Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για αγορά iMac


Experimental

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες!

 

Θέλω να πάρω ένα iMAC αλλά θέλω τη γνώμη σας σε σχέση με το PC που έχω αν αξίζει να κάνω την αλλαγή!

Κυρίως με ενδιαφέρει να μην υστερεί από θέμα επεξεργαστικής δύναμης το iMAC σε σχέση με το PC μου..!

 

Έχουμε και λέμε..

 

Το PC έχει τα εξής: Intel Quad-Core 9550 στα 2.83Ghz / 8GB Μνήμη Ram - DDR2 στα 800Mhz/ Μητρική Asus P5B Deluxe / Nvidia GT 430 στα 2GB / 750watt Τροφοδοτικό / Οθόνη 24'' κτλ.

 

Το Mac έχει τα εξής: Intel Core i5-2400S στα 2.5Ghz - 3,3GHZ με τη χρήση του Intel Turbo Boost / 8GB Μνήμη Ram - DDR3 στα 1333MHZ / ATI Radeon HD 6750M στα 512MB / Οθόνη 21,5'' κτλ.

 

To Mac με ενδιαφέρει να χρισημοποιηθεί αποκλειστικά για παραγωγή μουσικής και επεξεργασία ήχου όπως έχει χρισημοποιηθεί και το PC που έχω!

 

Σαφώς η οθόνη του iMac λόγω ινστών να χάνει σε σχέση με την 24άρα που έχω από την άποψη της επιφάνεις εργασίας αλλά πιστεύω ότι αν δεν υπάρχει και δεύτερη οθόνη δεv υπάρχει μεγάλη διαφορά..

 

Ποια η γνώμη σας πάνω σε όλα τα παραπάνω???

 

Υ.Γ : Το θέμα μπήκε από ότι πρόσεξα σε λάθος κατηγορία. Δεν μπορώ να το σβήσω αλλά ούτε να το 2πλό ποστάρω στη σωστή κατηγορία..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγαλε μου έχεις τρελλό εργαλειο, αν πάρεις Mac αγοραζω τη CPU αν την πουλήσεις!

 

Για μένα μη κανεις την αλλαγη. Μια χαρα μηχανημα εχεις. Εκτός αν θες να αλλάξεις πλατφορμα και λογισμικό.

 

Από Hardware εισαι τουμπανο, με Win 7x64 τρεχεις γαμω.

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το PC μου αδερφέ αλλά με έχουν κουράσει τα PC..

Την αλλαγή τη σκέφτομαι για το παραπάνω που είπες!

Τη πλατφόρμα και το λογισμικό που είναι και η ουσία για μένα στα MAC!

Φυσικά όμως σκέφτομαι και τη μεταπωλητική αξία του πράγματος όπως και του ότι ξέχωρα από το Cubase που χρισημοποιώ θα μπορώ να δουλέψω το Logic που με ενδιαφέρει και σε ένα βαθμό και τα Pro Tools που μπορώ φυσικά και στο Pc να δουλέψω!

Αλλιώς πουλάς ενα PC και αλλιώς ένα Mac!

Το λειτουργικό που τρέχω φυσικά είναι Win7 x64!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος να παραθέσω στη παραπάνω απάντηση μου ότι το PC που έχω δεν μπορεί να δεχθεί καμία παραπάνω αναβάθμιση..

Πιστεύω μακροπρόθεσμα είναι μεγάλο μείον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το PC μου αδερφέ αλλά με έχουν κουράσει τα PC..

Την αλλαγή τη σκέφτομαι για το παραπάνω που είπες!

Τη πλατφόρμα και το λογισμικό που είναι και η ουσία για μένα στα MAC!

Φυσικά όμως σκέφτομαι και τη μεταπωλητική αξία του πράγματος όπως και του ότι ξέχωρα από το Cubase που χρισημοποιώ θα μπορώ να δουλέψω το Logic που με ενδιαφέρει και σε ένα βαθμό και τα Pro Tools που μπορώ φυσικά και στο Pc να δουλέψω!

Αλλιώς πουλάς ενα PC και αλλιώς ένα Mac!

Το λειτουργικό που τρέχω φυσικά είναι Win7 x64!

 

Η μεταπωλητική αξία πλέον σε οτι κ να πάρεις ειδικά ηλεκτρονικές συσκευες είναι χαλια.

 

Πχ εχεις ενα PC που η CPU είχε γυρω στα 300 ευρω. Με 500 πέρνεις καινουργιο PC μπόμπα ίσως όχι καλυτερο απο το δικό σου αλλά κατι που το ανεβαζεις σιγα σιγα, λιγο ram κανα ssd κλπ.

 

Για μενα δεν αξιζει να το πουλησεις πχ το pc, το συγκεκριμενο pc εννοω. Καλό είναι να έχεις ενα pc.

 

Εγώ στη θεση σου θα έκανα δοκιμαστικα ένα Hackintosh, έχω ενα πολυ minimal κιολας και παει μια χαρα. Δεν είναι mac αλλα είναι καλυτερο απο το αντιστοιχο mac mini στα specs και το είχα παρει 300 ευρω.

 

Γουγλαρε λιγάκι κ θα τη βρεις την ακρη.

 

Αν εχει μπλεξει ποτε και με linux κλπ δε θα σε δυσκολεψει. Το παν είναι η μητρική να θυμασαι... ;) κ απο λίγο που το εψαγα δεν είναι διασημη αυτη που εχεις για osx86 μηχανηματα. Βρικεις ευκολα μια συμβατη εστω μεταχειρισμενη

 

Στο προτείνω πάντως γιατι είναι καλη φαση να το δοκιμασεις χωρις να είσαι αναγκασμενος να τα σκασεις με τη μια.

 

Στανταρ θα χτυπηγα Mac αν είχα budget ακομα και mac mini. Είναι μεγάλη τάνα η apple.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος να παραθέσω στη παραπάνω απάντηση μου ότι το PC που έχω δεν μπορεί να δεχθεί καμία παραπάνω αναβάθμιση..

Πιστεύω μακροπρόθεσμα είναι μεγάλο μείον..

και γιατι δεν μπορει να δεχτει αναβαθμηση ? αλεργια εχει ?  :D :D

 

και ποσο μαλλον αμα παρεις και mac με την μοναδα ενσωματωμενη στην οθονη - εκει νομιζεις οτι θα μπορεις να κανεις αναβαθμηση ? nop nop (γινεται αλλα ειναι ασημφορο)

 

οτι ειπε και ο beeros εντασωμαι - κανε αν μπορεις hackindosh και αμα δεις οτι σε βολευει και σε παει τοτε προχωρας σε αγορα (τουλαχιστον εγω αυτο εκανα και ειδα οτι δεν χρειαζομαι mac)  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν μπορει να δεχτει αναβαθμηση ? αλεργια εχει ?  :D :D

 

και ποσο μαλλον αμα παρεις και mac με την μοναδα ενσωματωμενη στην οθονη - εκει νομιζεις οτι θα μπορεις να κανεις αναβαθμηση ? nop nop (γινεται αλλα ειναι ασημφορο)

 

οτι ειπε και ο beeros εντασωμαι - κανε αν μπορεις hackindosh και αμα δεις οτι σε βολευει και σε παει τοτε προχωρας σε αγορα (τουλαχιστον εγω αυτο εκανα και ειδα οτι δεν χρειαζομαι mac)  ;)

 

Η CPU που έχει είναι ότι καλυτερο σε s775 είναι στα 2.83 με 12MB L2

Να αναβαθμισει CPU δε γίνεται, έχει την καλύτερη, να βαλει κ αλλη RAM δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει καρτα γραφικών πάλι δεν υπάρχει λόγος.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις κ θα δεις διαφορά είναι να βάλεις SSD

 

Αϋπνίες εεε???

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το PC μου αδερφέ αλλά με έχουν κουράσει τα PC..

Σε ποιον τομεα σε εχουν κουρασει τα Pc?

 

Νομιζω οτι με τα λεφτα που κανει το mac κανα 1300 και εχοντας τοσο τουμπανο Pc θα ειχες πολλα αλλα να παρεις, εκτος αμα εισαι πληρες.

 

Ενα καλοστημενο PC χωρις σαβουρες, οπως συνηθιζουμε να γεμιζουμε τα pc μας και με σωστη χρηση δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ενα mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το CPU του iMac είναι περίπου 10% πιο γρήγορο από το PC σου. Αυτό δε σημαίνει ότι θα τρέχει και το πρόγραμμα 10% πιο γρήγορα, καθώς μιλάμε για άλλο λειτουργικό.

 

Στη θέση σου θα έδινα τα μισά λεφτά, γύρω στα 600 ευρω, και θα χτύπαγα i7 2700 με καλή M/B και 8 gb ram τα οποία θα είναι... 250% πιο γρήγορα από αυτά που έχεις.

 

Αυτό βέβαια αν δεν καλύπτεσαι ήδη. Διαφορετικά άραξε με αυτά που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Mac με ενδιαφέρει να χρισημοποιηθεί αποκλειστικά για παραγωγή μουσικής

 

τοτε δεν χρειαζεται να το παρεις,μεινε με το PC σου,μια & δεν σου εχει παρουσιασει ποτε προβλημα,εκτος βεβαια και αν οντως θες να το γυρισεις στο Logic ή στα Pro Tools (γιατι βεβαια να κανεις κατι τετοιο δεν μπορω να το καταλαβω μια και ειδικα για τα Pro Tools,τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ pro tools οχι τα της πλακας θα πρεπει να δωσεις και μια περιουσια σε hardware ενω το Logic δεν ειναι καλυτερο απο το Cubase )

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου