Προς το περιεχόμενο

Καλή η επιλογή Peavey 6505+ combo;;;


metalfe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!!  :)

 

Ενδιαφέρομαι για έναν ενισχυτή Combo λαμπάτο για πολύ βαρύ Metal (Death, Thrash, Heavy κ.α.) Διαθέτω το πολύ μέχρι 550 ευρώ.

 

Έχω σκοπό να αγοράσω τον Peavey 6505+. Απ’ ότι έχω διαβάσει είναι για high gain καταστάσεις, όμως αν ένα κομμάτι αλλάζει σε καθαρό θα με ικανοποιούσε;;; Ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα καθαρά του… Θα μπορούσα να τα φτιάξω με κάποιο πεταλάκη;;; . Στο (μακρινό) μέλλον θα μπορούσα να τον συνδέσω με κάποια καμπίνα για περισσότερο όγκο στον ήχο;;; Για live ας πούμε…  Και κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει, αν και το διαβάζω συνέχεια, τι είναι το eq ???

Θα ήθελα τη γνώμη σας και αν μπορείτε να μου προτείνετε και άλλους στο ίδιο κόστος για να έχω εναλλακτικές… Να διευκρινίσω από την αρχή ότι δεν έχω τη δυνατότητα να ακούσω αυτό τον ενισχυτή από κοντά ή κάποιους άλλους του είδους του ENGL Mesa Boogie κ.α.  

 

Επίσης να διευκρινίσω ότι τον θέλω για το σπίτι. Έχει καλή απόδοση ή να πάρω καλύτερα τον Peavey Bandit 112 αν και solid state;;;

 

Ευχαριστώ!!!  :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα μπορούσα να τα φτιάξω με κάποιο πεταλάκη;;;

Ξερουμε κανεναν Πεταλακη στο φορουμ παιδια? ;D ;D ;D Και γιατι να τα φτιαξεις μαζι του??? Δεν καταλαβαινω πια αυτη τη νεολαια μας... ;D ;D ;D Περα απο την πλακα ομως...Καλο θα ηταν αν παρει οποιονδηποτε highgain ενισχυτη να παρεις και ενα tubescreamer (αγαπημενο το Maxon OD808) με το gain στο μηδεν και το volume τερμα για να παρεις αυτο το αποτελεσμα...Τωρα για τον Peavey... Mια χαρα ενισχυτης ειναι αρκει οπως σου ειπα να μπουσταρεις λιγο το gain του...Επισης τσεκαρε και αυτους

http://www.thomann.de/gr/bugera_333xl212_infinium.htm

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_club_40_venue_combo_b_sto.htm

Μετα μπορεις να κοιταξεις και σε κεφαλες...

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5rh_head.htm

http://www.thomann.de/gr/laboga_the_beast_head_b_stock.htm

Εγω στην θεση σου και με περιπου τα χρηματα του Peavey θα πηγαινα για τον Laboga...Με την προυποθεση παντα οτι τους μπουσταρεις με overdrive ετσι? Μην γελιομαστε μια παρεα ημαστε, δεν ειναι και ENGL Fireball ο Laboga αλλα την δουλεια του θα την κανει μια χαρα...

edit: Και καμπινουλα παρε αυτη http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm Τα celestion της τα εχει και ειναι και φτηνη... Παρε και το overdrive για να ειναι ολοκληπωμενη η απαντηση μου: http://www.thomann.de/gr/maxon_od808.htm

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε κανεναν Πεταλακη στο φορουμ παιδια? ;D ;D ;D Και γιατι να τα φτιαξεις μαζι του??? Δεν καταλαβαινω πια αυτη τη νεολαια μας... ;D ;D ;D

 

Εντάξει, ένα λάθος κάναμε, μη χάσεις ευκαιρία… >:( >:( >:(

«Θα μπορούσα να φτιάξω τον ¨καθαρό¨ ήχο του ενισχυτή με κάποιο πεταλάκι;;;». Εντάξει τώρα;;;;;;;;;;;;;;;  >:( >:( >:(

 

 

(πλάκα κάνω  :P)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλακα ομως...Καλο θα ηταν αν παρει οποιονδηποτε highgain ενισχυτη να παρεις και ενα tubescreamer (αγαπημενο το Maxon OD808) με το gain στο μηδεν και το volume τερμα για να παρεις αυτο το αποτελεσμα...

γιατι ?αν παρει π.χ. ενα metal muff και το δουλεψει στο καθαρο καναλι δεν θα εχει μεταλ αποτελεσμα?

μηπως για να εχει τον ηχο του ενισχυτη και να του δωσει το gain που του λειπει?ετσι το καταλαβενω.

δεν ειναι πιο απλο ειναι να βαλει ενα μεταλ πεταλακι στον ενισχυτη ?

εκτος αν χανω κατι και δεν καταλαβενω ?explain please!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ?αν παρει π.χ. ενα metal muff και το δουλεψει στο καθαρο καναλι δεν θα εχει μεταλ αποτελεσμα?

μηπως για να εχει τον ηχο του ενισχυτη και να του δωσει το gain που του λειπει?ετσι το καταλαβενω.

δεν ειναι πιο απλο ειναι να βαλει ενα μεταλ πεταλακι στον ενισχυτη ?

εκτος αν χανω κατι και δεν καταλαβενω ?explain please!!!

Μπαααα... Ειναι πολυ προτιμοτερο να περνει την παραμορφωση απο τον ενισχυτη και ενα τελειως αναλογικο πεταλι παρα απο την ψηφιοαναλογικουρα του muff...Tο εχω πανω στον Bugera V22 μου και ξερω γι'αυτο σου λεω... Μetalfe τσεκαρε και αυτα τα βιντακια θα σε βοηθησουν παρα πολυ και ο τυπος ξερει απο ηχογραφηση

Και αυτο ειναι απο τον Bugera 6262 που ειναι σχεδον αντιγραφη του 6505...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το παλληκάρι θέλει να φτιάξει τον καθαρό ήχο (από ότι κατάλαβα) του ενισχυτή του με πετάλι και να παίρνει τα βρώμικα καρφί (δεν έχω ξανακούσει κάτι ανάλογο) από τον ενισχυτή του!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!!!  :)

 

Ενδιαφέρομαι για έναν ενισχυτή Combo λαμπάτο για πολύ βαρύ Metal (Death, Thrash, Heavy κ.α.) Διαθέτω το πολύ μέχρι 550 ευρώ.

 

Έχω σκοπό να αγοράσω τον Peavey 6505+. Απ’ ότι έχω διαβάσει είναι για high gain καταστάσεις, όμως αν ένα κομμάτι αλλάζει σε καθαρό θα με ικανοποιούσε;;; Ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα καθαρά του… Θα μπορούσα να τα φτιάξω με κάποιο πεταλάκη;;; . Στο (μακρινό) μέλλον θα μπορούσα να τον συνδέσω με κάποια καμπίνα για περισσότερο όγκο στον ήχο;;; Για live ας πούμε…  Και κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει, αν και το διαβάζω συνέχεια, τι είναι το eq ???

Θα ήθελα τη γνώμη σας και αν μπορείτε να μου προτείνετε και άλλους στο ίδιο κόστος για να έχω εναλλακτικές… Να διευκρινίσω από την αρχή ότι δεν έχω τη δυνατότητα να ακούσω αυτό τον ενισχυτή από κοντά ή κάποιους άλλους του είδους του ENGL Mesa Boogie κ.α.  

 

Επίσης να διευκρινίσω ότι τον θέλω για το σπίτι. Έχει καλή απόδοση ή να πάρω καλύτερα τον Peavey Bandit 112 αν και solid state;;;

 

Ευχαριστώ!!!  :)  

 

 

Πάρτον και δε θα χάσεις. Μια χαρά ενισχυτάρα είναι ο 6505+ και πίστεψε με μια χαρά καθαρά έχει για να παίζεις αυτά που θες να παίζεις. Ακούσατε όλοι κάπου ότι υστερεί στα καθαρά και δεν θα ακούγεται καλά το καθαρό σημείο του master of puppets και του fade to black (σιγά τα κρυστάλινα καθαρά). Έλεος πια ρε παιδιά. Ναι υστερεί στα καθαρά του σε σχέση με έναν fender twin reverb αλλά τι έχει να λέει? Μήπως θα σου λείψει ο κρυστάλινος καθαρός ήχος όταν θα παίζεις country , funk ktl. ΟΧΙ. Για να παίζεις λοιπόν μέταλ μια χαρά καθαρά έχει και το κυριότερο έχει τόνους gain και πολύ σφιχτη παραμόρφωση με την οποία παίζεις ότι είδος μέταλ θες, άνετα και χωρίς booster πεταλι.

Πανε δοκιμασέ τον και ψάξου λιγο παραπάνω.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει, αν και το διαβάζω συνέχεια, τι είναι το eq ???

Δεν ξέρω αν είναι ακριβής ο παρακάτω ορισμός αλλά ως EQ (equalizer) αναφερόμαστε στην ανάλυση κάποιων συχνοτήτων! Υπάρχουν 2 τρόποι παραμετροποίησης του EQ... Parametric EQ που αυξάνουμε τα db (decibel) μίας "ομάδας" συχνοτήτων (μπάσα/bass, μεσαία/middle, πρίμα/treble) και graphic που αυξάνουμε τα db μίας συγκεκριμένης συχνότητας από ένα panel...

http://en.wikipedia.org/wiki/Equalization_(audio)

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παίζεις ότι είδος μέταλ θες, άνετα και χωρίς booster πεταλι.

Με τον Peavy το πιο λογικο ειναι να χρειαστει booster για να παιξει μεταλ...Αλλα ας τον δοκιμασει και βλεπει...Και αν δεν θελει να δωσει πολλα λ7 για πεταλι υπαρχει παντα το Bad Monkey...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον Peavy το πιο λογικο ειναι να χρειαστει booster για να παιξει μεταλ...

 

Nαι, άμα είσαι 15 χρονών και βάζεις το gain στο 10...μην τρελαθούμε τελείως, παίζεις άνετα metal με τον 6505+ χωρίς κανένα πετάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου