Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Pickguard - Τις προτασεις σας παρακαλω!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Σκεφτομαι εδω και καποιο καιρο να αλλαξω το pickguard της πιστης μου Squier JV Strat:

 

IMAG0394.jpg

 

Ο λογος? 30 χρονια εχουν περασει απο πανω της και ενω εχει αποκτησει μπολικο vibe και mojo σε σωμα, μαγνητες και μπρατσο, το ατιμο το pickguard παραμενει λευκο, απολυτα λευκο... >:(

 

Ακομα, ενω το λευκο single ply 8 hole pickguard ειναι πολυ iconic πανω στην κιθαρα, προσωπικα απο κοντα μου φαινεται πολυ raw...ενα ακατεργαστο, καταλευκο ( >:( ) κομματι πλαστικο.

 

Ετσι λοιπον αποφασισα να το αλλαξω. Δεν θα ειχα προβλημα για 11βιδο αν βρω κατι να μου αρεσει. Εχω σκεφτει tortoise αλλα δεν μου καθεται καλα με το maple στο μπρατσο. Ισως καποιο gold anodized... :-\

 

Καμια καλη ιδεα λοιπον για το τι θα της πηγαινε?

 

Σε πρωτη φαση θα προτιμουσα τα υπολοιπα πλαστικα της, pickup covers, knobs κλπ να τα κρατησω. Αν ομως προκυψει κατι να μου κανει πολυ κλικ δεν θα διστασω να τα βγαλω.

 

Αναμενω με ενδιαφερον τις προτασεις σας!

IMAG0394.thumb.jpg.385360842a40d70e51e998ed190aeef3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στην συγκεκριμενη δεν νομιζω να παει τιποτα τοσο καλα οσο το λευκο.Για μενα η βρες καποιο αλλο ποιο...distressed και ρελικιασμενο(αλλα παντα λευκο) η βρες πως να το κανεις αυτο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος? 30 χρονια εχουν περασει απο πανω της και ενω εχει αποκτησει μπολικο vibe και mojo σε σωμα, μαγνητες και μπρατσο, το ατιμο το pickguard παραμενει λευκο, απολυτα λευκο... >:(

Πριν το πετάξεις και το αποκλείσεις, βγάλτο, κανε του με ψιλό γυαλόχαρτο στην πάνω πλευρά wet sanding (τρίψτο μέσα σε νερό)- και αφού φύγει η γυαλάδα του και γίνει ματ, πέρασέ του με χαρτοπετσέτα καφέ βερνίκι παπουτσιών (πάστα σε στυλ camel) και σκούπισέ το.

Υπάρχει και πιο εξελιγμένη version αλλά είναι κουραστική. Σε μένα δούλεψε.

Δεν έχεις να χάσεις και τίποτα.

 

Καφέδες, τσάγια και λοιπά παίρνουν πάρα πολύ καιρό για να (και αν) δουλέψουν.

 

Αλλιώς mint είναι η προτιμητέα (κι από μένα) συντηρητική επιλογή, off-white perloid για λίγο πιο εξαντρίκ και δεν θες να μάθεις από κει και πέρα..... ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mint green διαλεξα και εγω.

 

κανε scroll down εδω --->  http://ontheroadagain.gr/gear/

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα stavrilian,

 

Για τα χρώματα της κιθάρας σου θα διάλεγα το glass sparkle gold original Fender, το οποίο ταιριάζει άριστα με το maple fretboard αλλά και με το vintage white body!!!! ;)

gl_sp_gold.JPG.98ec49e35e14c2274ed0498d8b98ea49.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου χρωμα κρεμ δεν ειναι (olympic white) ;

Και γω μια olympic white εχω κι εψαχνα να αλλαξω το ασπρο pickguard με κατι αλλο. Στη σελιδα της warmoth, εκει που "χτιζεις" την κιθαρα σου μπορεις να χαζεψεις διαφορα χρωματα pickguard, πως θα πηγαινουν με το χρωμα της κιθαρας σου.

Προσωπικα για πιο μοντερνο στυλ της εβαλα ενα μαυρο (που ηταν ευκολο να βρω). Αλλα πιο πολυ θα μου αρεσε πρασινο (του γρασιδιου) ή μωβ (ναι!).

Κλασσικες επιλογες παντως γι'αυτο το χρωμα κιθαρας ειναι tortoise (παλεύεται) και πράσινο περλέ (μπλιαχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου