Προς το περιεχόμενο

Fender USA-Fender Japan


Wickman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ: Τα μειονεκτήματα των Japan στα έγραψε ο SF, αν και μαθαίνω ότι πλέον οι Ιάπωνες προσέλαβαν... γκέισες για την «περιποίηση» των «κσύλων»

 

ναι αλλα αν πεσει σε παλιο μοντελο φταγμενο απο κιτρινιαρη μανιακο των Manga & φετιχιστη που αγοραζει μεταχειρισμενα εσωρουχα μαθητριων απο Vending machines,τι θα κανει το παλικαρι?

 

http://www.blogadilla.com/2007/12/12/urban-non-legends-japanese-vending-machines-that-sell-pre-worn-underwear/

 

 

 

ασε σου λεω,καλυτερα το Αμερικ(λ)ανικο που μυριζει γελαδαρη και ψητη μπρι(τ)ζολα στα καρβουνα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

ναι αλλα αν πεσει σε παλιο μοντελο φταγμενο απο κιτρινιαρη μανιακο των Manga & φετιχιστη που αγοραζει μεταχειρισμενα εσωρουχα μαθητριων απο Vending machines,τι θα κανει το παλικαρι?

 

 

 

;D ;D ;D ;D

 

Ε, τότε να το πάει στο Τέξας για... αγιασμό  ;D ;D ;D και όσο περιμένει ας φάει μια... μπριζόλα  ;D

 

ΥΓ: Έχεις ξυπνήσει με τρελά κέφια ή είναι ιδέα μου;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω/είχα Fender από Ιαπωνία, Μεξικό και Κορέα (κιθάρα). Είχα και Αμερική.

 

Δεν ξέρω βέβαια γιατί πράγμα μιλάτε διότι και το Κορεάτικο και το Μεξικάνικο (JB, my season favourite) όργανο που έχω, μου φαίνονται αμέμπτου ηθικής και κατασκευής.

 

Αν με υποχρέωνες όμως σε μία απάντηση, θα έλεγα ότι εφόσον δεν έχω στο μυαλό μου την μεταπώληση και το pullmur, μάλλον Ιαπωνία. Διαφορετικά, μάλλον Αμερική. ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εικάζεται, πως τα ...κσυλα των USA ραντιζονται με αγιασμο στον οποιο κολυμπανε πορνοσταρ παρθενες απο το Texas ενω  τα κσυλα στα ισότιμα πάνω κάτω Japan μπάσα πανε αδιαβαστα.

 

Παντως βεβαιωσου οτι οντως τα γιαπωνεζικα ειναι πιο φτηνα γιατι εκει που εχει ανεβει το γιεν για πολλα μοντελλα δεν ισχυει το "φτηνοτερο απο το αμερικανικο".

 

αυτο ας πουμε

 

http://fenderjapan.co.jp/jb75.html

 

κανει 1200 ευρω στην Ιαπωνια  ΧΩΡΙΣ μεταφορικα φορους και δασμους (τελικη δηλ.θα σου ερθει κανα 1600αρι-1700αρι αν το φερεις Ελλαδα)

 

και αυτο

 

http://www.fender.com/en-GR/products/search.php?partno=0190302821

 

στην ΕΕ το βρισκεις 2 χιλιαρικα πανω κατω.

 

δεν εχουν δηλ. και τοσο τρελλη διαφορα.

     

Πού να ξέρουν οι καημένοι οι Ιάπωνες απο ηλεκτρονικά... Ενώ οι Αμερικάνοι !!!

Άσε που τα κυκλώματα ενός μπάσου είναι κοντά στην διαστημική τεχνολογία.

Ξέρεις τι θα πεί δύο μαγνήτες, τρία ποτενσιόμετρα, ένα βύσμα σασί, και είκοσι περίπου  ( με το συμπάθειο ) πόντοι καλώδιο?

        Κύριοι, άλλο να πεις << υπάρχει μια μικρή διαφορά αλλα εμένα δε με νοιάζει >>,  αλλο να πεις << ελα μωρέ... λεπτομέρειες τώρα... >>,  άλλο να πεις << εμένα με καλύπτει και το japan και το mexican >> και άλλο το να ισοπεδώνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ !  Κύριε Superfunk, δεν έχετε ξανακούσει ποτέ, οτι όλες οι εταιρίες, έχουν μια ποικιλία ξύλων, η οποία χωρίζετε σε ξύλα ανώτερης ποιότητας και κατώτερης ποιότητας, και τα οποία ξύλα κατανέμονται στις ανάλογες σειρές-μοντέλα της επιλογής της εκάστοτε εταιρίας ? Κύριε bassbill, υπάρχουν μαγνήτες και ΜΑΓΝΗΤΕΣ, υπάρχουν ποτενσιόμετρα και ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΑ, υπάρχουν καλώδια και ΚΑΛΩΔΙΑ. ΑΝ είναι όλα το ίδιο, και ΑΝ όλα είναι υποκειμενικά, και ΑΝ ολα είναι θέμα προσωπικού γούστου, τότε ΔΕΝ υπάρχει λόγος να καθόμαστε και να λέμε τη γνώμη μας στα πόστ του στύλ << ποιο ειναι καλύτερο μπάσο, το τάδε ή το τάδε ? >>. Δεν μπορώ να καταλάβω, με βάζετε να γράφω ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ πράγματα που τα ξέρετε ΟΛΟΙ σας και θεωρητικά καλύτερα απο μένα. Μετέφερα στον φίλο κάποιες γνώμες που άκουσα και προσωπικά ΔΕΝ μου φάνηκαν και ΤΟΣΟ παράλογες... 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Superfunk, δεν έχετε ξανακούσει ποτέ, οτι όλες οι εταιρίες, έχουν μια ποικιλία ξύλων, η οποία χωρίζετε σε ξύλα ανώτερης ποιότητας και κατώτερης ποιότητας, και τα οποία ξύλα κατανέμονται στις ανάλογες σειρές-μοντέλα της επιλογής της εκάστοτε εταιρίας ?

 

Κυριε Hotspur δεν εχετε ακουσει ποτε οτι η Fender Japan ειναι μια ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ εταιρεια απο την αμερικανικη Fender (στην οποια ανηκουν και οι θυγατρικες στην Κινα,Μεξικο και Ινδονησια)?

 

Οποτε ποιος μας λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση  η Fender Japan να εχει καλυτερα ...κσυλα απο την Fender USA?

 

Παντως καλο ειναι να γνωριζετε οτι μολις τα τελευταια 5-6 χρονια ,και μετα απο αγριο κραξιμο,καταφερε η FENDER USA να αγγιξει την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ της Fender Japan (tight neck pockets,καλα φινιρισματα χωρις φουσκαλες,καλη ταστοδουλεια κτλ.) ...αυτο απο μονο του κατι λεει νομιζω....  

 

Τα ηλεκτρικα στα MIJ Fender οντως δεν ειναι σπουδαια (βεβαια τα ειχα για δεκαετιες πανω σε MIJ Fender που ειχα χωρις κανενα προβλημα αλλα πρεπει να παραδεχτω οτι δεν αγγιζω ποτε μου τα ποντεσιομετρα για να χαλασουν...μια και τα εχω παντα στο φουλ ;D) ουτε οι μαγνητες λενε τιποτα,με εξαιρεση βεβαια τα μοντελλα που φορανε αμερικανικους μαγνητες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

               Κύριοι, άλλο να πεις << υπάρχει μια μικρή διαφορά αλλα εμένα δε με νοιάζει >>,  αλλο να πεις << ελα μωρέ... λεπτομέρειες τώρα... >>,  άλλο να πεις << εμένα με καλύπτει και το japan και το mexican >> και άλλο το να ισοπεδώνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ !  Κύριε Superfunk, δεν έχετε ξανακούσει ποτέ, οτι όλες οι εταιρίες, έχουν μια ποικιλία ξύλων, η οποία χωρίζετε σε ξύλα ανώτερης ποιότητας και κατώτερης ποιότητας, και τα οποία ξύλα κατανέμονται στις ανάλογες σειρές-μοντέλα της επιλογής της εκάστοτε εταιρίας ? Κύριε bassbill, υπάρχουν μαγνήτες και ΜΑΓΝΗΤΕΣ, υπάρχουν ποτενσιόμετρα και ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΑ, υπάρχουν καλώδια και ΚΑΛΩΔΙΑ. ΑΝ είναι όλα το ίδιο, και ΑΝ όλα είναι υποκειμενικά, και ΑΝ ολα είναι θέμα προσωπικού γούστου, τότε ΔΕΝ υπάρχει λόγος να καθόμαστε και να λέμε τη γνώμη μας στα πόστ του στύλ << ποιο ειναι καλύτερο μπάσο, το τάδε ή το τάδε ? >>. Δεν μπορώ να καταλάβω, με βάζετε να γράφω ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ πράγματα που τα ξέρετε ΟΛΟΙ σας και θεωρητικά καλύτερα απο μένα. Μετέφερα στον φίλο κάποιες γνώμες που άκουσα και προσωπικά ΔΕΝ μου φάνηκαν και ΤΟΣΟ παράλογες... 

 

Καλημέρα Hotspur

 

Έθεσες πολλά ζητήματα και αυτό των ξύλων. Πράγματι υπάρχει μια διαλογή και κατάταξη τους σε κατηγορίες. Όμως ας μην το θεοποιούμε- τουλάχιστον στα όργανα της γραμμής παραγωγής, καθώς εκεί μπαίνει ότι... κάτσει  ;D

 

Τα «τίμια ξύλα» (τα premium aaaaa κλπ) θα τα συναντήσεις στα του custom shop και όχι σε ένα «πτωχό πλην τίμιο»  ;D american standart Jazz bass  ;D

 

 

Αλλά ακόμα και στην περίπτωση του custom shop τα πράγματα δεν είναι τόσο «άψογα» όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που όταν ιδιοκτήτες τους τα πήγαν για βάψιμο τράβηξαν τις... κοτσίδες τους  ;D όταν είδαν τι υπήρχε όταν έφυγε από επάνω το χρώμα. Πέντε και έξι κομμάτια ξύλο (που μπορεί να ήταν aaaaa αλλά το σώμα ήταν... συναρμολογούμενο  ;D)

 

Σαφέστατα υπάρχουν καλώδια και καλώδια, ποτενσιόμετρα και ποτενσιόμετρα, μαγνήτες και μαγνήτες.

 

Πάντως θα το ξαναπώ: Έχοντας στην κατοχή μου δύο αμερικάνικα και δύο γιαπωνέζικα Fender δεν μπορώ να πω ότι τα δεύτερα υστερούν σε κάτι από τα πρώτα στην ποιότητα κατασκευής. Και αν έχω να πω κάτι είναι «κατά» των αμερικάνικων.

 

Το P του ΄79 έχει πλάκα στα ρουταρίσματα του- ο μπάρμπα Τζιμ δεν πρέπει να είχε κέφια εκείνο το πρωί  ;D

 

Στο Roscoe Beck ο τριθέσιος έχει αρχίσει να μου κάνει νερά (του '96)  :D. Αντίθετα το«Γιδολί» που είναι της ίδιας εποχής δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

 

Οπότε- λίγο πολύ- όλα είναι σχετικά.          

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,

Κυριε Hotspur

...επιτέλους πολιτισμός σε αυτό το forum....μνημόνιο που θέλατε όλοι....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πορνοσταρ παρθενες απο το Texas

 

Αυτό θα ήθελα να τ δο. Έχη κανένας ληνκ; Έχη μόνο απ Τέξας; Σ άλλες πολιτίες τι πέζει;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα ήθελα να τ δο. Έχη κανένας ληνκ; Έχη μόνο απ Τέξας; Σ άλλες πολιτίες τι πέζει;

Από το "I never told you so" στο "I am coming to get you"?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κυριε Hotspur δεν εχετε ακουσει ποτε οτι η Fender Japan ειναι μια ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ εταιρεια απο την αμερικανικη Fender (στην οποια ανηκουν και οι θυγατρικες στην Κινα,Μεξικο και Ινδονησια)?

 

2. Οποτε ποιος μας λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση  η Fender Japan να εχει καλυτερα ...κσυλα απο την Fender USA?

 

Παντως καλο ειναι να γνωριζετε οτι μολις τα τελευταια 5-6 χρονια ,και μετα απο αγριο κραξιμο,καταφερε η FENDER USA να αγγιξει την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ της Fender Japan (tight neck pockets,καλα φινιρισματα χωρις φουσκαλες,καλη ταστοδουλεια κτλ.) ...αυτο απο μονο του κατι λεει νομιζω....  

 

3. Τα ηλεκτρικα στα MIJ Fender οντως δεν ειναι σπουδαια (βεβαια τα ειχα για δεκαετιες πανω σε MIJ Fender που ειχα χωρις κανενα προβλημα αλλα πρεπει να παραδεχτω οτι δεν αγγιζω ποτε μου τα ποντεσιομετρα για να χαλασουν...μια και τα εχω παντα στο φουλ ;D) ουτε οι μαγνητες λενε τιποτα,με εξαιρεση βεβαια τα μοντελλα που φορανε αμερικανικους μαγνητες.

  1,2. Το οτι είναι 2 διαφορετικές εταιρίες, ναι, κάπου το είχα ξαναδιαβάσει πριν απο κάμποσο καιρό. Αλλα είχα την εντύπωση πως, τουλάχιστον σε κάποια θέματα όπως στην παραλαβή πρώτης ύλης, οι δυο εταιρίες, ήτο συγκοινωνούντα δοχεία. Οπότε αν όντως ισχύει το οτι οι δυο εταιρίες, πέραν του κοινού ονόματος, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ, τότε ναι. Δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά, ΑΝ και πόσο μεγάλες διαφορές έχουν τα ξύλα των 2 εταιριών.  Και 3ον. Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση. Αυτό εννοούσα κι εγω εξαρχής. ΔΕΝ είπα οτι τα ηλεκτρικά απο japan δεν παίζουν καν. Είπα οτι ...δεν είναι και οτι καλύτερο. Όσο για όλα τα υπόλοιπα καλούδια, δεν ξέρω εσεις, πάντος εγώ έχω διαβάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ posts, τα οποία ξεκινάνε κάπως έτσι  <<  Έδωσα 900 ευρω, για να πάρω το τάδε Γιαπωνέζικο μοντέλο και μετά απο λίγο καιρό, αφού άλλαξα τα κλειδιά, τη γέφυρα, τα ποτενσιόμετρα και τους μαγνήτες...  αφού άλλαξα ΌΛΑ αυτά, ΝΑΙ παίζει απίστευτα >>. Το συγκεκριμένο σχόλιο, το έχω διαβάσει όπως προείπα ουκ ολίγες φορές για japan και για mexican, ενώ για usa άντε να χω πετύχει και 2-3 posts με κάποιο ανάλογο παράπονο.  Και ερωτώ, χρησιμοποιώντας και τη γνωστή φράση...    είναι τυχαίο ?       [move]... δε νομίζω ...[/move]  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου