Προς το περιεχόμενο

telecaster project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η black beauty εχει 3 humbuckers  ;) - ασχετο ομως με αυτο το βαρος ειναι υπερβολικο οχι επειδη ειναι τελε αλλα γενικα ειναι βαρυ το οργανο σου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η black beauty εχει 3 humbuckers  ;)

Aπό πότε?

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/50th-Anniversary-1960-Les-Paul-Custom-Black-Beauty.aspx

Είχα μία τέτοια το 77 και θυμάμαι 2...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το έχω στα υπόψη μ αλλά θέλω να της κάνω και κλίμακα gibson και θα βάλω 2 διπλούς όπως τις gibson .. βασικά θέλω να πλησιάσω στον ήχο μια Les Paul Black Beauty αλλά δεν ξέρω πως θα ακούγετε στο τέλος !! γιαυτό τ θέλω και παχουλουλα  ;)  8) 

Μπορείς επίσης να την σκαψεις με ένα σκαρπελο σε κάποιοι σημεία και απο πάνω να βάλεις ένα καπάκι π.χ. αν θες να φτάσεις τον ήχο της les Paul μπορείς να βάλεις σφενδάμι αν και έτσι θα γίνει πολυ πλατιά.

 

@Marathon

http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Black-Beauty-3.aspx

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Κανονικά black beauty θεωρούνται οι κατάμαυρες Custom από το ΄54 και μετά. Κάποια στιγμή από τα μέσα των ΄60s και μετά έβαλε σε ορισμένες και τον τρίτο μαγνήτη.

 

Για κάποια αιτία έχουν επικρατήσει στην συνείδηση μας ως  black beauty αυτές με τους τρεις μαγνήτες, ενώ είναι το «παρατσούκλι» όλων των κατάμαυρων Custοm- που κατά πλειοψηφία φοράνε τους δύο μαγνήτες.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ είναι το «παρατσούκλι» όλων των κατάμαυρων Custοm- που κατά πλειοψηφία φοράνε τους δύο μαγνήτες. 

...είπα κα γω...μήπως έπαθα κανένα αλτσχαϊμερ!!! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...είπα κα γω...μήπως έπαθα κανένα αλτσχαϊμερ!!! ;D

 

Μην νομίζεις. Και εγώ για χρόνια είχα την ίδια εντύπωση με τον Χρήστο- Black Beauty= 3 μαγνήτες  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς επίσης να την σκαψεις με ένα σκαρπελο σε κάποιοι σημεία και απο πάνω να βάλεις ένα καπάκι π.χ. αν θες να φτάσεις τον ήχο της les Paul μπορείς να βάλεις σφενδάμι αν και έτσι θα γίνει πολυ πλατιά.

 

@Marathon

http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Black-Beauty-3.aspx

 

μπορώ να την πλανίσω και να της κάνω ότι θέλω, τ είχα σκεφτεί αλλά είναι η 1 μου κατασκευή, δεν έχω πάρει κελεμπεκι ( δεν έχω βρει στην περιοχή μου ) δεν ΘΕΛΩ να ξοδέψω ακόμη πολλά χρήματα για ξύλα (βασικά δεν υπάρχουν  ;D  :P )  θέλω να δω αν θα μου βγει !! και η Black Beauty δεν έχει σφένδαμο  - κελεμπεκι είναι όλη από μαόνι..  

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μπορώ να την πλανίσω και να της κάνω ότι θέλω, τ είχα σκεφτεί αλλά είναι η 1 μου κατασκευή, δεν έχω πάρει κελεμπεκι ( δεν έχω βρει στην περιοχή μου ) δεν ΘΕΛΩ να ξοδέψω ακόμη πολλά χρήματα για ξύλα (βασικά δεν υπάρχουν  ;D  :P )  θέλω να δω αν θα μου βγει !! και η Black Beauty δεν έχει σφένδαμο  - κελεμπεκι είναι όλη από μαόνι..  

 

Απόλυτα σωστό. Απλά τσέκαρε- που έχω την αίσθηση ότι μάλλον είναι έτσι- αν έχει μαόνι top. Δηλαδή μαόνι πάνω στο μαόνι. Νομίζω ότι πρέπει να είναι έτσι (μαόνι σε μαόνι) και όχι solid body.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν ξύλα η χρήμα ;D; Δεν πειράζει συνέχισε και 3.5 κιλα να σου βγει δεν ειναι μεγάλο θέμα αν παίζεις καθίστος. Έτσι κι αλλιώς ειναι πρώτη σου και σίγουρα θα υπάρξει και 2 και 3 και 5....

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου