Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτικές απορίες


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την υπέροχη αυτή παρέα για ακόμα μία φορά.

Έχω στην κατοχή μου ένα Laney LH50, τους τελευταίους περίπου 2 μήνες.

Τον Laney λοιπόν τον σύνδεσα σε μία καμπίνα της Marshall 2x12 (MC212). Την δούλευα στα 8Ω mono. Αποφάσισα να συνδέσω και μία δεύτερη καμπίνα, ώστε να πετύχω ένα stereo αποτέλεσμα, αλλά να τονίσω παράλληλα και τον ήχο μου. Βρήκα λοιπόν μία άδεια 2Χ12 καμπίνα στις αγγελίες, και μέσα έβαλα δύο Vintage 30 16Ω τα οποία συνδέθηκαν παράλληλα. Από τα 4Ω έξοδο λοιπόν της κεφαλής, έστειλα πρώτα στην καμπίνα με τα Vintage 30s και από εκεί έστειλα σήμα στην MC212.

Συμπέρασμα πρώτο, τα Vintage 30s, σκέπαζαν την άλλη καμπίνα όσο αφορά την ένταση και "άκουγαν" από νωρίς με το volume ακόμα και το 0,5/10 της έντασης. Τοποθέτησα λοιπόν την Marshall με τα Vintage πάνω από την MC212, καθότι και λίγο μικρότερη στις διαστάσεις, και πάνω από τις δύο καμπίνες τον Laney, σε μία μορφή stack.

 

ΤΟ πρόβλημα είναι ότι η καμπίνα με τα Vintage 30s κάνει πολύ θόρυβο. Και εννοώ ότι ακόμα και στο καθαρό κανάλι, με το volume της κιθάρας στο 0, o θόρυβος του ενισχυτή είναι εκνευριστικός. Και μιλάω για εντάσεις δωματίου μέχρι 3-3,5/10 το Knob του volume.  Δεν αναφέρομαι για το overdrive κανάλι, γιατί εκεί η κατάσταση γίνεται σχεδόν τραγική.

Το ίδιο δεν συμβαίνει με την άλλη καμπίνα, η οποία έχει τον φυσιολογικό θόρυβο στο overdrive channel μόνο, και ίσως κάποιο ελάχιστο σε μεγάλες εντάσεις στο clean. Δοκίμασα με τις δύο καμπίνες ξεχωριστά στα 8Ω και το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Πήγα για έλεγχο την καμπίνα με τα Vintage30s, αλλά δεν βρήκαν ότι κάτι είναι λάθος.

 

Ερωτήσεις: Είναι τέτοια η φύση των Vintage 30s να είναι φωνακλάδικα και να θορυβούν, ή ενδέχεται να έχει γίνει κάτι λάθος, είτε ως προς την σύνδεση είτε οτιδήποτε. Η καμπίνα ελέγχθηκε σήμερα και μου είπαν ότι δουλεύει άψογα.

 

Είναι φυσικό η μία καμπίνα λόγω ηχείων να καλύπτει την άλλη, η οποία δεν ξέρω τι ακριβώς φοράει μόνο το ότι είναι Celestion; Μπορώ να πετύχω τον surround ήχο που θέλω με τις δύο καμπίνες αυτές και πώς; Ενδέχεται να πρέπει να ρυθμίσω τον ενισχυτή για να πετύχω την καλή λειτουργεία των καμπινών;

 

Τέλος αν βάλω ένα noise reduction πετάλι (boss κτλ) στο fxloop του Laney, ενδέχεται να μειώσω ή να εξαλείψω το θόρυβο του overdrive channel;

 

Παίζω με διάφορες κιθάρες και πεταλάκια. Ο θόρυβος είναι ίδιος με ότι καλώδιο, κιθάρα ή πεταλάκι χρησιμοποιηθεί...

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να συνδέσω και μία δεύτερη καμπίνα, ώστε να πετύχω ένα stereo αποτέλεσμα

 

αυτο δυστυχως χωρις ΔΥΟ ενισχυτες δεν μπορεις να το επιτυχεις βαζοντας ακομα μια καμπινα απλα ενισχυμενο ΜΟΝΟ ηχο θα εχεις και φυσικα οχι surround.

 

τωρα για τα υπολοιπα καποιο προβλημα με την συνδεσμολογια παιζει.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου πεις πώς θα το πετύχω με δύο ενισχυτές; Εννοώ αν μπορείς να μου εξηγήσεις τη συνδεσμολογία. Επίσης, πρέπει να είναι ίδιοι οι ενισχυτές ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις διαφορετικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοραζεις εναν ακομα ενισχυτη ,οχι δεν ειναι αναγκη να ειναι ιδιος τον συνδεεις με τη δευτερη καμπινα και  χρησιμοποιεις καποιο ΣΤΕΡΕΟ εφε (delay,chorus) (με στερεο εξοδο ) ωστε να εχεις στερεο ηχο ,λατα την ταπεινη μου γνωμη μονο αν θες να αξιοποιησεις καποιο στερεο εφε αξιζει να μπεις σε αυτη τη διαδικασια,αν ο ηχος σου ειναι dry ενταξει ωραια θα ακουγεται αλλα και παλι surround δεν θα ειναι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου