Προς το περιεχόμενο

AKG C414 ή NEUMAN TLM 103?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γειά χαρά.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πυκνωτικό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος, γιά ηχογράφηση φωνής, ακ. κιθάρας, κλπ.

Είμαι αναμεσα στα AKG C414 καί NEUMAN TLM 103, μιάς και βρίσκονται στην ίδια κατηγορία τιμής.

Αυτό που με ενοχλεί γενικά στα μικρόφωνα, είναι η ένρινη μεσαιήλα που βγάζουν κάποια.

Ξέρω πως τα 2 παραπάνω μικρόφωνα είναι ποιοτικά, αλλά σημασιά έχει η γνώμη κάποιου που τα έχει δοκιμάσει στον ίδιο χώρο ,και τις ίδιες συνθήκες.

Αν κάποιος απο σας έχει καί τα δύο αυτά μικρόφωνα, τον προσκαλώ στο home studio μου, γιά σύντομη δοκιμή.

Κερνάω πίτσες μπύρες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε makam , κι εγώ θα πρότεινα C414 αντί του TLM103 γιατί είναι το κατεξοχήν multipurpose μικρόφωνο και ιδανικό για πρώτη αγορά .Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις δεν υπάρχει μόνο ένα AKG C414 αλλά 2 , το transformerless ( χωρίς μετασχηματιστή) C 414 B-TL II και αυτό με μετασχηματιστή στην έξοδο το C414 B-ULS. Για να το περιπλέξουμε κι άλλο τα παραπάνω μοντέλα έχουν αντικατασταθεί από τα βελτιωμένα C414B-XL II και C414 B-XLS και τουλάχιστο εμένα δεν έχει πέσει κανένα στα χέρια μου να το ακούσω. Έτσι θα σου πω για τα 2 πρώτα . Τα δυο μικρόφωνα λοιπόν έχουν διαφορετική απόκριση συχνοτήτων. Γενικά είθισται να χρησιμοποιείται το BTL-II κυρίως για φωνές και όργανα και το B-ULS κυρίως για όργανα. Αλλά σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχουν κανόνες και μπορεί κάποια φωνή να την κολακεύει το ένα ή το άλλο. Πάντως το λογικότερο θα ήταν να πάρεις το BTL –II .Αν σκοπεύεις να αγοράσεις μόνο ένα πυκνωτικό για μια συγκεκριμένη φωνή πχ τη δική σου για χρήση σε κάποιο home / project studio , τότε καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να τραγουδήσεις στο μικρόφωνο πριν το αγοράσεις. Θα σου πρότεινα επίσης να κοιτάξεις και τα Rode και συγκεκριμένα τα ΝΤ-2 και NT2000 που είναι σαφώς πολύ ενδιαφέροντα σαν εναλλακτική πρόταση έναντι των Neumann και AKG και έχουν και πολύ ελκυστικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ feather και dither.

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που κάνει κάποιους ηχολήπτες να "ορκίζονται" στο όνομα των neuman. Eχω γράψει και με τα δύο αυτά μικρόφωνα, διαφορετικές δουλιές, και θεωρώ πιο "σφαιρικό" το AKG. Βέβαια πάντα μια δοκιμή ΑΒ, στον ίδιο χώρο και με τα ίδια μηχανήματα λυνει τις όποιες αμφιβολίες, και δυστυχώς τα μικρόφωνα δεν είναι σαν τις κιθάρες, να μπείς σ'ένα μαγαζι και να δοκιμάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου