Προς το περιεχόμενο

carvin custom vs Jackson soloist usa vs ESP Horizon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

I rest my case with Ibanez...  ;)

Τα μανίκια είναι υπέροχα, οι μαγνήτες είναι ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟΙ (όχι απαραίτητα μαμάτοι) και το αποτέλεσμα είναι ευκολόπλαστο! Κοινώς είναι κιθάρες passpartou!

Φυσικά μιλάω πάντα για κιθαρίστες έτσι? Εγώ σπίτι μου την βγάζω πλέον με μία squire των 80 ευρώ ΑΣΕΤΑΡΙΣΤΗ καθώς παίζω 1 φορά το μήνα σε καμιά ηχογράφηση κι αν!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ είχα για καιρό την schecter c1 classic και μου φαινοταν πολύ καλή κιθάρα, δεν εβρισκα το λόγο να πάω σε ακριβότερη. Όταν την είχα πάρει, μια απο τις επιλογές ήταν και η horizon την οποία είχα παιξει σε ένα μαγαζί στην ακαδημίας. (κακοσεταρισμένη και με τρεμολο, που ουτε εγώ ήθελα, αλλά κατάλαβα αμέσως οτι το μανικι δεν ήταν για μενα)

 

Η σεκτερ έχει χοντρό σχετικά μανίκι, θυμίζει λες πωλ, η horizon λεπτότερο, σιγουρα πιο χοντρο απο ibanez wizard και πολύ λεπτό σώμα, δεν είχε καθόλου ψωμί. Αν και φαινοταν προσεγμενη κατασκευαστικά, εμένα δε μου καθόταν να δώσω τόσα λεφτά για μια "φλουδα".

 

χωρις αυτό να σημαινει τίποτα, απλά έμενα μ'αρεσει ναχει λιγο ψωμι το σώμα. Στο λέω γιατι στις φώτος στο ιντερνετ την βλέπεις κάτοψη συνήθως και δε το περιμένεις αμα τη δεις απο κοντά.

 

Θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς λίγο το μπάτζετ για κιθάρα, νομίζω πως δε θα κερδίσεις και πολλά (ειλικρινα πιστευω οτι θα κερδισεις σχεδον ...τιποτα) αν απο τα 900 πας στα 1600-2000.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς λίγο το μπάτζετ για κιθάρα, νομίζω πως δε θα κερδίσεις και πολλά (ειλικρινα πιστευω οτι θα κερδισεις σχεδον ...τιποτα) αν απο τα 900 πας στα 1600-2000.

 

Εδώ θα διαφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Από τα 900 € στα 1600-2000 € είναι ένας ολόκληρος "κόσμος", τόσο σε κατασκευή, τόσο σε ποιότητα, τόσο σε playability κτλ κτλ. Καλό είναι να ξέρεις σε ποιό price range θα κυμανθεί η επιλογή σου, αλλιώς συζητάμε επί ματαίω.

Όσον αφορά στο θέμα, προσωπικά την Carvin DC400 θα την άφηνα εκτός παιχνιδιού. Και αυτό γιατί συχνά έχει παρατηρηθεί σε αυτές τις κιθάρες να υπάρχουν "κατασκευαστικά" θέματα, δηλ. εννοώ να μην "δένουν" ηχητικά τα ξύλα μεταξύ τους. Μην ξεχνάς επίσης ότι η carvin δεν έχει πλέον retail αντιπρόσωπο στην Ελλάδα.

 

Μεταξύ των επιλογών που μένουν, εγώ θα σου πρότεινα την Jackson, λόγω ποιότητας κατασκευής, μπράτσου, ήχου και γενικά αντοχής ως όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως 2 καλοσεταρισμένες κιθάρες με τα ιδια κατασκευαστικά σπεκς (radius, παχος μανικιου, scale κλπ) παικτικά εχουν μηδαμινές διαφορές, και ναι, εχω παιξει και με κιθάρες πανάκριβες.

 

πόσο μάλλον που στα 900 ευρώ δε μιλάμε και για κουπιά, οργανάρες βρισκεις σε αυτά τα λεφτά.

 

τώρα αυτό που γινεται συνηθως στην αγορά εξοπλισμου ειναι κάποιος ανάλογα με την τσέπη του καθορίζει το μέγιστο μπατζετ και μετά παιρνει την καλυτερη γι'αυτον κιθάρα στα πάνω ορια του μπατζετ αυτου.

Εγώ απλά ανάφερα τις μηδαμινές διαφορές στην περίπτωση που ο άνθρωπος σκοπευει να ξηλωθει για μια κιθάρα που θα του στοιχίσει ενα χιλιάρικο παραπάνω και θα ειναι απλά διαφορετική απο τις εναλλακτικές των 900.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Από τα 900 € στα 1600-2000 € είναι ένας ολόκληρος "κόσμος", τόσο σε κατασκευή, τόσο σε ποιότητα, τόσο σε playability κτλ κτλ. Καλό είναι να ξέρεις σε ποιό price range θα κυμανθεί η επιλογή σου, αλλιώς συζητάμε επί ματαίω.

 

 

Υπαρχουν κιθαρες στα 900 ευρω που χτυπανε στα ισα κιθαρες των 2000 ευρω... Οι schecter ειναι ενα λαμπρο παραδειγμα... Οι charvel usa-japan εξισου !!!  Oi bcrich korea ειναι πολυ καλη σειρα !!!! Και αλλες πολλες...Την συγκεκριμενη εποχη θα το διπλοσκεφτομουν να δωσω 2000 και 2400 που κανει η τζακσον οταν υπαρχουν αυτα τα λουλουδια στην αγορα

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_blackjack_atx_fr_w.htm

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_nj_warlock_deluxe.htm

 

http://www.ebay.com/itm/Charvel-USA-San-Dimas-Style-2-2H-Pagan-Gold-/250847194464?pt=Guitar&hash=item3a67a86d60

 

και παει λεγοντας !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Αν παρω carvin θα χει quilted maple top για μπανικη εμφανιση.Οποτε dc 400 custom αν παω σε carvin.Τι λετε εσεις?

 

Την είχα ψάξε για κάτι άλλο μόνο μπανικη εμφανιση έχει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως 2 καλοσεταρισμένες κιθάρες με τα ιδια κατασκευαστικά σπεκς (radius, παχος μανικιου, scale κλπ) παικτικά εχουν μηδαμινές διαφορές, και ναι, εχω παιξει και με κιθάρες πανάκριβες.

 

πόσο μάλλον που στα 900 ευρώ δε μιλάμε και για κουπιά, οργανάρες βρισκεις σε αυτά τα λεφτά.

 

εγω γι'αυτο το compound radius και το R3 στο nut,διωχνω kramer USA στις αγγελιες...(12 radius,R2)Οχι γιατι δεν ειναι καλο το ηδη υπαρχον...αλλα γιατι με βολευει κατι αλλο...

Το neck profile και το nut width ειναι το κομβικοτερο σημειο για εναν κιθαριστα...ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον...περισσοτερο θα επρεπε να συζηταμε για παχος μπρατσου-φαρδος ταστιερας παρα για "κουρδισμενα" ξυλα...Για να επιστρεψουμε ομως στο θεμα,οι τζακσον σα κιθαρες ειναι ετσι φτιαγμενες κατασκευαστικα ωστε να χρειαζονται περισσοτερη ακριβεια και ανοιγματα σε συγκριση με στενοτερες ταστιερες(μεγαλο σοκ οταν επαιξα με music man axis,ο πιο στενος λαιμος εβερ) γι'αυτο αλλωστε εχουν τη φημη της σολο-κιθαρας...εγω δε θα συμφωνουσα με αυτο...ειναι θεμα βολεματος και οχι συνηθειας...θα μπορουσα να συνηθισω την ΕSP του Αρη...αλλα πιανοντας παλι ενα τζακσον λαιμο το χερι παει μονο του σχεδον...και οχι λογο ποιοτητας κατασκευης...λογω χαρακτηριστικων που παιζοντας για πολυ καιρο σε αυτα,το χερι μου συνηθισε εκει πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε μου !

να πω και εγώ την γνώμη μου ?  ;D

έxω παίξει και με τις 3 από τις πρωλαλισαντες κιθάρες και έχω να πω πως ήταν και οι 3  διαφωρετικές!  :P

( δεν το συζητάμε .... και οι 3 άψογες ηχητικά , παικτικά και κατασκευαστικά  !)

ας αρχίσω!

 

- η Horizon  μου φάνηκε πιο " tight "  ηχητικά από τις 3 ( πολύ " δεμένο " όργανο ) με πολύ όμορφο μπράτσο, ζύγισμα ( body  & neck ) με αρκετά ευέλικτο ήχο ( thanks push / pull )! λόγο tightness ο ήχος στα leads δεν ήταν τόσο του γούστου μου μιας και μ'αρέσει οι νότες να είναι πιο " στρογκιλές  "! στα ρυθμικά δε... super !

 

- η Soloist είχε αρκετά πιο " open " ήχο με πολλές  δυναμικές ( επίσης πολύ " δεμένο " όργανο και ballanced ! ) επίσης πολύ ευέλικτη ηχητικά HSS ( pickups configuration )! σε σχέση με την Horizon στα leads ήταν πιο πολύ του γούστου μου ( διέκρινα αυτό το roundness που δεν μου έδινε η Horizon )

 

- η Carvin ώμος τα είχε ολλα!! " tight " ρυθμικά , τίγκα οι δυναμικές , super smooth ( "στρογκιλάδα " ) στα lead , super  ευέλικτο ήχο , κατασκευαστικά δεν το συζητάμε ...      ( ballance : body & neck  ) , το finish ? stunning !

 

εγώ θα πειγενα πρως Carvin πλευρά! βέβαια ωπος λέμε <<περί ορέξεως κολοκυθόπιτα>> !! είναι και το τη θα κάτσει καλύτερα στα χέρια σου και η τιμή! η soloist και η Horizon θα σου ρθουν αρκετά πιο φθηνά από την Carvin που διστιχος αν κανείς την φάση από Eλλάδα θα σε σφάξουν λιγάκι ! !  :P

ελπίζω να βωιθισα !  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να βωιθισα !  ;D

Σίγουρα πάντως...έστειλες πολλούς στο τάφο με την ορθογραφία...έλεος ρε παιδιά ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι παλαιός κάτοχος της ESP Horizon όταν ακόμα ήμουν ''άγριο'' νιάτο.

Επίσης είχα πάρει την έκδοση με έβενο ταστιέρα, alder body και quilt maple top.

 

Κατασκευαστικά ήταν ΟΡΓΑΝΑΡΑ. Συγκλονιστική απ'όλες τις απόψεις.

 

Επειδή όμως ψάχνεσαι για τον ίδιο συνδυασμό specs θα σου πω το εξής. Αν και όντως προσδίδει ''μπάνικη'' εμφάνιση ο έβενος και το quilt καπάκι, ήταν μια μικρή απογοήτευση για μένα ηχητικά.

 

Αρκετή πριμαδούρα και ''τσιριχτός'' χαρακτήρας... Σε full band situations έβγαινε καλά μπροστά δε λέω, αλλά πάντα σα να ήθελα να κόψω πρίμα... Αν προσθέσεις σε αυτά και τον JB στη γέφυρα τότε καταλαβαίνεις. Πολλές φορές ένιωθα μπουζουκτσής.  ;D

 

Όταν έπεσε στα χέρια μου μια mahogany Horizon ήταν αυτό ακριβώς που μου έλειπε ηχητικά.

 

Ηθικόν δίδαγμα. Διάλεξε όργανο σύμφωνα με το playability και τον ήχο. Μη θυσιάσεις κάτι από αυτά για μονάχα μια μπάνικη εμφάνιση. Αυτή κάποια στιγμή θα τη βαρεθείς, τα άλλα δύο ποτέ.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου