Προς το περιεχόμενο

Αποροφηση χαμηλων συχνοτητων σε ερασιτεχνικο studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θελω να διαμορφωσω το χωρο μου ετσι ωστε να εχω αποροφηση χαμηλων συχνοτητων. Ξερω οτι πρεπει να βαλω μπασοπαγιδες στις γωνιες του δωματιου. Επειδη δεν εχω την οικονομικη ανεση να αγορασω μπασοπαγιδες σκεφτηκα να βαλω στις γωνιες του δωματιου στροματα κρεβατιου. Λετε να κανω δουλεια? Πειτε μου τη γνωμη σας.

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε να κανω δουλεια?

 

Σίγουρα. Αν τυλίγονται, ακόμα καλύτερα.

Παλιότερα σε άλλα προβάδικα, βάζαμε ναϋλον σακούλες γεμισμένες με υφάσματα και ότι άλλο βρίσκαμε και κάναμε πολύ καλή δουλειά. Τα στρώματα φαίνονται ακόμη καλύτερη λύση.

Κάντο και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι κάποια βελτίωση θα έχεις.

Τι διαστάσεις έχει ο χώρος σου και σε ποιά-ες συχνότητες εντοπίζεις το πρόβλημα;

Αν μπορείς ανέβασε ένα πρόχειρο σχέδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το δωματιο εχει διαστασεις 3Χ4μετρα. Το προβλημα το εντοπιζω κυριως σε χαμηλες συχνοτητες. Πιο συγκεκριμενα τα μπασα βουιζουν εντοντα μεσα στο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε εκτός από τις diy μπασοπαγίδες, να σπάσεις με κάποιο τρόπο (βιβλιοθήκες, καναπέδες, γραφεία ή ό,τι άλλο) και τις παράλληλες επιφάνειες.

Μπορεί στο αυτί να σου ακούγεται βοητό στα μπάσα αλλά το πρόβλημα να είναι πιο πολύ στα χαμηλομεσαία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα στρωματα κρεβατιου με τοσο πυκνη επιφανεια απο που και ως που θα μπορεσουν να γινουν μπασοπαγιδες???? αντε το πολυ να απορροφησουν καποιες πολυ υψηλες συχνοτητες ανω των 10Khz. Οχι μπασα

 

4 πιθάρια αμα βαλεις απο ενα σε καθε γωνια και κανεις καπακια με διαφορων μεγεθους οπες και στο εσωτερικο τα γεμισεις με κουρελια χιλιες φορες καλυτερη δουλεια θα κανεις στο να ηχοαπορροφησεις τα μπασα του χωρου σου απο το να βαλεις στρώματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε το πολυ να απορροφησουν καποιες πολυ υψηλες συχνοτητες ανω των 10Khz.

 

Το λες εκ πείρας? Το στρώμα είναι άριστος απορροφητής ευρέου φάσματος. Έχω φτάξει αυτοσχέδιο control που έγινε αμέσως dead σε όλες τις συχνότητες, απλώς σηκώνοντας όρθια στις γωνίες μεγάλα στρώματα καναπέ.

Έχεις δει ανηχοϊκό θάλαμο? Δεν υπάρχουν κιούπια με τρύπες, αλλά τεράστια αφρώδη απορροφητικά.

Με τις τρύπες στο κιούπι που λες, το μόνο που μπορείς να προσφέρεις είναι μια διάχυση στα μπάσα και μερικώς έναν πολυσυνηχητή Helmholtz που επιδρά σε άγνωστες συχνότητες (που μπορεί να είναι χρήσιμες)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες εκ πείρας?  Δεν υπάρχουν κιούπια με τρύπες, αλλά τεράστια αφρώδη απορροφητικά.

Με τις τρύπες στο κιούπι που λες, το μόνο που μπορείς να προσφέρεις είναι μια διάχυση στα μπάσα και μερικώς έναν πολυσυνηχητή Helmholtz που επιδρά σε άγνωστες συχνότητες (που μπορεί να είναι χρήσιμες)

 

 

 

Βασικα αυτο σπουδαζω, και ουσιαστικα μπασοπαγιδα ειναι κουφια κατασκευη με διαφορων τυπων-μεγεθους-και συχνοτητας(20%επι της επιφανειας) οπες οπου μεσα απο αυτες ειναι εφικτο να περασουν κυματα ταλαντωσεων μικρης συχνοτητας οπου παγιδευονται στην ολη κατασκευη και εγκλωβιζονται.

 

Για την πληρη εξουδετερωση τους επειτα και για να μην μεινεις περιορισμενος στις χαμηλες συχνοτητες προσθέτεις εντος της κατασκευης ηχοαπορροφητικο υλικο οπως υαλοβαμβακα η ακομα καλυτερα ρεκοφον, και με αυτον τον τροπο ουσιαστικα αυξάνεις το Q (bandwith) αποτελεσματικότητας της κατασκευης

ωστε να μπορει να απορροφα και υψηλοτερες συχνότητες..

 

Τα κιουπια που ανεφερα τα ανεφερα μπακαλιστικα ωστε να καταλαβει καποιος πως μπορουν να γινουν εξαίρετες μπασοπαγίδες αν χρησιμοποιηθουν σωστα.

 

Το στρωμα παλι απορω πως θα μπορούσε να απορροφησει χαμηλες συχνοτητες μιας και η πυκνότητα της επιφανειας του ειναι τοσο "υψηλη" δηλαδη οι οπες λογω ραφης ειναι τοσο μικρες που μονο πολυ περιορισμενες υψηλες συχνότητες θα μπορουσαν να περασουν στο εσωτερικο και να ηχοαπορροφηθουν..

 

Μηπως αυτο που κανουν τελικα τα στρώματα στις γωνιες ειναι απλα να ανακλανε τα ηχητικα κύματα και ετσι να σας δινουν και την εντύπωση εξαλλειψης του προβλήματος στην ακουστικη του χώρου??? εκτος και αν μιλαμε για λεπτα στρωματα τυπου ραντζου οπου μπορεις να τα τυλιξεις και με ενα τροπο ωστε να δημιουργησουν "τρυπες" οπες ωστε να αρπαζουν και καποια κυματα χαμηλων συχνοτητων... Στην πραξη δεν το εχω δοκιμασει αλλα μια αλφα αποτελεσματικοτητα ισως δωσουν στις χαμηλες συχνοτητες τυλίγοντας τα τυπου ζιγ-ζαγκ ξερω γω!

 

αλλα σκετα στις γωνιές μονο ανακλασεις χαμηλων συχνοτητων θα μπορουσαν να προσφερουν στον χωρο και αναλογα τον τυπο υφης συγκεκριμενη ηχοαπορροφητικοτητα των υψηλων συχνοτητων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν μιλήσαμε πριν για στρώματα θεώρησα ως δεδομένο ότι δε μιλάμε για αυτά που ξαπλώνουμε αλλά για αυτά που σκεπαζόμαστε (τα οποία μπορούν να γίνουν μια κυλινδρική κατασκευή μαζί με κάποια άλλα υλικά και να λειτουργήσουν σαν μπασοπαγίδα).

Εννοείτε ότι τα στρώματα που ξαπλώνουμε δεν κάνουν για μπασοπαγίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν μιλήσαμε πριν για στρώματα θεώρησα ως δεδομένο ότι δε μιλάμε για αυτά που ξαπλώνουμε αλλά για αυτά που σκεπαζόμαστε (τα οποία μπορούν να γίνουν μια κυλινδρική κατασκευή μαζί με κάποια άλλα υλικά και να λειτουργήσουν σαν μπασοπαγίδα).

Εννοείτε ότι τα στρώματα που ξαπλώνουμε δεν κάνουν για μπασοπαγίδες.

 

Ισως επειδη ειμαι απο επαρχια να αντιλαμβανομαι διαφορετικα τις λεξεις τοτε... εγω παπλωματα και κουβερτες ξερω για να σκεπαζεσαι και στρωμα το στρωμα οπου ξαπλωνεις πανω του και εχει και ελατηρια η δεν εχει η ειναι και στρωμα νερου!!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου