Προς το περιεχόμενο

Αποροφηση χαμηλων συχνοτητων σε ερασιτεχνικο studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως επειδη ειμαι απο επαρχια να αντιλαμβανομαι διαφορετικα τις λεξεις τοτε... εγω παπλωματα και κουβερτες ξερω για να σκεπαζεσαι και στρωμα το στρωμα οπου ξαπλωνεις πανω του και εχει και ελατηρια η δεν εχει η ειναι και στρωμα νερου!!  ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Απλά η ιδέα να βάλεις όρθια στρώματα στις γωνίες για μπασοπαγίδες μου φάνηκε λίγο "ελαφριά" για να τη λάβω υπόψιν.

 

Συγνώμη για το "ελαφριά".

Δεν το λέω για να προσβάλω κανένα.

Απλά όταν το φαντάστηκα μου φάνηκε αστείο.

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το στρωμα παλι απορω πως θα μπορούσε να απορροφησει χαμηλες συχνοτητες μιας και η πυκνότητα της επιφανειας του ειναι τοσο "υψηλη" δηλαδη οι οπες λογω ραφης ειναι τοσο μικρες που μονο πολυ περιορισμενες υψηλες συχνότητες θα μπορουσαν να περασουν στο εσωτερικο και να ηχοαπορροφηθουν..

 

Μηπως αυτο που κανουν τελικα τα στρώματα στις γωνιες ειναι απλα να ανακλανε τα ηχητικα κύματα και ετσι να σας δινουν και την εντύπωση εξαλλειψης του προβλήματος στην ακουστικη του χώρου??? εκτος και αν μιλαμε για λεπτα στρωματα τυπου ραντζου οπου μπορεις να τα τυλιξεις και με ενα τροπο ωστε να δημιουργησουν "τρυπες" οπες ωστε να αρπαζουν και καποια κυματα χαμηλων συχνοτητων... Στην πραξη δεν το εχω δοκιμασει αλλα μια αλφα αποτελεσματικοτητα ισως δωσουν στις χαμηλες συχνοτητες τυλίγοντας τα τυπου ζιγ-ζαγκ ξερω γω!

 

αλλα σκετα στις γωνιές μονο ανακλασεις χαμηλων συχνοτητων θα μπορουσαν να προσφερουν στον χωρο και αναλογα τον τυπο υφης συγκεκριμενη ηχοαπορροφητικοτητα των υψηλων συχνοτητων...

 

Δηλαδή μου λες πως το ύφασμα του στρώματος είναι ικανό να στείλει πίσω τις χαμηλές συχνότητες?

Δεν ισχύει αυτό, το ύφασμα είναι τόσο λεπτό και ελαφρύ, ώστε οι χαμηλές περνούν στο εσωτερικό του στρώματος σχεδόν ανενόχλητες και εκεί ανάλογα το υλικό του στρώματος μπορεί να γίνει ικανοποιητική απορρόφηση ή όχι.

Μην ξεχνάς ότι τα μπάσα προσπερνούν τοίχους...δεν θα ήταν ικανή η ..επίστρωση ενός στρώματος να τα σταματήσει.

 

Σου ξαναλέω λοιπόν ότι οι κατασκευές στις οποίες αναφέρεσαι ονομάζονται συνηχητές Helmholtz και επιδρούν σε περιορισμένες συχνότητες και όχι σε ευρύ φάσμα.

 

Δεν χρειάζονται οπές σώνει και καλά ώστε να απορροφήσουμε μπάσα.

 

Υπάρχουν και οι απορροφητές μεμβράνης οι οποίοι δέχονται την ακουστική ενέργεια (των μπάσων συχνοτήτων οι οποίες και είναι οι μόνες οι οποίες μπορούν να θέτουν βαρύ υλικό σε κίνηση), την μετατρέπουν σε μηχανική και ένα μέρος μετατρέπεται σε θερμότητα ενώ άλλο αποσβένεται από την κίνηση. Δεν υπάρχουν "οπές" σε αυτό και όμως απορροφούν μπάσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy έχω την αίσθηση ότι σε ένα τόσο μικρό χώρο αποτέλεσμα δεν θα έχουν τα στρώματα αλλά και αισθητικά και χωροταξικά θα είναι τελείως εκτός κλίματος.

Αν ήταν σε ένα μεγαλύτερο χώρο και με ένα συνδυασμό υλικών ίσως.....αλλά και πάλι δεν βλέπω το λόγο να μπει κανείς σε τέτοια διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy έχω την αίσθηση ότι σε ένα τόσο μικρό χώρο αποτέλεσμα δεν θα έχουν τα στρώματα αλλά και αισθητικά και χωροταξικά θα είναι τελείως εκτός κλίματος.

Αν ήταν σε ένα μεγαλύτερο χώρο και με ένα συνδυασμό υλικών ίσως.....αλλά και πάλι δεν βλέπω το λόγο να μπει κανείς σε τέτοια διαδικασία.

 

Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες, φυσικά και είναι αντιαισθητικό αυτό το πράγμα ( με ένα απλό κάλυμμα αυτό λύνεται). Όμως ο OP ξεκαθάρισε πως δεν έχει χρήματα να διαθέσει οπότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για κάτι καλύτερο, εναλλακτικό και φθηνό...προϋποθέτοντας ότι δεν θα πληρώσει για τα στρώματα.

Δουλειά θα κάνει όμως, είναι σίγουρο αυτό, και θα την κάνει ανάλογα το πάχος του στρώματος και την πυκνότητα του γεμίσματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λες πως το ύφασμα του στρώματος είναι ικανό να στείλει πίσω τις χαμηλές συχνότητες?

Δεν ισχύει αυτό, το ύφασμα είναι τόσο λεπτό και ελαφρύ, ώστε οι χαμηλές περνούν στο εσωτερικό του στρώματος σχεδόν ανενόχλητες και εκεί ανάλογα το υλικό του στρώματος μπορεί να γίνει ικανοποιητική απορρόφηση ή όχι.

 

 

Aν το στρωμα ειναι πετρα σαν το δικο μου εκει να δεις ανακλασεις!!!  ;D ;D ;D

 

Καποιες συχνοτητες θα περασουν, καποιες θα ανακλαστουν και καποιες θα απορροφηθουν και θα μετατραπει η ενεργεια τους σε θερμοτητα. Το θέμα ειναι οτι δεν ξέρεις τι θα απορροφήσεις και τι θα ανακλάσεις βάζοντας απλα στρώματα

 

Γνωρίζω για τους απορροφητες μεμβράνης και ο φιλος μας θα μπορουσε να κατασκευασει καποιους αφου κανει φυσικα τις απαραιτητες μετρησεις στο χωρο του για να γνωριζει και τι ειδους απορροφηση πρεπει να προσφερουν οι μεμβρανες του.. Αν εχει προβλημα παραδειγμα απο 20-50hz και οι απορροφητες που θα βαλει κανουν δουλεια για 50-300hz τζαμπα θα τους βάλει ουσιαστικα και ισως χασει και καποια απο την ζεστασια του ο χωρος λογο αυτης της επεμβασης..

 

Μην ξεχνάμε πως η καλη ακουστική για μουσικη ειναι και θέμα ισορροποιας στασιμων κυματων και του καταλληλου RT60 χρονος αντήχησης (reverb) όπου χρειαζόμαστε φαινομενικά περισσοτερες ανακλασεις στις χαμηλομεσαιες συχνότητες απότι στις υψηλές ωστε ο ήχος μας να ακούγεται "ζεστός".

 

Αφαιρώντας για παραδειγμα ολα τα στασιμα κυματα (οπου κυρίως ειναι χαμηλομεσαίες συχνότητες) υπάρχει περίπτωση να χάσουμε την ζεστασιά του χώρου, μιας και τα στάσιμα κύματα ουσιαστικά ανακλάσεις ηχου ειναι.

 

Σε περίπτωση που ο χώρος απευθύνεται για ομιλία τοτε αλλαζει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου