Προς το περιεχόμενο

Ακουστική για blues, slide, folk, fingerstyle...


jks4050

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κατι με έπιασε με τα ακουστικά όργανα αυτες τις μέρες και με τρώει....

το χερι μου να παρω ενα.

Εκανα την βόλτα μου ιντερνετικα και εχω πολυ καλες γνώμες για την Art Lutherie.

Να πω οτι θα ειναι το 3 ακουστικό οργανο που θα παρω και να προσθεσω οτι με οργανα ακουστικά της τάξης των 100 - 300 € που εχω πιασει τα θεωρω τσαμπα λεφτα!!!!

Εχω πει την λεξη ακουστικα 3 φορες και δεν εχω πει ποσα λ7 υπαρχουνε, 400 οριακα 500.

 

Το λοιπον την θελω οπως λεει ο τιτλος για blues, slide, folk, fingerstyle.

 

Και σερφαροντας στο site http://www.artandlutherieguitars.com/ami.htm

 

Εκεί που νόμιζα οτι ηθελα Folk κιθάρα, λεει οτι τα μοντέλα ΑΜΙ ειναι για αυτο το ειδος μουσικής...

Φτου ξανα μανα απο την αρχή και να ψαξω να βρω πληροφορίες και πέφτω σε ενα site ελληνικό οπου λεει οτι το μοντέλο αυτο ειναι για δημοτική μουσική, εεεεεε ??? ??? ???

 

Όποτε πριν οπλιστώ με υπομονή, βρω που παίζουνε αθηνα μαγαζιά με αυτη την μαρκα και κανω ανάληψη και απογειωθώ είπα να πάρω μια γνώμη παραπάνω.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

υγ1: κολλημένο μυαλό δεν είμαι - ακούω και αλλες προτάσεις

υγ2: δεν με ενδιαφέρει να είναι ηλεκτροακουστική μιας και νομίζω οτι σε αυτα τα λ7 + piezo = μάπα το καρπούζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατά βαση χρειάζεσαι 4 διαφορετικές κιθάρες για τα είδη που ανέφερες  ;D...

Μην ξεχνάς πως οι κιθάρες δεν παίζουν μόνες τους είδη, το καλύτερο είναι να "γευτείς" όργανα -όσο κι όπου/όταν μπορείς- και κυρίως ν'αντιληφθείς τι ακριβώς εννοείς με τις λέξεις που χρησιμοποίησες...μπούσουλας:

blues > parlor

slide > resonator

folk > dreadnaught

fingerstyle > ooo/OM

Κι απο κεί και μετά...scale, neck profile, nut width, bracing, χάος...είναι πολλά εκείνα που ΔΕΝ ξέρουμε για να προτείνουμε κάτι συγκεκριμμένο, αλλιώς πάρε αυτή που σου "κάτσει"  ;D!

Υπάρχουν στην αγορά όργανα αξιοπρεπέστατα στα λεφτά που διαθέτεις, ειδικά αν μπείς στα ebay σίγουρα βρισκεις κάτι καλό ως εξαιρετικό, αλλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις.

Τα είδη που σ'ενδιαφέρουν θέλουν και λίγο βαθύτερο ψάξιμο, είναι τεράστιο το πεδίο...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την σκαλα δεν εχω πρόβλημα, το μπράτσο με βολεύει u-shape και τα ταστα jumbo.

Χαρακτηριστικά που δεν έχω δει σε ακουστική ever  ::)

 

Dreadnaught ηταν το πρωτο ακουστικο μου οργανο μου κανει για οργανο να παιζεις τα ακκορντα σου και μονο, μετα ηρθε η ωρα ενος Roundback οργανου το ιδιο με το προηγούμενο σε αισθηση, μπορει και πιο ευκολο ελάχιστα στο παιξιμο, αλλα ακουστικό ηχο μηδέν.Με Resonator δεν μπλεκω μιας και ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και νομιζω οτι με τα χρηματα που διαθέτω παίρνω entry level guitar  :(

Οποτε νομιζω οτι θελω Folk οργανακι, και για αυτο που το θελω ακκορντα και λιγο fingerstyle, αλλα οχι με αυτο τον ηχο καμπανα που εχουνε τα Dreadnaught, λιγο πιο μουντο να το πω...

 

Αυτη η ελλειψη tone σε ακουστικα οργανα σε εκνευριζει ωρες ωρες  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μια γνωμη για την Art & Lutherie  ???

 

αξιπρεπεστατα οργανα σε πολυ καλες τιμες!

value for money  ;)

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια άποψη έχω κι εγώ.

Και ιδιαίτερα ανθεκτικές. Τη δική μου την έχω κακοποιήσει αφάνταστα και παρ' όλα αυτά συνεχίζει να με υπηρετεί ακούραστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Art & Lutherie αυτήν συγκεκριμένα

 

http://www.artandlutherieguitars.com/cwcedarantiqueburst.html

 

την είχα αγοράσει 10 χρόνια περίπου πριν από ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, είναι καλό όργανο και άξιζε τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου