Προς το περιεχόμενο

Lead Drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα καιρούς, είχαμε αντιπαρατεθεί με αρκετούς, "υπερμάχους", του συνοδευτικού και μόνον ρόλου των τυμπάνων. Μάλιστα, αναθεμάτιζαν οποιαδήποτε συμμετοχή-συμβολή των τυμπάνων στο μουσικό γίγνεσθαι, πέραν απο αυτόν τον υποστηρικτικό-συνοδευτικό τους ρόλο.

Αυτό βέβαια, είναι πέρα για πέρα λάθος και όπως λέει και ο Gavin Harrison " μπορούν τα drums  να είναι και ένα συναρπαστικό lead όργανο και πάλι να παρέχει το tempo και το groove της μουσικής."

Ολόκληρη η συνέντευξη του Gavin Harrison εδώ

  http://www.rocking.gr/interviews/Sunenteuksi_Gavin_Harrison_Einai_diaskedastiko_na_paizeis_drums_kai_na_fantazesai_oti_paizeis_kapoio_allo_organo_opws_piano_i_trompeta/12149/

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Frank Zappa -Terry Bozzio's Stunning Drum solo LIVE                                                                                                                      Καλες οι συνεντευξεις κλπ .Αλλα ας δουμε και τι σημαινει και lead drums στην πραξη .Ξεκινωντας με εναν ντραμερ που θεωρειτε αυθεντια σε αυτο.Εδω σε μια απο τις εμφανισεισς του με τον συγχωρεμενο FRANK ZAPPA σε ηλικια 27 χρονων .Ο BOZZIO ακομα και τωρα που ειναι 62 ετων ...σκιζει .Θα ακολουθγησουν και αλλα βιντεο απο τον μεγαλο αυτο  ντραμερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ντραμς ειναι ακομα ενα μουσικο οργανο,τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω.

 

Επομενως ως μουσικο οργανο φυσικα και μπορει να εχει και συνοδευτικο και lead ρολο.

 

Οπως και φυσικα οπως ΟΛΑ τα μουσικα οργανα πρεπει να αναλαμβανει τον lead ρολο ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ & ,ακομα σημαντικοτερο,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.

 

Φυσικα και ΔΕΝ θα παρει ενας ντραμμερ τον...lead ρολο oταν παιζει με τους Rolling Stones ή με τον James Brown....μια & το ειδος αυτης της μουσικης δεν προσφερεται για τετοιο ρολο,αντιθετα μπορει ,και πρεπει,να αναλαβει lead ρολο κατα την εκτελεση της 56ης συμφωνιας για τυμπανο,λαουτο,4 cowbells & 5 drumset του συνθετη Αμαναντί Τζουτζουμπουλε που θα παρουσιαστει στο Μεγαρο Μουσικης στις 30 Φλεβαρη 2013... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Ξέρω, ξέρω, είσαι αυτός που θα απαγόρευε ακόμα και στον Steve Gand να κάνει ένα σολάκι, επειδή τα τύμπανα, δεν πρέπει να σολάρουν! Μπου χα,χα,χα!!! ;D ;D ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν ηθελε να σολαρει μεσα στο κομματι και την ωρα που τραγουδαει η τραγουδιαρα δεν θα τον αφηνα σιγουρα,αλλα ειμαι σιγουρος οτι τοσο ερασιτεχνης ΔΕΝ ειναι εστω για να ΣΚΕΦΤΕΙ να κανει κατι τετοιο.....παντως ενα εχεις κονε & μπορεις να μου τον φερεις (και να μου τον ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ.. ;D) ...δεν θα τα χαλασουμε στο σολο... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου ... γιατί αν του μεταφέρουν αυτά που γράφεις ... δεν θα πατήσει ... ποτέ!!!  ;D  ;D  ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν ηθελε να σολαρει μεσα στο κομματι και την ωρα που τραγουδαει η τραγουδιαρα δεν θα τον αφηνα σιγουρα  

 

Σιγά που δεν θα τον άφηνες! Μόνο που θα βρισκόσουν στον ίδιο χώρο μαζί του, θα ένιωθες τέτοιο δέος που θα του έλεγες "παίξε ότι θέλεις, όσο θέλεις και απλά άσε με να βλέπω και να ακούω. Και επίσης, σε πειράζει να αγγίξω λίγο τις ...μπακέτες σου;".

Και στην τραγουδίστρια, "Μην τραγουδάς τώρα λέμε! Δεν ακούς ότι κάνει σόλο ο άνθρωπος;" ;D

 

Στο θέμα τώρα, φυσικά και τα τύμπανα μπορούν να έχουν και lead ρόλο, ανάλογα με το μουσικό πλαίσιο. Ειδικά αν παίζουν τέρατα όπως ο Harrison ή ο Bozzio.

 

Άσχετο, ο Bozzio στο βίντεο που ανέβασε ο Περικλής, είναι με το σώβρακο ή μου φαίνεται; ;D  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου ... γιατί αν του μεταφέρουν αυτά που γράφεις ... δεν θα πατήσει ... ποτέ

 

Μπα αν σκεφτεις οτι το 80% της δισκογραφιας του ειναι ενα "απλο" 2-4  δεν νομιζω να εχει προβλημα....

 

 

Σιγά που δεν θα τον άφηνες! Μόνο που θα βρισκόσουν στον ίδιο χώρο μαζί του, θα ένιωθες τέτοιο δέος που θα του έλεγες "παίξε ότι θέλεις, όσο θέλεις και απλά άσε με να βλέπω και να ακούω. Και επίσης, σε πειράζει να αγγίξω λίγο τις ...μπακέτες σου;"

 

τον εχω γνωρισει ρε συ απο κοντα (πηγαινα και τον εβλεπα οταν ζουσα στη ΝΥ)...και μονο ψωνιο δεν ειναι ο ανθρωπος και trust me...he LOVES his groove.....(και σε ενα κλινικ του που ειχα δει μας τα...εκανε ...τσουρεκια επαναλαμβανοντας οτι αν θελετε να γινετε σοβαροι μουσικοι και να κανετε καρριερα σαν ντραμμερ πρεπει να παιζετε μονο οτι ΠΡΕΠΕΙ και οσο πιο απλα και ουσιαστικα γινεται.... ;D)

 

και τον Μποζιο εχω δει σε κλινικ στο Μπερκλι,αλλο τερας και αυτος...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάτε για drummers....o τεράστιος (Jeff Beck)...άλλαξε drummer. Aντι του γερό Narada Michael Walden, πήρε ένα πιπίνι (πάλι!!!), τη Veronica Bellino που τη βρήκε από το youtube...(έτσι λέει!!!)

 

Μπορεί να την αφήσει να κάνει και κανένα σόλο...όπως άφηνε την Τall... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

 

Άσχετο, ο Bozzio στο βίντεο που ανέβασε ο Περικλής, είναι με το σώβρακο ή μου φαίνεται; ;D  

 

Ναι, και κρατάει και 2 κσύλα ώστε να είναι έτοιμος να μ@μήσει και να δείρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου