Προς το περιεχόμενο

Europe-Carrie (solo section)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μια μικρή ταπεινή προσπάθεια to capture John Norum's tone που λένε και οι Αγγλομαθείς.Ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι πρώτη φορά δούλεψα με EQ vst ανεξάρτητα από το Guitar Rig 5.Ουσιαστικά η αλυσίδα είναι: Strat Partcaster-audio card-Guitar Rig 5(Mesa Boogie type amp)-EQ vst(του Reaper).Αυτάααα!!Κάθε κριτική καλοδεχούμενη! :)

 

https://soundcloud.com/billtrantos/europe-carrie-solo-section

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο λοιπον παλικαρι μου ηταν το σολο του Norum που σε παιδευε? ;D

Θελει δουλιτσα ακομα-ποιος και τι δε θελει θα πεις-αλλα ειναι θεμα χρονου να το παιξεις

και να ακουγεται ακομα πιο ωραια.

Λιγο προσοχη στο τρεμολο και πιο καλο κουρδισμα αλλα και "κουρδισμα" στα βιμπρατα και τα σηκωματα ισως αλλα νομιζω "παιζει"και νευρικοτητα λογω ηχογραφησης.

 

Mπραβο βρε Μπιλλαρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτο λοιπον παλικαρι μου ηταν το σολο του Norum που σε παιδευε? ;D

Θελει δουλιτσα ακομα-ποιος και τι δε θελει θα πεις-αλλα ειναι θεμα χρονου να το παιξεις

και να ακουγεται ακομα πιο ωραια.

Λιγο προσοχη στο τρεμολο και πιο καλο κουρδισμα αλλα και "κουρδισμα" στα βιμπρατα και τα σηκωματα ισως αλλα νομιζω "παιζει"και νευρικοτητα λογω ηχογραφησης.

 

Mπραβο βρε Μπιλλαρε!

 

Το να δέχομαι κριτική από σένα gvour είναι τεράστια τιμή και γιατί είσαι μεγάλος παίκτης και γιατί σημαίνει ότι ασχολήθηκες και άκουσες σοβαρά το clip!Σίγουρα θέλει δουλειά,αν ανέβαζα στο forum ό,τι έχω βγάλει τέλεια θα είχα 0 uploads! ;D Το κούρδισμα της κιθάρας είναι εντάξει,καθώς πάντα κουρδίσω πριν ηχογραφήσω (ήταν 1 take το clip προφανώς).To vibrato μου γενικά είναι νευρικό,πιστεύω κυρίως λόγω έλλειψης εμπειρίας.Προσπαθώ να το φτιάξω σιγά σιγά!!

Σε χιλιοευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να με ακούσεις και να κάνεις τόσο εποικοδομητική κριτική!   <--- Παναγία μου,τι έγραψα;!  ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λοιπον παλικαρι μου ηταν το σολο του Norum που σε παιδευε? ;D

Θελει δουλιτσα ακομα-ποιος και τι δε θελει θα πεις-αλλα ειναι θεμα χρονου να το παιξεις

και να ακουγεται ακομα πιο ωραια.

Λιγο προσοχη στο τρεμολο και πιο καλο κουρδισμα αλλα και "κουρδισμα" στα βιμπρατα και τα σηκωματα ισως αλλα νομιζω "παιζει"και νευρικοτητα λογω ηχογραφησης.

 

Mπραβο βρε Μπιλλαρε!

 

Θα συμφωνίσω!

 

Αλλά καλά τα πας βάρα ασταμάτητα  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα συμφωνίσω!

 

Αλλά καλά τα πας βάρα ασταμάτητα  ;)

 

Προσπαθώ όσο ελεύθερο χρόνο να τον αφιερώνω εκεί!!Thank you για την ακρόαση συνονόματε! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη λες τετοια Μπιλ,ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε.

Και δεν ειναι ακριβως κριτικη,απλα μια γνωμη που μπορει να 'ναι και λαθος.

Εσυ να βαρας ετσι η αλλιως οπως λεει κι ο φιτλατος kbasilis,για να γουσταρουμε εξαλλου γινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mη λες τετοια Μπιλ,ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε.

Και δεν ειναι ακριβως κριτικη,απλα μια γνωμη που μπορει να 'ναι και λαθος.

Εσυ να βαρας ετσι η αλλιως οπως λεει κι ο φιτλατος kbasilis,για να γουσταρουμε εξαλλου γινεται!

 

Άλλοι είναι πιο ψηλά στο καζάνι τότε! ;D Το θέμα είναι να βαράμε,ωραία και σωστά!!Έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου,το ξέρω! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου,το ξέρω!

Ξέρεις κανέναν που δεν έχει? ;D ;D ;D

 

Ωραίος Bill, όντως κάτι παίζει με το κούρδισμα (μάλλον θέμα τρέμολο το κόβω).

 

Ηλίθια συμβουλή δική μου είναι, να προσπαθήσεις (πάντα να το κάνεις, αλλά εδώ είναι must) να παίξεις την μελωδία της φωνής στο ρεφραίν, με σηκώματα, βιμπράτα και τρέμολο.

 

Μπορεί να σου φαίνεται χαζό και απλοϊκό, ειδικά όμως εδώ, νομίζω ότι θα σου δώσει αυτό που χρειάζεσαι, γιατί είναι μελωδία γεμάτη με τέτοιου είδους ποικίλματα (και καθόλου εύκολη, ίσως να είναι πιο δύσκολη από το σόλο).

 

Μπράβο σου και συνέχα ακάθεκτος. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέρεις κανέναν που δεν έχει? ;D ;D ;D

 

Ωραίος Bill, όντως κάτι παίζει με το κούρδισμα (μάλλον θέμα τρέμολο το κόβω).

 

Ηλίθια συμβουλή δική μου είναι, να προσπαθήσεις (πάντα να το κάνεις, αλλά εδώ είναι must) να παίξεις την μελωδία της φωνής στο ρεφραίν, με σηκώματα, βιμπράτα και τρέμολο.

 

Μπορεί να σου φαίνεται χαζό και απλοϊκό, ειδικά όμως εδώ, νομίζω ότι θα σου δώσει αυτό που χρειάζεσαι, γιατί είναι μελωδία γεμάτη με τέτοιου είδους ποικίλματα (και καθόλου εύκολη, ίσως να είναι πιο δύσκολη από το σόλο).

 

Μπράβο σου και συνέχα ακάθεκτος. :)

Θα πάω την κιθάρα μου στον τεχνικό το Σάββατο,οπότε ό,τι θέμα είναι θα λυθεί!

Δεν είναι καθόλου ηλίθια συμβουλή,το κάνω αρκετά συχνά,αλλά γιατί μου αρέσουν γενικά αρκετές φωνητικές μελωδίες και θέλω να τους δίνω ένα άλλο ''χρώμα'',δεν είχα σκεφτεί και τη δική σου οπτική,θα το δοκιμάσω!!

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιόμουν κι εγώ πιο να είναι το "εύκολο" σόλο του Norum...Μας δουλεύεις βρε Βασίλη.  :P Αυτό εκτός των δυσκολιών που έχει με το τρέμολο, πρέπει να επιστρατεύσεις και τόνους συναισθήματος (τι έγραψα πάλι  ;D) για να αποδοθεί σωστά.

 

Παρ' όλα αυτά ή προσπάθειά σου ήταν πολύ καλή! Το κούρδισμα είχε ένα θέμα μάλλον λόγω τρέμολο όπως είπε και ο φίλτατος fusiongtr. Οπότε το καλύτερο πιστεύω θα ήταν να δόσεις μεγάλη προσοχή στις τεχνικές έκφρασης (βιμπράτο, bending) και το κομμάτι θα βγει πολύ καλό γιατί το έχεις!

 

Μπράβο Bill!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου