Προς το περιεχόμενο

Ακουστική, ποιόν χώρο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στη διάθεση μου δυό χώρους. Ο ένας είναι 7m x 3,5m x 2.8m (ύψος), και ο δεύτερος 3,5m x 3,5m x 2.8m ύψος.

 

Ο μεγάλος χώρος είναι όλος γυψοσανίδα, και ο μικρός είναι ελεύθερος για να τον ντύσω με ότι θέλω.

 

Θέλω να ρωτήσω ποιόν χώρο θεωρείτε καλύτερο. Απ' ότι ξέρω τετράγωνοι χώροι δεν είναι πολύ καλοί για ακουστική.

 

Επίσης αν πάρω ένα πακετό Auralex (Pro Kit) και ντύσω το μεγάλο χώρο, θα αποδώσει ή η γυψoσανίδα δεν είναι κατάλληλη;

 

Τα Monitors μου είναι HR824.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά ξέχασα..

 

Η χρήση θα είναι σύνθεση, μίξη, και μια στις χίλιες ηχογράφηση κιθάρας με μικρόφωνο (συνήθως περναεί καθαρή με το Audio Interface).

 

Η γυψοσανίδα στον μεγάλο είναι καλή για τον ήχο;

Δεν έχω δυνατότητα να την βγάλω, και να ντύσω με κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε να πώ και εγώ την άποψή μου.

 

Αν μεταξύ της γυψοσανίδας και του τοίχου τον οποίο ντύνει,

δεν μεσολαβεί πετροβάμβακας ή άλλο απορροφητικό υλικό,

το δωμάτιο αυτό δεν κάνει,

διότι η γυψοσανίδα θα λειτουργήσει ως παλλόμενη μεμβράνη

που θα δονείται συμπαθητικά και θα αναπαράγει την χαμηλή αυτή συχνότητα

στην οποία θα συντονίζει. Μόλις βάλεις μπάσο, θα βουίζει ο τόπος.

Με λίγα λόγια το δωμάτιο αυτό θα είναι ένα resonance box.

Boom Boom, κατάλαβες; :wink:

 

Ο μικρότερος χώρος, παρότι τετράγωνος,

θα είναι ευκολότερο να τον ησυχάσεις με κάποιες κατασκευές

(μπασοπαγίδες και διαχυτές) τις οποίες μπορείς εύκολα να φτιάξεις και μόνος σου.

Δες τα συγκεκριμένα άρθρα στα ανάλογα τεύχη του SoundMaker.

Τα έχει θέσει ο ********************

που γράφει και στο Noiz με το ψευδώνυμο PJ.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα συγκεκριμένα άρθρα στα ανάλογα τεύχη του SoundMaker. Τα έχει θέσει ο **************

που γράφει και στο Noiz με το ψευδώνυμο PJ.

 

¶σε τον άνθρωπο να κρατήσει την ανωνυμία του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επ' ευκαιρία να του δώσω συγχαρητήρια για την σειρά αυτή των άρθρων και να του επισημάνω ότι η παρουσία του εδώ είναι πολύ χρήσιμη...ελπίζοντας να συμμετέχει πιο ενεργά στο μέλλον...

όσο για σένα ωρέ Ιχνιλάτη έχει δίκιο ο Wow!..άσε την ανωνυμία του ήσυχη εκτός αν σου επιτρέπει ο ίδιος να την παραβιάζεις..

(αν δεν ήταν μέλος του forum που χρησιμοποιεί nick για τα post του, δεν θα σε μαλώναμε φαντάζομαι...)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

npapόσο για σένα ωρέ Ιχνιλάτη έχει δίκιο ο Wow!..άσε την ανωνυμία του ήσυχη εκτός αν σου επιτρέπει ο ίδιος να την παραβιάζεις..

 

Wow!¶σε τον άνθρωπο να κρατήσει την ανωνυμία του.

 

 

Ok, ok, έκανα γκάφα. :lol:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Κι εγώ βλέπω οτι ευκολότερα θα είναι να φτιάξω τον μικρό χώρο.

 

Με ανυσυχεί λίγο αν τα Mackie HR824 αποδίδουν καλά σε τόσο μικρό χώρο.

 

Θα ήθελα μια τελευταία χάρη.

 

Επειδή το Soundmaker δεν το είχα πάρει ποτέ (δεν έχω καιρό που ασχολούμαι), θα ήθελα να μου πείτε ποιά τεύχη πρέπει να αγοράσω για να διαβάσω τα άρθρα ώστε να τα παραγγείλω.

 

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την διακριτικότητα. Το όνομά μου είναι Γιάννης Πετρογιάννης και χρησιμοποιώ το PJ σαν μια λιγότερο πομπώδη δήλωση της παρουσίας μου.

Τώρα στο θέμα μας το οποίο αν και είναι λίγο τεράστιο θα προσπαθήσω να φανώ χρήσιμος.

Αν τα χρήματα δεν είναι το θέμα (σπανίως δεν είναι) ο μεγαλύτερος χώρος έχει σημαντικό πλεονέκτημα γιατί η γυψοσανίδα

λειτουργεί σαν διαφραγματικός απορροφητής και θα σε γλυτώσει από άλλες κατασκευές για απορρόφηση των χαμηλών. Όσον αφορά τις διαστάσεις και τις μεταξύ τους σχέσεις είναι γνωστό ότι οποισδήποτε διπλασιασμός μπορεί να μας δημιουργήσει προβλήματα -πόσο μάλλον τριπλασιασμός στην περίπτωση του κύβου-. Αλλά και η μεγάλη αίθουσα που φαίνεται αθώα με μια δεύτερη ματιά μπορείς να δείς ότι κρύβει έναν διπλασιασμό(7=3,5x2) που είναι πιο ανώδυνος μεν αλλά όχι και απόλυτα.

Αυτά όσον αφορά τις διαστάσεις αλλά δεν θα πρέπει να υπερεκτιμήσεις τον ρόλο τους γιατί θα διαπράξεις το ίδιο ατόπημα σαν να μην τις έλαβες καθόλου υπόψιν σου.

Το θέμα όπως σου είπα είναι τεράστιο αλλά αυτά νομίζω ότι είναι αρκετά για να ξεκινήσει η κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω...........

 

Και μην ξεχνάς πως καθώς πάλεται η γυψοσανίδα μετατρέπει την ενέργεια

των waves σε thermal..........

 

Θα σε ζεσταίνει το χειμώνα...........και θα κάνει και την απαραίτητη absorption.......

 

Και μετά την πλάκα ΕΠΙΜΕΝΩ να σου νοικιάσω τον μεγάλο χώρο....Γιατί αν

δεν το κατάλαβες καλά,είμαι ο ιδιοκτήτης....

Και μετά την πλάκα,είναι δικοί σου και οι δύο χώροι???Πρόκειται να

ενοικιαστούν???Τί cash διαθέτεις και μην σκέφτεσαι τον μικρό χώρο για mixing.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου