Προς το περιεχόμενο

Europe-Carrie (solo section)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αναρωτιόμουν κι εγώ πιο να είναι το "εύκολο" σόλο του Norum...Μας δουλεύεις βρε Βασίλη.  :P Αυτό εκτός των δυσκολιών που έχει με το τρέμολο, πρέπει να επιστρατεύσεις και τόνους συναισθήματος (τι έγραψα πάλι  ;D) για να αποδοθεί σωστά.

 

Παρ' όλα αυτά ή προσπάθειά σου ήταν πολύ καλή! Το κούρδισμα είχε ένα θέμα μάλλον λόγω τρέμολο όπως είπε και ο φίλτατος fusiongtr. Οπότε το καλύτερο πιστεύω θα ήταν να δόσεις μεγάλη προσοχή στις τεχνικές έκφρασης (βιμπράτο, bending) και το κομμάτι θα βγει πολύ καλό γιατί το έχεις!

 

Μπράβο Bill!!!  8)

 

Μιλάω πάντα συγκριτικά με τα υπόλοιπα,βλέπε Final Countdown ας πούμε! ;D Το πάλεψα αρκετά,κάτι λείπει ακόμα,αλλά είναι καθαρά θέμα χεριών.Παίζε παίζε πιστεύω θα έρθει κάποια στιγμή!Ελπίζω ο Gus στο σεμινάριό του να καλύψει αυτά τα μέρη,γιατί και τα έχει σε μεγάλο βαθμό και είναι βασικότατα για έναν κιθαρίστα!

Σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι κακό αλλά ακούγεσαι ξεκούρδιστος σε ορισμένα σημεία.

Αν το άκουγα - κουρδισμένο - λάιβ, δεν θα με χαλούσε αλλά δεν θα ερχόμουν να σου πω και συγχαρητήρια μετά.

 

Θα σου πω ένα μικρό κολπάκι που έκανα εγώ για να δυναμώσω τα feeling των σόλο: Κάνε πρακτική το σόλο στην ηλεκτρική αλλά χωρίς ενισχυτή. Προσπάθησε να βγάζεις όσο περισσότερο "sustain" μπορείς έτσι, χωρίς να έχεις τις εντάσεις να σε βοηθούν. Αλλά μην το παρακάνεις με το unplugged παίξιμο γιατί μετά κινδυνεύεις να "βρωμίσεις" το παίξιμο σου.

 

Δούλευέ το. Πας μια χαρά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι κακό αλλά ακούγεσαι ξεκούρδιστος σε ορισμένα σημεία.

Αν το άκουγα - κουρδισμένο - λάιβ, δεν θα με χαλούσε αλλά δεν θα ερχόμουν να σου πω και συγχαρητήρια μετά.

 

Θα σου πω ένα μικρό κολπάκι που έκανα εγώ για να δυναμώσω τα feeling των σόλο: Κάνε πρακτική το σόλο στην ηλεκτρική αλλά χωρίς ενισχυτή. Προσπάθησε να βγάζεις όσο περισσότερο "sustain" μπορείς έτσι, χωρίς να έχεις τις εντάσεις να σε βοηθούν. Αλλά μην το παρακάνεις με το unplugged παίξιμο γιατί μετά κινδυνεύεις να "βρωμίσεις" το παίξιμο σου.

 

Δούλευέ το. Πας μια χαρά.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου,πολύ καίρια και χρήσιμη!!Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου,ευχαριστώ πολύ!

Ο σκοπός των clips μου έτσι και αλλιώς δεν είναι η αναζήτηση καλών σχολίων,αλλά ο εντοπισμός των λαθών μου και η διόρθωσή τους!!Κάθε σχόλιο μου μαθαίνει και κάτι,το οποίο το θεωρώ πολύ πιο πολύτιμο από έναν καλό λόγο,ίσως λόγω ευγενείας!  :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill, κούρδισε καλά την κιθάρα σου, ξαναγράψε το και ξανα-ανέβασέ το. Θα είναι 100% καλύτερο. Κρίμα να χάνει τόσο ένα αρκετά καλοπαιγμένο σόλο επειδή ξεχάσαμε να κουρδίσουμε πριν παίξουμε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Bill, κούρδισε καλά την κιθάρα σου, ξαναγράψε το και ξανα-ανέβασέ το. Θα είναι 100% καλύτερο. Κρίμα να χάνει τόσο ένα αρκετά καλοπαιγμένο σόλο επειδή ξεχάσαμε να κουρδίσουμε πριν παίξουμε.

 

Εφόσον όλοι ακούτε θέματα στο κούρδισμα πάει να πει ότι εγώ δεν άκουσα καλά,οπότε θα ξανακουρδίσω και θα το ξαναπαίξω,όσο καλύτερα γίνεται!

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλαρος!!

Ναι με το κουρδισμα, σε κανα δυο σημεια ειναι σαν να νεταρε το πικαπ χαχα

 

Καλο!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπιλαρος!!

Ναι με το κουρδισμα, σε κανα δυο σημεια ειναι σαν να νεταρε το πικαπ χαχα

 

Καλο!!!

 

Χαχαχα σ'ευχαριστώ πολύ,ελπίζω τώρα να το διόρθωσα κάπως! ;D

 

https://soundcloud.com/billtrantos/europe-carrie-solo-section-1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ. Αυτά τα εργαλεία, τα κουρδιστήρια τα ξέρεις;

 

Θεωρώντας λοιπόν ότι τα ξέρεις και τα χρησιμοποιείς σύνδεσε την κιθάρα σου σε ένα και παίξε το σόλο νότα νότα.

Και πες μας τι βγάζει.

Στις λεπτές χορδές.

 

Γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι, αν όντως ξέρεις να κουρδίζεις, έχει σοβαρό πρόβλημα η κιθάρα σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να σου πώ. Αυτά τα εργαλεία, τα κουρδιστήρια τα ξέρεις;

 

Θεωρώντας λοιπόν ότι τα ξέρεις και τα χρησιμοποιείς σύνδεσε την κιθάρα σου σε ένα και παίξε το σόλο νότα νότα.

Και πες μας τι βγάζει.

Στις λεπτές χορδές.

 

Γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι, αν όντως ξέρεις να κουρδίζεις, έχει σοβαρό πρόβλημα η κιθάρα σου.

 

Ευτυχώς ξέρω να κουρδίζω και επειδή όντως δεν άκουσα διάφορα,χρησιμοποίησα 3(!) διαφορετικά κουρδιστήρια και όλα την έδειχναν κανονικά κουρδισμένη σε standard tuning (EBGDAE).Χρησιμοποίησα το tuner του POD XT,του Guitar Rig 5 και ένα Ashton.Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;Έτσι κι αλλιώς θα πήγαινα την κιθάρα μου για service,οπότε δε θα με τρομάξεις ιδιαίτερα!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα intonation.

Μήπως όμως πατάς κανα τρέμολο με το χέρι σου;

Τι κιθάρα έχεις;

 

Κάνε και αυτό που σου είπα; Οι νότες βγαίνουν εκεί που πρέπει στα καντίνια;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου