Προς το περιεχόμενο

Home Studio - Πως θα γράψω καλά την κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχνην δεν ξερω τι ειναι αυτο το DAW Digidal audio workstation . Κατα δευτερον η συνδεση παει ως εξης. Το μικροφωνο πηγαινει στον μικτη ( ολα τα καναλια ειναι ελεγμενα και λειτουργουν σωστα). Απο την balance εξοδο στελνω στα μονιτορς. Απο την AUX εξοδο στην καρτα ηχου. Η καρτα ηχου συνδεεται στον μικτη σε ενα στερεο καναλι (3). Οταν λοιπον θελω να γραψω. κλεινω το μαστερ για να μην εχουν ηχο τα ηχεια, ανοιγω το Aux master kai aux send του καναλιου και τα ακουστικα. Οταν ακουω τον ηχο της κιθαρας μου φαινεται ξερος αρκετα στεγνος αν μπορω να το πω ετσι γεματος πριμα και τενεκεδενιος. Στα δυο τελευταια μου φαινεται οτι φταιει η ελλειψη μονοσης. ο ενισχυτης παιζει σε αρκετα μεγαλες εντασεις.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο ενισχυτής δεν χρειάζεται να παίζει στο τέρμα για να ηχογραφείς βάλτον σε μια λογική ένταση και ξαναδοκίμασε. Οταν ηχογραφείς φωνή πως σου ακούγεται το αποτέλεσμα? Προσπάθησε να δοκιμάσεις και με ένα άλλο μικρόφωνο να δεις μήπως φταίει το δικό σου λογω βλάβης (αν εχει φάει καμια γερή χύμα είναι πιθανό).

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε τα εξής

 

1. Σύνδεσε το mic σου στο πρώτο κανάλι της κονσόλας.

2. Το left του master, με καλώδιο xlr- καρφί unbalanced, με την left είσοδο του waveterminal και τα ηχεία σου στα output του waveterminal.

3. Βάλε το fader του καναλιού στο U και το pan στο left.

4. Ανέβαζε το gain μέχρι να μην ανάβει το peak led που έχει διπλα του. Λίγο πριν ανάψει είσαι ok

5. Όπλισε ένα κανάλι στο DAW με input 1 και ανέβαζε το master της κονσόλας μέχρι να έχεις ικανοποιητική στάθμη εισόδου.

 

Κάνοντας τα παραπάνω ουσιαστικά χρησιμοποιείς την κονσόλα μονο σαν προενίσχυση και στέλνεις line σήμα στην κάρτα.

 

Και όπως σου είπαν όλοι πετα την κάρτα και πάρε μια καλύτερη. ;D

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχνην δεν ξερω τι ειναι αυτο το DAW Digidal audio workstation .

 

Είναι το software του υπολογιστή που χρησιμοποιούμε για την εγγραφή και επεξεργασία των ηχογραφήσεών μας. (cubase, reaper, ableton, audacity κλπ.)

 

Παρεμπιπτόντως, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι το μικρόφωνο που έχεις είναι κατάλληλο για ηχογράφηση κιθάρας το οποίο, απ' ό,τι είδα με ένα γρήγορο googling, είναι μικρόφωνο φωνητικών.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα οπως μου ειπες και ειδου το αποτελεσμα. Δειτε διαφορα στο σημα που παιρνει απο το μικροφωνο σε μετρια ενταση ο ενισχυτης και το σημα απο το backing track.

Nuendo.thumb.JPG.0d3d1917eb6e4f27f7234a572256f346.JPG

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το software δεν παίζει ρολο.

 

Το κανάλι του Nuendo όμως πρέπει να είναι MONO.

Και το pan του καναλιού της Mackie γυρισμένο στο left. Στο master section της κονσόλας θα πρέπει να ανάβουν μονο τα αριστερά led. Δοκίμασε να ανεβάσεις μονο το αριστερό master Fader και δες αν ανεβαίνει η στάθμη στο Nuendo. Αν χρειαστεί ανέβασε το και πάνω από το U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αφου αλλαξα αρκετα πραγματα και πειραξα τα περισσοτερα πανω στον μικτη μπορω να πω οτι βελτιωθηκε λιγο η ποιοτητα. Εγραψα λοιπον ενα μικρο δειγμα απο amplitube. Ειναι πολυ προχειρο παιξιμο αλλα ελπιζω να καταλαβετε αν υπαρχει προβλημα και ποιο ειναι αυτο. Αν δεν ειναι χρησιμο αυτο που ηδη εγραψα πειτε μου να ξαναδοκιμασω οπως πρεπει.

Sampler.wma

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αφου αλλαξα αρκετα πραγματα και πειραξα τα περισσοτερα πανω στον μικτη μπορω να πω οτι βελτιωθηκε λιγο η ποιοτητα. Εγραψα λοιπον ενα μικρο δειγμα απο amplitube. Ειναι πολυ προχειρο παιξιμο αλλα ελπιζω να καταλαβετε αν υπαρχει προβλημα και ποιο ειναι αυτο. Αν δεν ειναι χρησιμο αυτο που ηδη εγραψα πειτε μου να ξαναδοκιμασω οπως πρεπει.

 

Μια χαρά είναι ο ήχος σου φίλε μου και μια χαρά παίζεις κιόλας επ ευκαιρία .Που το πρόβλημά σου ? ............εκτός αν δεν θες να ακούγεσαι έτσι ........

 

Το μόνο θέμα που ακούω εγώ ,είναι κάποιο θέμα γείωσης ,αλλά σε αυτό άλλοι είναι ειδικοί να σου απαντήσουν και στη τελική δεν έχει σχέση με χροιά ήχου

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου