Προς το περιεχόμενο

telecaster project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι είναι κολλητό μαόνι τοπ το ίσως γιατί τούς συμφέρει ποιο πολύ (δεν βγαίνουν κ πολύ φαρδιά τ μαδέρια σε τόσο μεγάλη ποσότητα υποθέτω και πρέπει να κάνει κ ενδιάμεσα τ αυλάκι για τον 3θεσιο

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν ξύλα η χρήμα ;D; Δεν πειράζει συνέχισε και 3.5 κιλα να σου βγει δεν ειναι μεγάλο θέμα αν παίζεις καθίστος. Έτσι κι αλλιώς ειναι πρώτη σου και σίγουρα θα υπάρξει και 2 και 3 και 5....

 

αμέ όρεξη να υπάρχει κ δουλειά ..... άιντε να ιδούμε

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό άρχισα και παλι ... έχω μετρήσει και έχω χαράξει για τα ταστα , έχω μετρήσει με χάρακα την κλίμακα που θέλω είχα βρει στο νετ τις αποστάσεις απο τ κάθε ταστο με το νατ .... θέλω να ρωτήσω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το χιλιοστό του χιλιοστού δηλαδή αν δεν έχει πέσει ακριβός θα φαλτσάρει ? πολύ ?λίγο ? γενικά πόσο μεγάλο ρόλο παίζει .. ακόμη σκέφτομαι να κάνω και ιλειν ... τη λέτε αξίζει τον κόπο?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό άρχισα και παλι ... έχω μετρήσει και έχω χαράξει για τα ταστα , έχω μετρήσει με χάρακα την κλίμακα που θέλω είχα βρει στο νετ τις αποστάσεις απο τ κάθε ταστο με το νατ .... θέλω να ρωτήσω πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το χιλιοστό του χιλιοστού δηλαδή αν δεν έχει πέσει ακριβός θα φαλτσάρει ? πολύ ?λίγο ? γενικά πόσο μεγάλο ρόλο παίζει .. ακόμη σκέφτομαι να κάνω και ιλειν ... τη λέτε αξίζει τον κόπο?

Ακόμα και 2-3 δέκατα του χιλιοστού να έχεις κόψει λάθος δεν υπάρχει θέμα αυτή ειναι και η μικρότερη διακριτή απόσταση που μπορείς να ορίσεις με το μάτι και χάρακα χιλιοστού.

 

Τι εννοείς ιλειν μήπως inlay ?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και 2-3 δέκατα του χιλιοστού να έχεις κόψει λάθος δεν υπάρχει θέμα αυτή ειναι και η μικρότερη διακριτή απόσταση που μπορείς να ορίσεις με το μάτι και χάρακα χιλιοστού.

 

Τι εννοείς ιλειν μήπως inlay ?

ναι και έχω κόψει τα κομμάτια από ασετοπαστα ..... θέλω να την τελειώσω με το κόψιμο πάνω στην ταστιέα για να την σκάψω μετά.... 1 ερώτηση ακόμη να τα βάλω πρώτα και μετά να κάνω τ ρειδιους η να κάνω 1 το ρειδιου και μετα τα ινλειν ?  τα φτιάχνω από ασετόπαστα όχι πολύ χοντρή ... ο.6 μμ νομίζω

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα θα βαλεις τα "INLAYS" (πληθυντικος) το "INLAY" (ενικος) και μετα θα κανεις το radius. Θα σκαψεις περιπου στα 0,6 mm (οσο ειναι και το παχος του υλικου που θα χρησημοποιησεις για inlay) και μετα αφου κολλησεις επανω τα inlays θα κανεις και το radius. (χωρις τα ταστα ρε.μην μας παρουν και με τις πετρες  :D )

 

Υ.Γ. Σε μερικες περιπτωσεις που το radius κανει μεγαλη καμπυλη πρεπει να σκαψεις παραπανω απο το παχος του υλικου που θα χρησημοποιησεις για τα inlays

Υ.Γ.2.Αν προκειται για black spots (οπως εχουν οι fender) ή για αλλου ειδους μικρα σε μεγεθος inlays μπορεις να κανεις και πρωτα το radius.Αλλα δεν στο συνηστω μιας και χρειαζεται εμπειρια.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα θα βαλεις τα "INLAYS" (πληθυντικος) το "INLAY" (ενικος) και μετα θα κανεις το radius. Θα σκαψεις περιπου στα 0,6 mm (οσο ειναι και το παχος του υλικου που θα χρησημοποιησεις για inlay) και μετα αφου κολλησεις επανω τα inlays θα κανεις και το radius. (χωρις τα ταστα ρε.μην μας παρουν και με τις πετρες  :D )

 

Υ.Γ. Σε μερικες περιπτωσεις που το radius κανει μεγαλη καμπυλη πρεπει να σκαψεις παραπανω απο το παχος του υλικου που θα χρησημοποιησεις για τα inlays

Υ.Γ.2.Αν προκειται για black spots (οπως εχουν οι fender) ή για αλλου ειδους μικρα σε μεγεθος inlays μπορεις να κανεις και πρωτα το radius.Αλλα δεν στο συνηστω μιας και χρειαζεται εμπειρια.

 

Kι εγώ ψηφίζω πρώτα inlays, μετά ράντιους και στο τέλος τάστα!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Ratman  μάλλον πήρες πολύ λεπτο υλικό για τα inlays 0,6 mm αυτό μοιάζει αυτοκόλητο!

 

Η σωστή διαδικασία ειναι αυτό που σου είπαν τα παιδια :D

Αλλά αν τα έχεις κόψει φαρδιά όπως πχ. Block, trapezoid ή τα πριονωτά που βάζουν στις metal κιθάρες  θά έχεις πρόβλημα αν τα βάλεις πριν το radious, θα φαγωθεί το υλικό με τη διαδικασία του radious και θα μείνεις χωρις inlays!

 

Γι αυτό πρέπει να το χειριστείς προσεκτικά σαν να ήταν αυτοκόλητα inlays , πρώτα radious, σκάβεις προσεκτικά 0,8 mm, τα κολλάς καλά στη θέση τους και συνεχίζεις προσεκτικά με το radious με ψιλότερο γιαλόχαρτο 120 για να γίνουν ενιαία επιφάνεια πάνω στη ταστιέρα :D

Καλη επιτυχία!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Ratman  μάλλον πήρες πολύ λεπτο υλικό για τα inlays 0,6 mm αυτό μοιάζει αυτοκόλητο!

 

Η σωστή διαδικασία ειναι αυτό που σου είπαν τα παιδια :D

Αλλά αν τα έχεις κόψει φαρδιά όπως πχ. Block, trapezoid ή τα πριονωτά που βάζουν στις metal κιθάρες  θά έχεις πρόβλημα αν τα βάλεις πριν το radious, θα φαγωθεί το υλικό με τη διαδικασία του radious και θα μείνεις χωρις inlays!

 

Γι αυτό πρέπει να το χειριστείς προσεκτικά σαν να ήταν αυτοκόλητα inlays , πρώτα radious, σκάβεις προσεκτικά 0,8 mm, τα κολλάς καλά στη θέση τους και συνεχίζεις προσεκτικά με το radious με ψιλότερο γιαλόχαρτο 120 για να γίνουν ενιαία επιφάνεια πάνω στη ταστιέρα :D

Καλη επιτυχία!

 

ναι αυτό σκέφτηκα και εγω πως από τ πολύ τρίβε τρίβε δεν θα μήνη τπτ .... τεσπα θα αργήσω να τα φτιάξω γιατί εχω μπλέξει και είμαι λίγο στο τρέξιμο ....  τη ρειδιους να βάλω λέτε ? εμένα όλα με βολεύουν και 9.5 και 12 τ λέτε ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό σκέφτηκα και εγω πως από τ πολύ τρίβε τρίβε δεν θα μήνη τπτ .... τεσπα θα αργήσω να τα φτιάξω γιατί εχω μπλέξει και είμαι λίγο στο τρέξιμο ....  τη ρειδιους να βάλω λέτε ? εμένα όλα με βολεύουν και 9.5 και 12 τ λέτε ?

 

Mη σου πω...16!

 

αλλά θα έλεγα 12άρι, θα διευκολυνθείς και με τα inlays....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου