μου άρεσαν;

 

Αντε, τότε. Επειδή είσαι εσύ. Δεν το κρύβω ότι μια ζημιά με το punk και το new wave την είχα πάθει. Mε τους γνωστούς υπεύθυνους. Και αν η ζωντάνια τους και όλη αυτή η αρχική ορμή ήταν συμπαθητική στους έχοντας πλεονάσματα αδρεναλίνης  8) ήταν το aftermath για μένα που ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρον.

 

Ομολογώ ότι δεν εμβρίθησα στο είδος αλλά υπήρχαν τα γνωστά γκρουπ ποιήματα XTC, Flying Lizzards, (οι αγαπημένοι μου) Squeeze, Magazine, Pretenders, Jam , Psychedelic Furs, Μπάμιαμεν  ;D, σκηνή του ska (Madness, Specials, Beat, Selecter), οι πελώριοι Talking Heads, Ian Dury, Teardrop Explodes, οι ηλεκτρονικοί (OMD, Yazoo, Soft Cell, New Order), Cure, (βαριόμουν Siouxsie, Bauhaus & Birthday Party) και το new wave που γίνεται pop ή πάμε σκηνή Madchester (εκεί να δεις γούστα τρελλά) και μπαίνει πλέον στα σαλόνια και ειλικρινά μέχρι αύριο μπορώ να γράφω (αλλά βαριέμαι) και δη μόνο για αυτή τη πλευρά του Ατλαντικού (οι -πολύ καλοί -Timbuk 3 και Devo -ψιλομπλιαχ- μου ρχονται πρώτοι από κει), συγκεκριμένη περίοδο και γνωστά ονόματα.

 

Αν το απλώσουμε και σε Green on Red που ειπώθηκε και αρχίσουμε τα Long Ryders και Los Lobos, Wall of Voodoo κλπ (τα οποία κατ εμέ είναι από τελείως άλλες ρίζες) ή σε μεγάλες περιόδους και underground ονόματα, δεν μας φτάνει ούτε το ΣΚ. Ασε που κάπου τα χουμε ξαναπεί στην πορεία

 

Γι αυτό λέω καλό θα ήταν να έλεγες τι θέλεις και που να περιοριστούμε.

Δεν είπα τίποτα άλλο.

Εκτός αν θες να βάζουμε βιντεάκια που γουστάρουμε εν είδει λευκώματος "τι εστί punk- metapunk για εσάς".  

 

Εγώ έκλεισα πάντως.........

Από κοντά τα υπόλοιπα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ αυτούς θα παω να τους δω σήμερα το βράδυ

          (κι ας παίξουν ό,τι καταλάβουν)

 

 

Ούτε που είχα πάρι χαμπάρι ότι ξαναπαίζουν στην Ελλάδα. Δυστυχώς η κρίση έχει κάνει απαγορευτικές τις τιμές εισητηρίων αυτή την εποχή για μένα.

Αν δεν σου κάνει κόπο πες μας δυο λόγια για τη συναυλία όταν θα τη δεις με το καλό.

 

Υ.Γ: Θυμήθηκα ότι υπάρχουν (αν δεν κάνω λάθος) κάποιες φωτογραφίες από την πρώτη τους εμφάνιση στην Ελλάδα το 1982 μαζί με τους Birthday Party και τους New Order.

http://www.facebook.com/groups/62768997065/photos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Εγώ αυτούς θα παω να τους δω σήμερα το βράδυ

           (κι ας παίξουν ό,τι καταλάβουν)

 

 

Αυτός ο κακομούτσουνος και υπερφίαλος Βρετανός έχει φτιάξει μια από τις σπουδαιότερες και μακροβιότερες μπάντες γενικά στην ανεξάρτητη σκηνή. Και το ξέρει αυτό!

 

Τον έχω δει 2 φορές live και ευχαρίστως θα τον έβλεπα ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου