Προς το περιεχόμενο

Texas instruments 1394 chipset, 'χαζή' ερώτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

 

Έχω προβλήματα με το virus|powercore αλλά επειδή τα έκανα όλα και έχω σαστίσει λέω να αλλάξω και το via chipset που χρησιμοποιώ για να συνδέω με firewire την tascam fw1884 μήπως παίζει κανένα ρόλο.

Το πρόβλημα που έχω είναι distortion και hick ups αλλά μόνο όταν ανοίγω το virus ....και πραγματικά τα έχω δοκιμάσει όλα.

Το πρόβλημα είναι καινούριο και αδικαιολόγητο. Επιπλέον, όταν κλείνω όλα τα άλλα plug ins της powercore PCI τότε το πρόβλημα κάνει φτερά.

Για να προλάβω τυχόν λάθη...ένας ήχος, χωρίς unison, μία νότα τη φορά (τέταρτα) και ένα controller automated....τα αίσχατα δηλαδή.

44.1kHz και 32 bit. Έχω κάνει όλους τους συνδυασμούς buffer (fw1888)και dma buffer από powercore.

Έβγαλα και ξανάβαλα ατελευταίους drivers και τα ίδια.

 

Αν δεν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση:

Βγάζω το ένα chipset και βάζω το άλλο ή κάτι δεν κατάλαβα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τι έννοείς με το... "Βγάζω το ένα chipset και βάζω το άλλο"

Θα αλλάξεις motherboard?

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να έχεις πρόβλημα διαθεσιμότητας bandwidth στην επικοινωνία με την 1884.

 

1. Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε όλα τα format (44/32, 44/16 κλπ); Τι επεξεργαστή έχεις;

 

2. Είναι πολύ πιθανό να διορθωθεί το πρόβλημα με μία FireWire με Texas Instrument chipset. Είναι πολύ συνηθισμένο σαν πρόβλημα και σαν λύση.

 

3. Έχεις άλλη κάρτα ήχου να δοκιμάσεις το virus;

 

Αν η ερώτηση σου επικεντρώνεται στο πως αλλάζεις chipset, ουσιαστικά θα αγοράσεις μία PCI κάρτα FireWire. Αν έχεις άλλη κάρτα FireWire, θα την αντικαταστήσεις. Αν το FireWire είναι πάνω στο motherboard (μάλλον αυτό κατάλαβα), το αφήνεις ως έχει και το απενεργοποιείς από το Control Panel των Windows.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

 

Συγνώμη για την ακαταστασία της ερώτησης και τη σύγχιση.

Φίλε Yameth δικό μου το λάθος, όχι δε θα αλλάξω motherboard, εννοούσα την pci firewire, αυτή που λέει ο φίλος Γεράσιμος.

 

Γεράσιμε:

1.Ναι, pentium 4 2.8

2.Ναι, το ανέφερα γιατί το διάβαζα από πέρσυ σε αρκετά forums αλλά δεν περίμενα να μου κάτσει και αυτό.

3.Έχω μία EMI 2|6 και θα το δοκιμάσω άμεσα. ( εάν δουλεύει προφανώς είναι αυτό το πρόβλημα, σωστά; )

 

Ερώτηση:Αυτή την pci (ΤΙ) δεν την βάζω στην κάτω κάτω είσοδο που είναι μικρότερη από της άλλες full length pci;

Αν ναι, εκεί έχω την υπάρχουσα και επειδή οι άλλες pci είσοδοι είναι πιασμένες θα πρέπει να βγάλω την υπάρχουσα και να βάλω την TI.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ....πάντα σε forums οι λύσεις...

Μιλάω μέσω email κάποιο καιρό με tascam, steinberg, tc electronic και δεν μου λένε κάτι.

Είναι πολιτική τους να μην αναγνωρίζουν προβλήματα ή εγώ είμαι καχύποπτος και άσχετος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.Έχω μία EMI 2|6 και θα το δοκιμάσω άμεσα. ( εάν δουλεύει προφανώς είναι αυτό το πρόβλημα' date=' σωστά; )

[/quote']

 

Τα ίδια μου κάνει...αλλά η EMI 2|6 usb1 oπότε 1/5 του bandwidth του firewire.

Εάν δεν είναι αυτό έχω μπλέξει.

Το άλλο καταπληκτικό είναι ότι κατεβάζοντας στην 1884 τα buffer στο 128 (ενώ το έχω στα 1024 για playback) ο ήχος του virus σταματάει να κάνει παλαβομάρες (να παίζει με διακοπές και distortion κάτι σαν 32α(αξίες)ενώ εγώ έχω γράψει 4α ή να διακόπτεται ή να κρατάει μία νότα) αλλά μετά γεμίζει clicks όλο το κομμάτι.

Τα clicks γίνονται εντονότερα όσο ανεβάζω (από το 1 στο 4) το dma buffer της powercore.

 

Ακούγεται αυτό σαν πρόβλημα bandwidth ή να ψάχνω το πρόβλημα στην powercore;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου, mate! Το 1394 chipset της VIA παρουσιάζει προβλήματα και με άλλα 1394 περιφερειακά πχ με σκληροδισκόκουτα που τα "πετάει" ξαφνικά το σύστημα έξω. Είναι πολύ πιθανό να λυθεί το πρόβλημά σου με chipset της ΤΙ αλλά πού θα το βρείς; Δική μου έρευνα για PCI 1394 κάρτα με chipset άλλο πέρα από VIA απέβη άκαρπη, τουλάχιστο στη Στουρνάρη και τα πέριξ. Αλλά μην ξοδέψεις ούτε μια δεκάρα για νέα 1394 κάρτα αν πρώτα δεν τη δοκιμάσεις στο σύστημά ΣΟΥ ή πάρε εγγυήσεις για επιστροφή ή αντικατάστασή της από τον έμπορο!

 

ΟΜΩΣ: Κάνε μια έρευνα για διενέξεις (conflicts) στα IRQ με την κάρτα οθόνης σου - μη σε βάλω σε τρελλό trip αλλά κοίτα το. Οι οθονόκαρτες έχουν γίνει πλέον πολύ απαιτητικές σε irqs στα PCs. Αν είναι αυτό, άλλαξε slot στην 1394 κάρτα (τράμπα με κάποια άλλη αφού δεν έχεις χώρο).

 

BANDWIDTH: Δε θα 'λεγα ότι το 1394 έχει τέτοιο πρόβλημα, για USB θα σου 'λεγα ότι ίσως.

 

ΕΠΙΣΗΣ: Δοκίμασε την powercore σε άλλο PC, σε άλλα windows (px 98SE)και, αν έχεις πρόσβαση, σε κάποιο mac. -ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ!

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Είχα και εγώ πρόβλημα με το chip VIA 1394 που ήταν επάνω στη μητρική μου όταν πήρα την RME Fireface 800. :?

Και πήρα την PCI κάρτα Unibrain FireBOARD 800Mbps, η οποία περιέχει το chip της Texas Instruments από εδώ ακριβώς http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=5370

Και λύθηκαν όλα τα προβλήματα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο φίλος StudioM13 και επιβεβαίωσαν και στην ELINA και στη Unibrain η Fireboard 800 μου κάνει.

 

Πήρα την fireboard 800 αφού έψαξα όλη την Αθήνα και μετά βρήκα και καλώδιο από 6 σε 9 pins, αφού ξαναέψαξα όλη την Αθήνα.

 

Ανοιξα το θεριό και αφού έβγαλα τη Via έβαλα την νέα.

Πέρασα drivers και πλέον στο device manager κάτω από ΙΕΕΕ 1394 bus host controllers υπάρχουν 1) Τexas Instruments OHCI κτλ. και 2)UnibrainDriver/Fireboard800.

 

Αυτά έχει και στο παράδειγμα του manual.

 

Από αυτά που λέει το manual πρέπει να είμαι οκ..όλα working properly.

Έλα που η Tascam δεν παίρνει σήμα, έχει και λαμπάκι που λέει όταν το firewire λειτουργεί σωστά. Δεν ανάβει.

 

ΈΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΣΚ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ?

 

Ευχαριστώ,

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ιδέα παιδιά;

 

Έχω ξαναπεράσει drivers tascam και fireboard 800 με όλους τους συνδυασμούς και σε overwrite mode από run-cmd κτλ, έβαλα ξανά την pci μήπως τυχόν και τίποτα.

 

Το επόμενο που με προβληματίζει είναι ότι τόσο η fireboard800 σο και η uad και η powercore pci μοιράζονται το ίδιο bus...αλλά αυτό είναι λογικό και προβλεπόμενο...τι να πω.

 

Επίσης, από το bios ενεργοποιώ και απενεργοποιοώ το onboard 1394 port αλλά ούτε αυτό παίζει ρόλο.

Όταν είναι ενεργοποιημένα τότε στο device manager στα 1394 bus host controllers ανγνωρίζει εκτός από texas instruments...(δηλαδή τη fireboard 800) και ένα Via OHCI controller το οποίο λογικά είναι το onboard της μητρικής. Σωστά?

Γι'αυτό και το απενεργοποιώ από το bios όπως ανέφερα και πριν.

 

Tο manual της tascam fw1884 λέει να χρησιμοποιώ μόνο 6πινο καλώδιο αλλά φαντάζομαι ότι το λέει για να μη χρησιμοποιήσεις 4πινο..λογικό.

Εγώ πήρα καλώδιο από 6 pin σε 9 pin γιατί η fireface 800 υποστηρίζει firewire 2 (800 kbps με 9pins) αλλά και firewire 1 που θέλω εγώ χωρίς όμως να έχει 6πινη υποδοχή.

Ο πωλητής δούλευε στην unibrain (fireboard800) και είπε ότι με καλώδιο από 6 pin σε 9 pin είμαι OK....μήπως είχε στο μυαλό του κάτι άλλο..όπως πχ ψηφιακή κάμερα?

(στο web διαβάζω ότι έτσι γίνεται η σύνδση και δεν υπάρχει πρόβλημα)

 

Tέλος, η motherboard έχει 32 bit pci slots και η fireboard800 είναι 64 bit...λέει κάτι αυτό? (απ'ότι διαβάζω στο web απλά λειτουργεί σαν 32 bit)

 

Αν κάποιο από τα δύο τελευταία είναι το πρόβλημα ο πωλητής έστρωσε σε bed of nails...

 

...και η chaintech(motherboard) έχει πρόβλημα και δεν δέχεται τα mails..

 

Πολλές οι απορίες και τελικά μπορεί να είναι κάτι τελείως άκυρο

(χαλασμένο καλώδιο πχ) αλλά έχω λιώσει στο reboot και δε βρίσκω άκρη.

 

Ευχαριστώ,

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου