Προς το περιεχόμενο

Perniciosus για σόλο πιάνο - EMF


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

Αυτό είναι ένα απ'τα κομμάτια που εκδίδεται από την EMF. Επίσης είναι ένα απ'τα κομμάτια που έπρεπε να κάνω βίντεο (για θυμηθείτε το σχετικά πρόσφατο θρεντ για βίντεο κλιπ για σύγχρονη κλασσική; Εδώ είμαστε...).

 

Θεωρώ ότι είναι ένα απ'τα καλύτερα κομμάτια μου... Είναι βέβαια κοντά 12 λεπτά, αλλά ίσως να αρέσει σε κάποιους...

 

Για οτιδήποτε, εδώ είμαι... ;)

 

Καλημέρα.

 

ΥΓ. Δεν το παίζω εγώ εδώ στην ηχογράφηση. Δεν είχα ποτέ το χρόνο και το κουράγια να το μάθω. Είναι αρκετά δύσκολο ως κομμάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω μια εντύπωση ότι το γεγονός πως δεν έβαλα το όνομά μου στον τίτλο, επηρέασε αρνητικά την επισκεψιμότητα του θρεντ...

 

Κάνω, λοιπόν, ένα μπαμπ καλού κακού, και είναι ας πεθάνει το θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ το θυμάμαι από τη συζήτηση για το video! Αριστούργημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως δεν θες τη γνώμη κάποιου που η κλασσική του παιδεία τείνει στο 0 αλλά μιας και το άκουσα θα την πω...Αρχικά δεν μου άρεσε ο ήχος του πιάνου... Μου ακούγεται με πολύ reverb και πολύ πλαστικό :-X

Τη σύνθεση την βρήκα πολύπλοκη αλλά είχε μέσα πολλά ωραία παιχνίδια με τους χρόνους...

Γενικά δεν μου έβγαλε όμως την μελωδία και τη μουσικότητα που θα ήθελα από ένα solo πιάνου... Βέβαια μιλάω καθαρά υποκειμενικά με γούστα που δεν πλησιάζουν ούτε σε απόσταση χιλιομέτρου την κλασσική μουσική!

Ελπίζω να μην τα πάρεις αρνητικά αυτά που είπα... :-\

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λάκη:

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και ευχαριστώ που το θυμάσαι... :)

 

μπασίστα μου εσύ... :

 

Σιγά μην το πάρω αρνητικά. Γνώμη σου είναι και φυσικά απολύτως σεβαστή. Στο κάτω κάτω το νοιζ ΔΕΝ είναι το καφενείο των κλασσικών μουσικών για να περιμένω κάτι άλλο.

 

Αλλά πάντα με ενδιαφέρει η γνώμη όλων, έτσι πολύ απλά!

 

Σε αυτά που λες:

 

Το πιάνο ηχογραφήθηκε σε μεγάλο concert hall στην Αμερική και είναι ένα Steinway. Καταλαβαίνω (νομίζω) τι θες να πεις, αλλά προσωπικά την βρίσκω με αυτόν τον ήχο!

 

Το κομμάτι ΕΙΝΑΙ πολύπλοκο. Η βασική του ιδέα όμως είναι μάλλον απλοϊκή: να φτιάξω ένα εξαιρετικά δυναμικό κομμάτι, γεμάτο ενέργεια, γεμάτο δύναμη και ταχύτητα. Όχι για να κάνω επίδειξη του πιανίστα, αλλά για να βρω "κάτι να μεταδώσω μέσω της μουσικής". Η κλασσική μουσική χωρίς στίχους είναι καθαρά αφηρημένη τέχνη. Αν μπορέσω μέσω του κομματιού να δώσω μία εγρήγορση στον πιανίστα ΚΑΙ στο κοινό, τότε το κομμάτι πέτυχε να περάσει κάτι. Αν όχι τότε δεν έκανα καλά τη δουλειά μου!

 

Κάπως έτσι τέλος πάντων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και εγώ έχω άγριο κόλλημα (θετικά το λέω) με τα  reverbed pianos

(το κάνουν υπέρ ατμοσφαιρικό) .

Επίσης είναι το μοναδικό ύφος κλασσικής μουσικής που ΚΑΡΑγουστάρω.

Φαντάζομαι βοήθησε και η μακροχρόνια θητεία μου με ακούγοντας  Shostakovich  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου