Προς το περιεχόμενο

All around distortion


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιμενω επειδη εχω το metal muff/boost που εχει 3 eq και εμενα, ειναι λιγο εκνευριστικο το να το ρυθμιζεις καθε λιγο αλλα κανει τα παντα...

Ναι, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις  :)

Το BBE δε θα το αντικαταστήσω, μια και μου ταιριάζει και σε άλλα πράγματα, που παίζω (εκτος, δηλαδή, της διασκευομπάντας), απλά, θέλω να δω, μήπως πάρω και κάποιο πιο "hard-rock" distortion  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτή τη στιγμή ένα από τα ποιοτικότερα, pedalboard fiendly και all around distortions είναι το The Elements από Dr Scientist.

 

Μπορεί να βγάλει Marshall tones με τονισμένα μεσαία, πιο ''σκοτεινούς Αμερικάνικους scooped mids ήχους και πολλά άλλα.

 

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι πως μπορεί να ακουστεί και ''μοντέρνο'' και ''old school''.

 

Είναι βέβαια πιο πάνω απο το badget σου καθώς αν θυμάμαι καλά το είχα φέρει απο Αμερική γύρω στα 150-160 ευρώ. Αν θες να περιμένεις λίγο και να κάνεις υπομονή είναι πολύ καλη επιλογή.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλα θα κανεις, δεν το εχω ακουσει αλλα ειναι σαν το δικο μου απο οτι εχω ακουσει.

ειναι ενα metal disto με 3πλο EQ...

 

για πιο ''light disto'' δεν θα κοιταζα αν και επιλογες εχεις φουλ....

τα rat, το big muff, ds1 και 2 οπως ειπε και ο LK.

 

για drive θα το κοιτουσα περισσότερο για ψαχτω και προς τα εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου προτείνω το footswitch των marshall του στούντιο που είναι πιθανότατα η καλύτερη και σίγουρα η οικονομικότερη λύση. Αν το γκρουπ σας πάει για live, το ξαναβλέπεις το θέμα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fulltone OCD πιστευω ειναι η καλυτερη και πιο παραμετροποιησιμη λυση . Το χω και το χρησιμοποιω παντου με καταλληλες ρυθμισεις παιζει τα παντα . Τα Gallagher κτλ τα σκιζει ! Φτηνοτερο και καλο μοιαζει και το Hardwire Valve Distortion δεν το χω , αλλα το χω ακουσει και μου φαινεται καλη λυση , απο τη σειρα  Ηardwire εχω το reverb που ειναι πραγματικα απο τις καλυτερες αγορες μου . Τελος γιατι δεν κοιτας κανενα Rat ? Επισης απο Boss το DS-1 Keeleey modded ειναι ωραια λυση αλλα πιστευω ειναι πιο  hard απο το OCD , επισης δεν ξερω ποσο κανει . Παντως και OCD (νομιζω στα 150 ) και το Ds-1 τα εχει του Music Accesories ( Αναστασης Καγμακης ) , στη Σολωνος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εξοπλισμός μου έχει ώς εξής:

 

telecaster-->Devi Ever Noise Floor fuzz-->BBE Crusher-->BehringerUT100 tremolo-->Pigtronix EP1 envelope phaser-->Zoom G2 (για τα λοιπά modulation effects, delay και reverb)-->Behringer V-amp3 (για προσωμοίωση καμπίνας/ενισχυτή)--->Fender Champion 600 (στο σπίτι, γιατί στο studio χρησιμοποιώ jtm45 ή jcm900)

 

Ξερω οτι θα ακουστω αιρετικος και αντιθετος με την αποψη του 99,999% των νοιζαδων αλλα...

Τι τα κανετε τοσα πεταλια ρε παιδια?(αν δεν παιζετε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ πραματα..)

Εντελως προσωπικη αποψη:Ενας ΚΑΛΟΣ καθαρος ενισχυτης με ΕΝΑ καλο distortion,ενα delay και ενα wah αν το χρησιμοπποιει ο παιχτης,ειναι αρκετα...

Στην τελικη,καλυτερα μια πεταλιερα.. ;)

 

Φιλε Mustafank,τα κομματια που επιλεξατε να παιξετε παιζονται και ΜΟΝΟ με τον JCM900...

Ταπεινοτατη συμβουλη,πετα τα phaser και τα tremola και τα σιμουλεισιον-μοντουλεισον.. :P, να καθαρισεις τον ηχο σου και το..μυαλο σου και να παιξεις με τα ΔΑΧΤΥΛΑ! ;)

Καθε αρχη και δυσκολη αλλα σε ανταμοιβει το αποτελεσμα..

 

Φιλικοτατα! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Mustafank,τα κομματια που επιλεξατε να παιξετε παιζονται και ΜΟΝΟ με τον JCM900...

Όχι και αυτό του Waits όμως! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου προτείνω να δεις το Blackstar HT-Dual που είναι πολύ ευέλικτο πετάλι και κάνει σχεδόν τα πάντα. Απο ελαφρύ tubescreamer like overdrive Marshall crunch μέχρι american scooped metal distortion. Το βρίσκεις μεταχειρισμένο περίπου στα 100 -120 ευρώ και πίστεψε με αξίζει. Εγώ το χρησιμοποιώ για Rock - Hard Rock ήχους και έχω και ένα Bad monkey για πιο light overdriven ήχους και είμαι υπερκομπλέ με τρεις διαφορετικούς ήχους στα ποδια μου και παίζω πέριπου τα ίδια με σένα σε διασκευομπάντα.

Στην ουσία δηλαδή με 150 ευρά περίπου παίρνεις δυο πετάλια που θα σε καλύψουν για τα πάντα και θα είσαι άρχοντας και σε live και σε πρόβα.

 

Αν μπορείς βέβαια να χρησιμοποιείς τον JCM900 που παίζεις στο στούντιο και στα live σου τότε πιθανως να μην τα χρειάζεσαι όλα αυτά όπως είπε αποπάνω ο freerock.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και αυτό του Waits όμως! ;)

Αμα ειναι να καταστρεφω τον ηχο μου για ενα κομματι του waits...

Aσε που...

Στην τελικη,καλυτερα μια πεταλιερα.. ;)

Τεσπα,αφου και οι αγαπημενοι μου διαφωνουν..(Δε μου φερεσαι καλα τελευταια.. :'( :P ;D)

Να πω 2 σκεψεις..

Βλεπουμε ολοι τα rigs των μεγαλων και λεμε ''Να πως γινεται ο ηχος..''

Αυτοι εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ στο μυαλο τους τι ηχο θελουν να παραγουν και ξερουν πως να το κανουν μετα απο χρονια τριβης,δεν ενεργοποιουν ενα πεταλι επειδη το χουν στα ποδια τους.

 

Ειμαι της αποψης οτι πρωτα φτιαχνουμε ηχο στα δαχτυλα και μετα χρησιμοποιουμε πεταλια,

δεν χρησιμοποιουμε πεταλια για να φτιαξουμε ηχο στα δαχτυλα.. :)

 

Προσωπικες αποψεις αλλα μη δογματικες γιατι...τα παντα ρει.

(Ξερει κανεις κανα πεταλι για περισπωμενη? ;D)

 

Ναφ σεντ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι θα ακουστω αιρετικος και αντιθετος με την αποψη του 99,999% των νοιζαδων αλλα...

Τι τα κανετε τοσα πεταλια ρε παιδια?

Κατσε να μπει ο Νεστορας δασκαλε και θα δεις τι εχεις να παθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου