Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για αγορά iMac


Experimental

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η CPU που έχει είναι ότι καλυτερο σε s775 είναι στα 2.83 με 12MB L2

Να αναβαθμισει CPU δε γίνεται, έχει την καλύτερη, να βαλει κ αλλη RAM δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει καρτα γραφικών πάλι δεν υπάρχει λόγος.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις κ θα δεις διαφορά είναι να βάλεις SSD

 

φυσικα και υπαρχει λογος να αλλαξει την RAM - αυτο συνεπαγεται ομως και σε αλλαγη mobo - δλδ η αναβαθμηση που θα μπορουσε να κανει ειναι

1:SSD (οπως σωστα ειπες)

2:mobo

3:RAM (οτιδηποτε πανω απο τα 800 MhZ και ddr3 ειναι καλυτερο και πολυ πιο γρηγορο)

4:τροφοδοτικο (ουτως ωστε αν δει οτι μετα απο καποια χρονια και με τα διαφορα προγραμματα που δουλευει ο επεξεργαστης αρχιζει να χωλαινει χτυπαει και ενα overclocking και εχει παλι καινουργιο υπολογιστη για αλλα 2-3 χρονια)

 

αν και προσωπικα εχω τον x7800 και μεχρι στιγμης δυσκολα ξεπερναει το 10% με ανοιγμενα 20 καναλια και φορτωμενα vst στο καθενα

 

Αϋπνίες εεε???

καααργα  ;D ;D

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mobo και RAM πάει πολύ και το τροφοδοτικο του μια χαρα είναι.

 

Όλα αυτά σε σύνολο μπορεί να πάνε κανα 300αρι +

 

150 για SSD και πολλά είναι.

 

Τα DAW-PC δε χρειάζονται ούτε τη σουπερ μητρική, ούτε ενα τερατωδες τροφοδοτικο. Ένα 350αρι τροφοδοτικο ΚΑΛΟ όχι κινεζικο την κάνει μια χαρα τη δουλεια του. Αντε πες 550.

 

Googlαρε PSU Calc βαλτα κατω κ δες τι τροφοδοτικό θες

 

Έχε υπόψη σου Experimental το ότι αλλάζεις περιβαλλον δε σημαίνει ότι θα εξικειωθείς, όχι με το MAC OS X αλλά με το Sequencer που θα χρησιμοποιείς. Και αν δε "βρεις" την εφαρμογή που θέλεις σε περιπτωση που πχ το Logic δε σου κάνει θα κλαις τα λεφτα του Mac.

 

Αυτά το αναφέρω απλά κ μόνο επειδη οι περισσοτεροι καλως ή κακώς δουλευουν με σπασμενα τωρα εσυ δε ξέρω πως δουλευεις...Γιαυτό κάνε ενα Hackintosh να τα τσεκάρεις και αν είναι προχώρα το...

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mobo και RAM πάει πολύ και το τροφοδοτικο του μια χαρα είναι.

 

Όλα αυτά σε σύνολο μπορεί να πάνε κανα 300αρι +

 

150 για SSD και πολλά είναι.

 

Τα DAW-PC δε χρειάζονται ούτε τη σουπερ μητρική, ούτε ενα τερατωδες τροφοδοτικο. Ένα 350αρι τροφοδοτικο ΚΑΛΟ όχι κινεζικο την κάνει μια χαρα τη δουλεια του. Αντε πες 550.

 

Googlαρε PSU Calc βαλτα κατω κ δες τι τροφοδοτικό θες

 

 

μα ρε beero μιλαμε για "αναβαθμιση" και μαλιστα καλη αναβαθμιση - τι πιστευεις οτι θα πρεπει να δωσει 40 ευρω ? οχι φυσικα (το ξερεις) οταν κανεις αναβθμιση κανεις αναβαθμιση

το τροφοδοτικο το προτεινα σε περιπτωση που χρειαστει να κανει overclocking

 

επισης μην εμπιστευεσαι τοσο πολυ το psucalc - κανει και λαθη :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ρε beero μιλαμε για "αναβαθμιση" και μαλιστα καλη αναβαθμιση - τι πιστευεις οτι θα πρεπει να δωσει 40 ευρω ? οχι φυσικα (το ξερεις) οταν κανεις αναβθμιση κανεις αναβαθμιση

το τροφοδοτικο το προτεινα σε περιπτωση που χρειαστει να κανει overclocking

 

μαν μου απλά κατα την ταπεινή μου άποψη πάντα δεν χρειάζεται αναβαθμιση. C2Q με 12MB L2 και 8GB Ram τί να τι κάνει την αναβαθμιση...για ποιό λόγο?

 

τεσπα ας μας πει ο experimental καλυτερα

 

Για μένα έχει πολύ δυνατο μηχανημα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες!

 

Θέλω να πάρω ένα iMAC αλλά θέλω τη γνώμη σας σε σχέση με το PC που έχω αν αξίζει να κάνω την αλλαγή!

Κυρίως με ενδιαφέρει να μην υστερεί από θέμα επεξεργαστικής δύναμης το iMAC σε σχέση με το PC μου..!

 

Έχουμε και λέμε..

 

Το PC έχει τα εξής: Intel Quad-Core 9550 στα 2.83Ghz / 8GB Μνήμη Ram - DDR2 στα 800Mhz/ Μητρική Asus P5B Deluxe / Nvidia GT 430 στα 2GB / 750watt Τροφοδοτικό / Οθόνη 24'' κτλ.

 

Το Mac έχει τα εξής: Intel Core i5-2400S στα 2.5Ghz - 3,3GHZ με τη χρήση του Intel Turbo Boost / 8GB Μνήμη Ram - DDR3 στα 1333MHZ / ATI Radeon HD 6750M στα 512MB / Οθόνη 21,5'' κτλ.

 

To Mac με ενδιαφέρει να χρισημοποιηθεί αποκλειστικά για παραγωγή μουσικής και επεξεργασία ήχου όπως έχει χρισημοποιηθεί και το PC που έχω!

 

Σαφώς η οθόνη του iMac λόγω ινστών να χάνει σε σχέση με την 24άρα που έχω από την άποψη της επιφάνεις εργασίας αλλά πιστεύω ότι αν δεν υπάρχει και δεύτερη οθόνη δεv υπάρχει μεγάλη διαφορά..

 

Ποια η γνώμη σας πάνω σε όλα τα παραπάνω???

 

Υ.Γ : Το θέμα μπήκε από ότι πρόσεξα σε λάθος κατηγορία. Δεν μπορώ να το σβήσω αλλά ούτε να το 2πλό ποστάρω στη σωστή κατηγορία..

 

 

Αδερφε δεν θα απογοητευτεις.Στο λεω εγω που εχω ενα imac intel core 2 duo  στα δυο με 4 γιγα ram.Στα χαρτια και στα specs ουτε συγκρινεται πλεον με τα παραπανω που παραθεσες,αλλα ουσιαστικα τρεχει οπως την πρωτη μερα,ακομα και το logic pro φορτωμενο μεχρι αηδιας.Μονο ram του εβαλα και αυτη για να ειμαι σιγουρος καθως ουτε με το 1 γιγα μαμα καταλαβαινε παρα μονο οταν δοκιμασα να τρεξω και windows σε virtual περιβαλλον(και δεν το εχω μονο για μουσικη,τρεχει το κακο συναπαντημα,οτι μπορεις να φανταστεις ;D).Οπως λες και εσυ αλλη φαση η πλατφορμα osx πρωτα δοκιμασε τη γιατι τα specs λενε τη μιση ιστορια.Απο τοτε που το πηρα δεν εχω ασχοληθει με το μηχανημα σαν μηχανημα...παρα μονο με δουλεια πανω σε αυτο.Εδω βγηκε το Lion και ουτε το πηρα χαμπαρι αλλα και οταν το εμαθα καταλαβα οτι δεν χρειαζεται αναβαθμιση σε τιποτα....ρολοι σαν τη μηχανη του σκαραβαιου ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαν μου απλά κατα την ταπεινή μου άποψη πάντα δεν χρειάζεται αναβαθμιση. C2Q με 12MB L2 και 8GB Ram τί να τι κάνει την αναβαθμιση...για ποιό λόγο?

 

τεσπα ας μας πει ο experimental καλυτερα

 

Για μένα έχει πολύ δυνατο μηχανημα

ρε !!!  :D :D - αφου ο ιδιος αναρωτηθηκε εδω

Τέλος να παραθέσω στη παραπάνω απάντηση μου ότι το PC που έχω δεν μπορεί να δεχθεί καμία παραπάνω αναβάθμιση..

Πιστεύω μακροπρόθεσμα είναι μεγάλο μείον..

δεν ειπε κανεις οτι δεν αξιζει το μηχανημα του - ισα ισα :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν μπορει να δεχτει αναβαθμηση ? αλεργια εχει ?  :D :D

 

και ποσο μαλλον αμα παρεις και mac με την μοναδα ενσωματωμενη στην οθονη - εκει νομιζεις οτι θα μπορεις να κανεις αναβαθμηση ? nop nop (γινεται αλλα ειναι ασημφορο)

 

οτι ειπε και ο beeros εντασωμαι - κανε αν μπορεις hackindosh και αμα δεις οτι σε βολευει και σε παει τοτε προχωρας σε αγορα (τουλαχιστον εγω αυτο εκανα και ειδα οτι δεν χρειαζομαι mac)  ;)

 

Η CPU που έχει είναι ότι καλυτερο σε s775 είναι στα 2.83 με 12MB L2

Να αναβαθμισει CPU δε γίνεται, έχει την καλύτερη, να βαλει κ αλλη RAM δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει καρτα γραφικών πάλι δεν υπάρχει λόγος.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις κ θα δεις διαφορά είναι να βάλεις SSD

 

Αϋπνίες εεε???

Η απάντηση δόθηκε από τον beeros05!

 

 

Σε ποιον τομεα σε εχουν κουρασει τα Pc?

 

Νομιζω οτι με τα λεφτα που κανει το mac κανα 1300 και εχοντας τοσο τουμπανο Pc θα ειχες πολλα αλλα να παρεις, εκτος αμα εισαι πληρες.

 

Ενα καλοστημενο PC χωρις σαβουρες, οπως συνηθιζουμε να γεμιζουμε τα pc μας και με σωστη χρηση δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ενα mac.

Τα PC φίλε μου με έχουν κουράσει στο θέμα της σταθερότητας και ότι για να τρέξουν όπως πρέπει χρειάζεται να περάσεις πόσα προγράμματα κινήσεις που σε ένα Mac δεν θα κάνεις..

 

Λοιπόν, το CPU του iMac είναι περίπου 10% πιο γρήγορο από το PC σου. Αυτό δε σημαίνει ότι θα τρέχει και το πρόγραμμα 10% πιο γρήγορα, καθώς μιλάμε για άλλο λειτουργικό.

 

Στη θέση σου θα έδινα τα μισά λεφτά, γύρω στα 600 ευρω, και θα χτύπαγα i7 2700 με καλή M/B και 8 gb ram τα οποία θα είναι... 250% πιο γρήγορα από αυτά που έχεις.

 

Αυτό βέβαια αν δεν καλύπτεσαι ήδη. Διαφορετικά άραξε με αυτά που έχεις.

Όπως είπε και ο beeros05 πάνω στη μητρική μου δεν μπορεί να μπει κάτι παραπάνω! Ο i7 αλλά και μνήμες DDR3 δεν είναι συμβατές με τη μητρική μου.. Η μόνη ουσιαστική αλλαγή που θα μπορούσα να κάνω είναι να βάλω ένα Solid State σκληρό!

 

τοτε δεν χρειαζεται να το παρεις,μεινε με το PC σου,μια & δεν σου εχει παρουσιασει ποτε προβλημα,εκτος βεβαια και αν οντως θες να το γυρισεις στο Logic ή στα Pro Tools (γιατι βεβαια να κανεις κατι τετοιο δεν μπορω να το καταλαβω μια και ειδικα για τα Pro Tools,τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ pro tools οχι τα της πλακας θα πρεπει να δωσεις και μια περιουσια σε hardware ενω το Logic δεν ειναι καλυτερο απο το Cubase )

 

 

Συμφωνώ απόλυτα Superfunk με αυτά που λες απλά θα ήθελα να δω τι μπορεί να μου δώσει το Logic πάνω στο θέμα της παραγωγής και τα ProTools που έχω δουλέψει είναι ένα DAW το οποίο πάνω στο θέμα της επεξεργασίας ήχου πιστεύω είναι καλύτερο από το Cubase και ας είναι το βασικό DAW που χρισημοποιώ εδώ και χρόνια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές απαντήσεις σας είδα να γράφετε για τα Hackintosh αλλά και για τη προσαρμογή μου στο περιβάλλον του Macosx αλλά και του sequencer που θα χρισημοποιώ!

 

Aπ'όσα γνωρίζω για το πρώτο είναι ένα θέμα το οποίο θέλει τρελό ψάξιμο αλλά και πολύ υπομονή και συχνά το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που θα θέλαμε..

Όπως και να έχει σαν Mackintosh δεν πρόκειται να γίνει!

 

Τώρα για το δεύτερο που είναι η προσαρμογή στο sequencer αλλά και στο περιβάλλον του Macosx μπορώ να πω ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα Macosx μια περίοδο που τα χρισημοποιούσα και με το sequencer επίσης κανένα! Εννοείται ότι η προσαρμογή μου σε ένα sequencer που δεν έχω δουλέψει ξανά θα είναι το ίδιο δύσκολη που θα ήταν και στα WIN7..

 

Επίσης είδα για τις αναβαθμίσεις που λέτε αλλά όπως ξανά είπα και θέλω να τονίσω γιατί είναι ένας παράγοντας ο οποίος με ξενερώνει αρκετά είναι ότι θα πρέπει να αλλάξω μητρική για να κάνω κάποια αναβάθμιση.. Δηλαδή 200-300 ευρώ τουλάχιστον και άλλα 100 ευρώ τουλάχιστον για μνήμες!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος να πω ότι το θέμα το έκανα γιατί προέκυψε μια περίπτωση να πουλήσω PC / Οθόνη και κάρτα ήχου και τα χρήματα που θα έπαιρνα να τα έριχνα για το Mac που σας περιέγραψα αλλά και μια Pci κάρτα ήχου για τη ψηφιακή μου κονσόλα!

 

Δηλαδή μιλάμε για ριζική αλλαγή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν το εχω μετανιώσει στιγμή...Έχουν λύθει και κάποια προβλήματα με την συμβατότητα του iMac και κάποιων μοντέλων καρτών ήχου...Οπότε!Σκέψου το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου