Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία Humbucker Jackson σε Fender Squier Bullet Strat.


zerohour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!!

 

Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου μια κιθάρα Fender Squier Bullet Strat με 3 μονούς μαγνήτες και ο κιθαρίστας μας μου χάρισε ενα μαγνήτη Humbucker Bridge Position απο μια Jackson.

 

Θέλω να βάλω τον μαγνήτη στην κιθάρα αλλά έχω κάποιες απορίες.

 

1) Ο μαγνήτης έχει 3 καλώδια, ενα κόκκινο, ένα λευκό και ένα γυμνό. Ο επιλογέας είναι πενταθέσιος. Έχω βρεί σχεδιαγράμματα για συνδεσμολογία αλλά έχω μπερδευτεί γιατί δεν είναι ξεκάθαρο που πάει τι;

 

2) Πρέπει να βάλω καινούργιο pickguard  που να είναι παράλληλος ο μαγνήτης με τις χορδές ή στον ήδη υπάρχον να κάνω προσαρμογή; Έχω ακούσει οτι έχει διαφορά αν ο μαγνήτης ( ο humbucker) είναι παράλληλα η λοξά απο τις χορδές, ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ Πάνος.

10022012353.thumb.jpg.2d5535109e5350167c65dba49033d9cd.jpg

10022012352.thumb.jpg.0f6d8ce2763875e935b0f7849b83b352.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

Έχεις πολύμετρο και κολλητήρι? Αν ναι, μπορείς να κάνεις μόνος την αλλαγή του bridge μαγνήτη.

Για τα καλώδια του jackson ισχύει το εξής: το γυμνό πάει στη γείωση (στο πίσω μέρος του volume pot συνήθως). Το κόκκινο είναι μάλλον το θετικό(+) και πρέπει να μπει στον επιλογέα εκεί από όπου θα αποσυνδέσεις το (+) του παλιού bridge μονού.

  Το άσπρο είναι: Α) ίσως το πλην(-) και πάει στη γείωση ή Β) καλώδιο για να σπλιτάρει ο διπλός και δεν το συνδέεις πουθενά(το καλύπτεις με ταινία).

  Πως θα καταλάβεις ποιο είναι τι? Με το πολύμετρο!

Μετράς αντίσταση μεταξύ των καλωδίων του jackson. Βάζεις το (-)του πολύμετρου στο γυμνό καλώδιο και το (+) του πολύμετρου στο κόκκινο και μετράς πόσα ΚΩ σου δείχνει.   

  Μετά Βάζεις το (-) στο γυμνό καλώδιο και το (+) στο άσπρο και ξαναμετράς. Όποιο καλώδιο του jackson δείξει μεγαλύτερη αντίσταση σε ΚΩ, είναι το hot, δηλαδή το (+) ενώ το άλλο είναι το σπλιτ.

  Αν δε δείξουν τίποτα τα παραπάνω, τότε ένωσε το άσπρο με το γυμνό και μέτρα μεταξύ αυτών των δύο και του κόκκινου. Αν σου δείξει μερικά ΚΩ, τότε το άσπρο είναι το (-) και πάει μαζί με το γυμνό στη γείωση ενώ το κόκκινο πάει στον επιλογέα στη θέση που ηταν το (+) του μονού παλιά.

 

Για το που θα βάλεις το (+) του μαγνήτη επάνω στον επιλογέα είναι απλό: εκεί όπου έχει το (+) του ο bridge μονός(treble στο παρακάτω διάγραμμα):

http://www.dancetech.com/aa_dt_new/articles/images/three_way_singlecoil_pickup_selector_wiring_small.jpg

 

Οι γειώσεις πάνε όλες στην πλάτη του volume pot.

 

2)Καλύτερα να βάλεις νέο pickguard σε ό,τι χρώμα σου αρέσει. Μπορείς να βρεις στο web ή σε καταστήματα (π.χ. Armaosmusic.gr κλπ). Μπορεί όμως να μην ταιριάζει απόλυτα στην κιθάρα σου ή να έχει σε διαφορετικά σημεία τις βίδες του...

Άλλη λύση είναι να κόψεις προσεκτικά το υπάρχουν pickguard με πριονάκι ψιλό και προσοχή ώστε να μπει ο διπλός στη θέση του μονού κατά προτίμηση ίσια και όχι λοξά. Λοξά έβαζαν το μαγνήτη στα 80'ς αλλά όπως σωστά είπες, αλλάζει ο ήχος ανάλογα την κλίση.

http://static.zoovy.com/img/guitarelectronics/-/diagrams/color_codes/jackson.jpg

http://asstro.net/pictures/strat.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!!!

 

Πραγματικά βοήθησες τρελα!!!!!

 

Ρώτησα για Pickguard σε μουσικά καταστήματα αλλά μου είπαν οτι είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί γιατί είναι με 8 τρύπες ο Pickguard και αυτοι που δίνουν είναι με 11 τρύπες...

 

Anyway προσπάθησα ήδη την λύση να κόψω αυτόν που έχει ήδη και απο οτι φαίνετε το κατάφερα.

 

Και πάλι ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!!!

 

Πραγματικά βοήθησες τρελα!!!!!

 

Ρώτησα για Pickguard σε μουσικά καταστήματα αλλά μου είπαν οτι είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί γιατί είναι με 8 τρύπες ο Pickguard και αυτοι που δίνουν είναι με 11 τρύπες...

 

Anyway προσπάθησα ήδη την λύση να κόψω αυτόν που έχει ήδη και απο οτι φαίνετε το κατάφερα.

 

Και πάλι ευχαριστώ!!!

 

Αφού το κατάφερες, μια χαρά! Χαίρομαι που βοήθησα! Πες μας εντυπώσεις μόλις ολοκληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου