Προς το περιεχόμενο

Independent Cymbalsmiths


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο για το θεμα κατ'αρχην After Hours.. πολυ ενδιαφερον και ειδικα για τους λατρεις των χειροποιητων πιατινιων.. προσωπικα δε τα συγκρινω καν με τα τυποποιημενα αν και υπαρχουν πολυ καλες εργοστασιακες σειρες οντως.. ειμαι κατοχος Istanbul Mehmet Traditional και τα εχω καταευχαριστηθει.. μεγαλα ανοιγματα, crashαρει οπως θελω το ride.. και το hi hat απλα σκοτωνει.. εχω γραψει,εχω παιξει σε πολλα live.. με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο τουλαχιστον.. Προσωπικα, διακρινω διαφορα μεγαλη στην αφη.. στο φινιρισμα τους με αυτα του εργοστασιου.. ενω ας πουμε ειναι medium δεν εχουν το αντιστοιχο medium βαρος των εργοστασικων πιατινιων.. ειναι πιο λεπτεπιλεπτα και καταλαβαινεις οτι δεν ειναι απο μηχανη.. για sustain κτλ δε θα μιλησω καν.. τρομερα απλα.

 

Ακριβως. Ειναι η πιθανοτητα στο ''τυχαιο σφαλμα'' και ''μη τελειοτητας'' που κανει ενα πιατο φτιαγμενο απο τεχνιτη να ξεχωριζει. Οπως λεει και στο βιντεο ο Spizz, ''modern cymbals are more or less the same. They are all beautifull [...] Unique is better than beautiful, and unique can horrible.. But it's still unique'' ;)

 

Και ενα δειγμα ηχητικο, ετσι, για να ζαχαρωνουμε :) 

 

http://www.rarevintagecymbals.com/sound/2510.mp3 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα δειγμα ηχητικο, ετσι, για να ζαχαρωνουμε :)

http://www.rarevintagecymbals.com/sound/2510.mp3

 

:o :o :o Φοβερό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηχητικό που μας έδωσες, απο ποιό πιατίνι είναι ?

 

Απο αυτο http://www.rarevintagecymbals.com/cymbal_data.php?weight=2510

 

Iσως το ωραιοτερο πιατινι που εχω ακουσει. Η τιμη του ειναι αλλη υποθεση, αν και να σου πω την αληθεια αν μπορουσα να το αγορασω θα πουλαγα ευχαριστως 3 απ τα πιατινια μου γι αυτο. Μετα απο ψαξιμο αρκετο βρηκα τον κατοχο, αλλα μου ειπε επι λεξη οτι θα το παρει μαζι του στον ταφο του :-\ Οποτε...

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αν του παραγγείλεις και του πεις οτι εγώ θέλω εναν παραπλήσιο ήχο, με το τάδε που έφτιαξες, δεν μπορεί να στο κάνει?

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αν του παραγγείλεις και του πεις οτι εγώ θέλω εναν παραπλήσιο ήχο, με το τάδε που έφτιαξες, δεν μπορεί να στο κάνει?

 

Ειχα επικοινωνησει παλαιοτερα μαζι του, μ ειχε πει 5 πραματα γι αυτο το πιατο, αλλα δεν του ζητησα να μου φτιαξει ενα παροιμοιο, μιας και καποια στιγμη στο μελλον ειχα σκοπο να παω στην Ιταλια, και θα επισκεφτουμουν και το εργαστηρι του. Περισυ δυστυχως αποδημισε εις τοπο χλωερο ο R Spizzichino, συνεπως.. Στερνη μου γνωση να σ ειχα πρωτα.. :-\

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι ψαχμένος στο θέμα πιάτο, αν κάνεις καμιά κίνηση για χειροποίητη κατάσταση, πές μας, να κάνουμε ομαδική. Τουλάχιστον εγώ, σε εμπιστεύομαι απόλυτα, πέρα απο τις γνώσεις σου και απο το ηχητικό, που επέλεξες!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι ψαχμένος στο θέμα πιάτο, αν κάνεις καμιά κίνηση για χειροποίητη κατάσταση, πές μας, να κάνουμε ομαδική. Τουλάχιστον εγώ, σε εμπιστεύομαι απόλυτα, πέρα απο τις γνώσεις σου και απο το ηχητικό, που επέλεξες!

 

Ευχαριστω για την εμπιστοσυνη φιλε Melodic :)

 

Ναι το εχω ψαξει αρκετα, τουλαχιστον πολυ περισσοτερο απο το θεμα των τυμπανων. Στα τυμπανα αλλαξεις δερμα, κουρδιζεις, μαφλαρεις κτλ. Φτιαχνεις τον ηχο. Ενω στα πιατα, οτι εχεις, μ αυτο πορευεσαι..

 

Εχω κανει καποια κινηση, δεν σκεφτηκα οτι και καποιος αλλος θα ενδιαφεροταν για να μοιραζομασταν και τα μεταφορικα ;) Εδωσα σ ενα παιδι απο Αυστραλια που τα τελευταια χρονια ασχολειται με αυτη τη τεχνη το λινκ απο το παραπανω πιατο και του ζητησα να μ φτιαξει κατι κοντα σε αυτο, βεβαια με τον δικο του τροπο και υφος, συν ενα δυο ακομα λεπτομεριες που ηθελα εγω.

 

Μ ειπε οτι θα προσπαθουσε για οτι καλυτερο μπορουσε, θα μου εστελνε ηχητικο δειγμα, και αν με ενδιεφερε το αγοραζα. Αλλιως δεν ειχε προβλημα, το ανεβαζε στο site του, και  ολα καλα. Μετα απο κανενα μηνα μ ειχε ετοιμασει αυτο

.  Στο βιντεο χανει πολυ απ την ομορφια του και βγαινει λιγο μεταλλικο. Εννοειται το πηρα και απο τοτε δεν εχει κατεβει απο το σταντ μου. Ειναι αλλο πραμα, δενει υπεροχα μεσα στα κομματια, απιστευτο μουσικο οργανο (για τα γουστα μου).

 

Αν σε ενδιαφερει στη σελιδα του εχει τιμες, δεν ειναι τσαμπα, αλλα οτι δινεις παιρνεις στη προκειμενη περιπτωση. Και οπως εσυ το θελεις. Για περεταιρω  συζητηση εδω ειμαστε :)

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου