Προς το περιεχόμενο

All around distortion


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατσε να μπει ο Νεστορας δασκαλε και θα δεις τι εχεις να παθεις.

Mα..ποιον νομιζεις προκαλω τοσην ωρα? ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οπως διαβασα και σε ενα πολυ ωραιο θεμα περι pedalboard:

 

the tone is out there...

 

To θεμα ειναι να καταλαβεις τι σου λειπει, και να μην παρεις ενα πεταλι ανεφ λογου και αιτιας.

Οπως σου εγραψα και πιο πανω το disto που εχεις ειναι καλοοοο  8) 8) 8) 8)

Πιο light disto δεν νομιζω να χρειαστείς(1 fuzz & 1 distortion ειναι αρκετα σε ενα pedalboard), κοιτα προς overdrive πλευρα  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι θα ακουστω αιρετικος και αντιθετος με την αποψη του 99,999% των νοιζαδων αλλα...

 

Χμ δε νομίζω οτι είναι πια και τόσο μεγάλο το ποσοστό.

 

Τι τα κανετε τοσα πεταλια ρε παιδια?(αν δεν παιζετε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ πραματα..)

 

Ούτε αυτό είναι απόλυτο. Έχω ακούσει ήχους διαμάντια από λεγόμενους ''πειραματικούς'' κιθαρίστες (ambient κτλ)  με 2 πετάλια.

Έχω επίσης ακούσει ηχάρες από μπλουζοκιθαρίστες με 234 πετάλια.

 

Άλλωστε μπορεί ο ίδιος ο μπλουζοροκάς να θέλει να έχει πολλές διαφορετικές ''γεύσεις'' από drives, delays ή fuzz boxes. Πχ TS style drive, plexi style drive, analog delay, digital delay, russian muff type fuzz, fuzz factory type fuzz, fuzz face type fuzz.

 

Δεν υπάρχει λοιπόν βασικός κανόνας οτι στην τάδε μουσική πάει αυτό και στην άλλη εκείνο κτλ.

 

Εντελως προσωπικη αποψη:Ενας ΚΑΛΟΣ καθαρος ενισχυτης με ΕΝΑ καλο distortion,ενα delay και ενα wah αν το χρησιμοπποιει ο παιχτης,ειναι αρκετα...

 

Εσύ είσαι καλυμμένος με αυτά, όμως εγώ δεν πάω σε πρόβες ή live χωρίς τουλάχιστον 8 πετάλια. Όπως είπες, αυτό αφορά αποκλειστικά τον κάθε παίκτη και τα γούστα - ανάγκες του.

 

Από την άλλη, πολλοί μπορεί αρκούνται απλά με ένα καλό δικάναλο ενισχυτή και να τους φαίονονται υπερβολικά ακόμα και αυτά που ανέφερες.  ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 2 έχω.

;)  :D  :o  :-X

 

Nιωθω οτι θα χαλασει το θεμα του φιλου Mustafank o οποιος θελει βοηθεια σ αυτο που ψαχνει και οχι αμπελοφιλοσοφιες (σαν τις δικες μου) συνεχιστε την ομορφη πεταλοκουβεντα παιδες! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nεστορα αυτο ηταν το κολπο που χαλαγε προχθες (τι μονο δυο ρε ολοκληρο εργοστασιο ειναι)

Εισαι μινιμαλιστης ''γεροντα'' σαν και εμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;)  :D  :o  :-X

Nιωθω οτι θα χαλασει το θεμα του φιλου Mustafank o οποιος θελει βοηθεια σ αυτο που ψαχνει και οχι αμπελοφιλοσοφιες (σαν τις δικες μου) συνεχιστε την ομορφη πεταλοκουβεντα παιδες! :)

2 Drive, για προσέξτε.

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!  :)

 

  Από τις λύσεις, που προτάθηκαν, μου άρεσε περισσότερο το mxr badass, καθώς και το ocd fulltone (αν και το τελευταίο ξεφεύγει από το budget μου).

Ωστόσο, μπορεί να σκεφτώ και την προτροπή του saviola να κινηθώ για drive. :-\

 

@Jazzjoker: σαφώς και θα χρησιμοποιήσω το drive των ενισχυτών στο studio, απλά επειδή, ο χρόνος για εξάσκηση θα είναι περισσότερος στο σπίτι, θα ήθελα να έχω τον ήχο μου και εκεί.

@freerock1974: καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις και συμφωνώ μαζί σου.Τόσο το phaser όσο και το trremolo είναι συνήθως κλειστά, οπότε ίσως να πρέπει να τα αφαιρέσω από το pedalboard.Το zoom το χρησιμοποιώ ελλείψει άλλου delay, ενω τις εξομοιώσεις καμπίνας/ενισχυτή τις βάζω μόνο ότσν παίζω στο σπίτι, γιατί ο champion600 μου ακούγεται λίγος.

 

κατά τα άλλα, στον κύκλο των φίλων μου θεωρούμαι και εγώ γνωστός αμπελοφιλόσοφος, οπότε σχολιάστε ελεύθερα :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και δεν αποκλείεις την ιδέα ενός ακόμα drive. Άλλωστε το κόλπο του stacking δυο low - medium drive πεταλιών για τη δημιουργία distortion είναι παλιό και μπορώ να πω οτι χρησιμοποιείται από πολλούς.

 

Εγώ προσωπικά δεν το προτιμώ κυρίως επειδή δεν μπορείς να είσαι εξαρχής βέβαιος για το τελικό αποτέλεσμα.

 

Θα μπορούσαν να σου προταθούν πολλά πετάλια για τη δουλειά που θες, όμως αυστηρά μέσα στο budget σου (< ή = 100 Ευρώ) θεωρώ πως πρέπει να στραφείς στα μεταχειρισμένα για να βρεις κάτι που να σε καλύπτει 100%.

 

Το αν αξίζει να κάνεις λίγη υπομονή και αν σε παίρνει βέβαια, καθότι δύσκολοι οι καιροί, είναι καθαρά δικό σου θέμα και δε χωράει παρεμβάσεως από κανένα μας. Υπάρχουν βέβαια πολύ καλές επιλογές στη ''λίγο πιο πάνω'' κατηγορία όπως OCD, Plimsoul, The Elements, SuperDrive ίσως και T.C. Nova Drive.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου