Προς το περιεχόμενο

τεχνολογια και ανθρωπος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας προβληματισμός πού μού δημιουργείται τόν τελευταίο καιρό στό πού μάς έχει οδηγήσει  ή τεχνολογία.Μάς έχει κάνει ισχυρούς νά αντιμετωπίσουμε τίς δύσκολες φυσικές συνθήκες;Τό νά εκφραζόμαστε πιό αποτελεσματικά μέσα από τήν  τέχνη (καλές τέχνες);Στό πρώτο ερώτημα θά απαντούσα ότι μάς έχει κάνει ίσως απόλυτα αδύναμους τό νά μπορούμε νά αντιμετωπίζουμε καταστάσεις διότι έχουμε χάσει τήν σύνδεση μας μέ τήν φύση σάν κύταρα πού είμαστε αυτού τού πλανήτη.Καί έτσι νομίζω ότι έχουμε χάσει τήν πραγματική ελευθερία μας γιά χάρη κάποιον υποτιθέμενων ανέσεων πού τελικά αυτές οί ανέσεις νά είναι καί ή ασθένεια μας.Έναν άνθρωπο ασθενικό καί εξαρτημένο είναι πολύ εύκολο νά τόν χειραγωγείς όπως θέλεις δίνοντας του όλο καί περισσότερα φάρμακα-τεχνολογικά μοντέλα.Ποιά είναι λοιπόν ή ελευθερία μας άν αυτή υπάρχει;Πού είναι ή πνευματικότητα μας στόν απόλυτο υλιστικό τεχνολογικό κόσμο;

Άλωστε γιατί σχεδόν όλοι υποφέρουμε από τήν οικονομική κρίση ή κρίσεις πού σχεδιάζουν συνέχεια γιά μάς;Απλά γιατί δέν είμαστε φυσικοί αλλά εξαρτώμενοι καί αδύναμοι.Όσο γιά τήν τέχνη πώς μπορούμε νά τήν χρησιμοποιήσουμε σάν ένα μέσο μύησης καί πνευματικής ανάπτυξης καί νά είμαστε πραγματικά δημιουργικοί , όταν δέν είμαστε κάν ελεύθεροι καί εναρμονισμένοι μέ τήν φύση;Τήν φύση μας .Είμαι ό τελευταίος πού θά προτείνω κάτι γιατί δέν είμαι εξαίρεση, αντιθέτως.Απλά άν έχετε όρεξη γιά λίγη φιλοσοφία άς πούμε, θά μπορούσατε νά πείτε τήν αποψή σας.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ είμαι υπέρ της εξέλιξης της τεχνολογίας (και ας προτιμώ τους λαμπάτους και τις στρατοκάστερ  :P  ) και δεν είμαι καθόλου τεχνοφοβικός.

 

To ότι ακριβώς μπορούμε να ''φιλοσοφήσουμε'' επ'αυτού οφείλεται στο ότι η τεχνολογία μας έχει λύσει κάποια από τα προβλήματα επιβίωσής μας. Και οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι το ίδιο, μπορούσαν να ασχοληθούν με τις επιστήμες τους και την φιλοσοφία επειδή τους το επέτρεπε η αρχαία τεχνολογία, αλλά πάντως τεχνολογία, η οποία τους έκανε την επιβίωση και την ζωή πιο πρακτική ώστε να ασχοληθούν με άλλα θέματα.

 

Ως αντεπιχείρημα περί χειραγώγησης του ανθρώπου σε έναν υλιστικό κόσμο, σκέψου πόσο χειραγωγημένοι και σε τι καταπίεση και σκοταδισμό ζουν άνθρωποι τριτοκοσμικών χωρών.

 

Τέλος, η επιστήμη και η τεχνολογία ως αποτέλεσμα της, είναι η ανάγκη του ανθρώπου να εξελίσσεται και να εξερευνά πράγματα. Σκέψου πως πριν όχι πάνω από 500 χρόνια νομίζαμε ότι όλα περιστρέφονται γύρω από τη γη και πριν όχι πάνω από 100 χρόνια νομίζαμε ότι όλο κι όλο το σύμπαν ήταν ο γαλαξίας μας. Ας μην βλέπουμε την τεχνολογία λοιπόν μόνο ως διευκολύνσεις στην καθημερινή μας ζωή, αλλά και σαν μέσο που θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε πράγματα για τον ευατό μας, ποιοί είμαστε, γιατί υπάρχουμε κ.τ.λ.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jesus' Powder

 

I am not against technological progress. Ok.

We went to the moon, we have television, telephones, warm water, etc. etc.

But what about the Human Being?

 

Ποίημα του Τζίμη Πανούση.

 

Παραθέτω ακόμη ένα αγαπημένο μου του ιδίου:

 

Στάση Ζωής

 

Να μην τις λες τις στροφές

όσο κι αν επιμένουν οι πέστροφες

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου