Προς το περιεχόμενο

mastering volume


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά, έχω μερικά tracks καί θέλω όλα μεταξύ τους νά έχουν τήν ίδια ένταση.Δέν ξέρω πώς ακριβώς ονομάζεται αυτή ή διαδικασία.Έχω κάνει κάποιες πατέντες μέ cubase κυρίως ακούγοντας τό ένα δίπλα στό άλλο .Έχετε καμιά ιδέα μέ ποιό τρόπο θά βρω ακριβώς τίς εντάσεις;Άν όχι στό cubase σέ κάποιο άλλο πρόγραμμα γιά αυτή τήν δουλειά. 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τό normalize τό χρησιμοποιώ γιά νά μειώσω ένταση γιά τό αντίθετο δέν νομίζω ότι είναι τό καλύτερο, καί επίσης αυτό γίνεται σέ μεμονομένο track.Αυτό πού ψάχνω είναι έναν τρόπο γιά νά ρυθμίσω ισότιμα μιά ομάδα από tracks.Στό  youtube μέ τήν λέξη normalize δέν βρήκα αυτό πού θέλω.Ευχαριστώ πάντως.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για stereo tracks, δηλαδή μίξεις που θέλεις να τους κάνεις mastering ή για μεμονωμένα tracks δηλαδή μπάσο, κιθάρα κλπ κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλό (υπεραπλουστευμένο) που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις όλα σου τα μιξαρισμένα κομμάτια σε διαφορετικά tracks στο cubase το ενα κάτω απο το άλλο.

 

Μετά έχεις 2 επιλογές

 

είτε βάλε ενα limiter στο master bus και φέρε με ρυθμίσεις τα κομμάτια στην ίδια περίπου ένταση απο το mixer. στο τέλος ρυθμίζεις το master bus να μην δουλευει ο limiter συνεχώς και γενικά να εμφανίζει άντε το πολύ μέχρι 5-6 DB gain reduction και φυσικά η έξοδος να μην περνάει το -0.1 DB. Αν θέλεις βάλε ένα απαλό compressor πριν να κάνει 1-2 db reduction στα πιο δυνατά σημεία των κομματιών σου με αργό attack και release

 

είτε βάζεις ξεχωριστό λιμιτερ σε κάθε track και κάνεις πάλι τα ίδια περίπου. Σε αυτή την περίπτωση προσέχεις κανένα κανάλι στο mixer να μην είναι πάνω απο -0.1 db αλλιώς θα σου κοκκινήσει η έξοδος.

 

μετά κάνεις export ενα ενα τα κομμάτια.

 

αφου την κάνεις που την κάνεις την δουλειά βάλε και ένα καλό EQ σε κάθε track και αν ακούσεις τρελές διαφορές στις συχνότητες κάνε κάποιες απαλές μικρορυθμίσεις (μέχρι 2-3 DB θα σου πρότεινα) Καλλιτερα να κόβεις παρά να προσθέτεις γενικά πάλι.

 

Καλή τύχη.

 

Σημαντικό

Διάλεξε ΕΝΑ βασικό κομμάτι σου με το οποίο θα συγκρίνεις και θα ρυθμίζεις τα υπόλοιπα αλλιώς θα χάσεις την μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τό normalize τό χρησιμοποιώ γιά νά μειώσω ένταση γιά τό αντίθετο δέν νομίζω ότι είναι τό καλύτερο, καί επίσης αυτό γίνεται σέ μεμονομένο track.Αυτό πού ψάχνω είναι έναν τρόπο γιά νά ρυθμίσω ισότιμα μιά ομάδα από tracks.Στό  youtube μέ τήν λέξη normalize δέν βρήκα αυτό πού θέλω.Ευχαριστώ πάντως.

 

το cubase δεν το γνωρίζω, όμως στο CoolEdit που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου το normalize δουλεύει θαυμάσια και σε αύξηση και σε μείωση έντασης, και πολύ αμφιβάλλω αν το cubase έχει πρόβλημα στην ενίσχυση

 

επίσης στο CoolEdit μπορεί κανείς να ορίσει scripts και να τα τρέξει ως batch σε όσα tracks θέλει με τη μία σε δευτερόλεπτα... μετά τα εισάγει στο multitrack view και τα μιξάρει

 

τέλος, αν απαντάς σε μένα, σε παρότρυνα να ψαξεις στο google, όχι στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To normalize σαν λειτουργια δεν είναι η πιο κατάλληλη σε αυτή την περίπτωση καθώς δεν αντιμετωπίζει ουσιαστικά το πόσο δυνατά είναι ένα κομμάτι αλλά πιο είναι το ψηφιακό του μέγιστο σήμα. Όλοι μα όλοι οι δίσκοι που έχουν κυκλοφορήσει σε cd έχουν περίπου το ίδιο ψηφιακό μέγιστο (-0.4 με 0 db) αλλά τεράστιες διαφορές στην πραγματική ένταση (RMS) οποτε και να έκανες normalize σε 20 διαφορετικά tracks απο τότε που βγήκε το cd μέχρι σήμερα θα είχες στο τέλος περίπου την ίδια ένταση ξανά για το καθένα αλλά δεν θα μπορούσες να τα φέρεις σε παραπλήσιες εντάσεις. Δηλαδή αν το παιδί έχει ένα track με drums που το snare π.χ. δεν έχει κομπρεσαριστεί λίγο, με το normalize θα χτυπάει άνετα 0 στο μίκτη αλλά η ένταση του κομματιού θα είναι πολυ πολυ χαμηλή σε σχέση με άλλο Track που έχει π.χ. πιο ήρεμα χτυπήματα στα snare. Δεν θα μπορέσει έτσι να φέρει κοντά σε ένταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου