Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για κάρτα ήχου (ηχογράφηση πολλών οργάνων)


Mz412

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Για μένα πάντως η χειρότερη κάρτα είναι η M-AUDIO Fast track pro....

 

why?

 

Έχει ειπωθεί πολλάκις στο φόρουμ, και η απάντηση πάντα ήταν ότι "εε, πρέπει να τιγκάρεις το gain για να νιώσει το μικρόφωνο και δεν έχεις πολλά περιθώρια να παίξεις με το gain γενικά".  ::)

 

Η κάρτα είναι αψογότατη με εξαιρετικούς προενισχυτές για τα χρήματά της. Φυσικά, έχε κατά νου ότι η κάρτα και μόνο αυτή δεν καθορίζει ποτέ το τελικό αποτέλεσμα.

Σε αυτό το budget η m-audio είναι no brainer κατά την άποψή μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχει ειπωθεί πολλάκις στο φόρουμ, και η απάντηση πάντα ήταν ότι "εε, πρέπει να τιγκάρεις το gain για να νιώσει το μικρόφωνο και δεν έχεις πολλά περιθώρια να παίξεις με το gain γενικά".  ::)

 

Η κάρτα είναι αψογότατη με εξαιρετικούς προενισχυτές για τα χρήματά της. Φυσικά, έχε κατά νου ότι η κάρτα και μόνο αυτή δεν καθορίζει ποτέ το τελικό αποτέλεσμα.

Σε αυτό το budget η m-audio είναι no brainer κατά την άποψή μου.

 

Σπύρε, εσένα είχα υπόψη μου όταν πόσταρα το "why"... ;D

Έλεγα μάλιστα να ποστάρω και τη φωτό σου απο κάτω με λεζάντα του στύλ...

 

"If it's good enough for Charmanis then it's good enough for the rest of us!"  :D

 

Την κάρτα βέβαια την έχω κι εγώ, ό,τι έχω ανεβάσει εδώ κατά καιρούς με αυτήν έχει γραφτεί... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρε, εσένα είχα υπόψη μου όταν πόσταρα το "why"... ;D

Έλεγα μάλιστα να ποστάρω και τη φωτό σου απο κάτω με λεζάντα του στύλ...

 

"If it's good enough for Charmanis then it's good enough for the rest of us!"  :D

 

Την κάρτα βέβαια την έχω κι εγώ, ό,τι έχω ανεβάσει εδώ κατά καιρούς με αυτήν έχει γραφτεί... ;)

 

Όχι, καμμία σχέση ρε συ longshadow!! ;D Οποιαδήποτε κάρτα και να πάρει κανείς σε αυτό το budget, μπορεί να βγάλει πολύ καλά αποτελέσματα - απλά θέλει εργατοώρες, υπομονή, επιμονή και ψάξιμο...και φυσικά το σημαντικότερο όλων: Να ακούει πολλή μουσική υπό το πρίσμα του "πως μπορώ να προσεγγίσω αυτό το αποτέλεσμα που μου αρέσει". Rome wasn't built in a day.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, καμμία σχέση ρε συ longshadow!! ;D Οποιαδήποτε κάρτα και να πάρει κανείς σε αυτό το budget, μπορεί να βγάλει πολύ καλά αποτελέσματα - απλά θέλει εργατοώρες, υπομονή, επιμονή και ψάξιμο...και φυσικά το σημαντικότερο όλων: Να ακούει πολλή μουσική υπό το πρίσμα του "πως μπορώ να προσεγγίσω αυτό το αποτέλεσμα που μου αρέσει". Rome wasn't built in a day.

 

 

Εννοούσα οτι εσύ είσαι ένα ζωντανό παράδειγμα του ότι με "ταπεινά" μέσα μπορεί να παραχθεί κάτι πολύ αξιόλογο.

 

Ακριβώς γιατί κάνεις πολύ καλά όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ειπωθεί πολλάκις στο φόρουμ, και η απάντηση πάντα ήταν ότι "εε, πρέπει να τιγκάρεις το gain για να νιώσει το μικρόφωνο και δεν έχεις πολλά περιθώρια να παίξεις με το gain γενικά".  ::)

 

Η κάρτα είναι αψογότατη με εξαιρετικούς προενισχυτές για τα χρήματά της. Φυσικά, έχε κατά νου ότι η κάρτα και μόνο αυτή δεν καθορίζει ποτέ το τελικό αποτέλεσμα.

Σε αυτό το budget η m-audio είναι no brainer κατά την άποψή μου.

 

 

Καλησπέρα και πάλι παιδιά!Για να ξεκαθαρισω την θέση μου :P.Δεν έχω τίποτα απολύτως με την μάρκα.ίσα ίσα που θεωρώ απο τα καλύτερα (μεσαίας τιμής μοντέλα)την M audio Delta 1010.όπως επίσης να πω οτι κάποια οικονομικά midi keys που έχει βγάλει είναι απίστευτα για τα λεφτά τους.Πώς ξεκίνησε όμως η αρνητική μου εντύπωση...όταν ξεκίνησα την σχολή μου είχαν πάρει πολλά άτομα fast track προ!Οι λόγοι αυτονόητοι...Οικονομική,την προτίνουν πολλοί,ακουστή μάρκα,κλπ...Με τον καιρό λοιπόν ξεκινάνε κάποια "κραξίματα" στην τάξη του στυλ,κράσαρε η καρτα,δεν την αναγνωρίζει το pc,σβήνει μόνη της,κλπ...Εεε λέω ντάξει....Δεν τα καταφέραν να κάνουν την εργασία και ψάχνουν δικαιολογίες,ή ακόμη δεν ξέρουμε κλπ...Μόλις πήγα να  συνδέσω μια m audio ενός φίλου στο macbook μου για μια εργασία(στον 2ο χρόνο της σχολής,έχοντας πάρει κάποιες γνώσεις παραπάνω)μόλις άρχισα να αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα(δεν υπήρχαν drivers online,κολλούσε το λαπτοπ με το που έβρισκε την κάρτα κλπ...)άρχισα να λέω οτι κατι δεν πάει καλά...Όπως επίσης και η απίστευτη καθυστέρηση της κάρτας με το έκανα μια σύνδεση με πυκνωτικό μικρόφωνο,αλλά και ένα βουητό.Αντιθέτως όταν χρησιμοποιήσα την πρώτη μου κάρτα (terratec) με το λάπτοπ είχα ΆΡΙΣΤΑ αποτελέσματα(με βάσει των χρηματων που κόστιζε η κάρτα=80 μόνο ευρώ)...Δυστυχώς συνέχισα να ακούω διάφορα,και απο την φαίνεται έχουν πολλοί παράπονα...Αυτή βέβαια είναι καθαρά και μόνο η άποψη μου....

 

 

Για να επανέλθω όμως στο θέμα...Εγώ Mz412 θα σου προτεινα να ρίξεις μια ματιά στην Tascam US 1800,που είναι και κοντά -σχετικά- στα λεφτά που θες να δώσεις και με πολλά inserts!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου