Προς το περιεχόμενο

αγορα μεταχειρισμένου drum set (τι πρεπει να προσέξουμε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι μου. Λοιπόν η ερώτηση που θέλω να σας κάνω είναι σχετικά με την αγορά drum set μεταχειρισμένου. Βασικά δεν είμαι πολύ έμπειρος, δύο χρόνια παίζω όλο και όλο, οπότε θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο σετάκι αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω. Και εννοώ ότι αν εξαιρέσουμε τα γδαρσίματα ή βαθουλώματα, πως μπορούμε να επιλέξουμε drum set το οποίο να αξίζει τα χρήματά του? Αυτή τη στιγμή έχω ένα td-6 και θέλω να το πουλήσω για να πάρω ένα σετάκι συν κάποια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας φίλοι μου. Λοιπόν η ερώτηση που θέλω να σας κάνω είναι σχετικά με την αγορά drum set μεταχειρισμένου. Βασικά δεν είμαι πολύ έμπειρος, δύο χρόνια παίζω όλο και όλο, οπότε θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο σετάκι αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω. Και εννοώ ότι αν εξαιρέσουμε τα γδαρσίματα ή βαθουλώματα, πως μπορούμε να επιλέξουμε drum set το οποίο να αξίζει τα χρήματά του? Αυτή τη στιγμή έχω ένα td-6 και θέλω να το πουλήσω για να πάρω ένα σετάκι συν κάποια χρήματα.

 

Bearing Edges! (φαλτσοκόψιμο) δηλαδή το σημείο που πατάει το δέρμα. Αν είναι φθαρμένα τότε δε θα σου κουρδίζουν σωστά και θα ξεκουρδίζονται και εύκολα.

 

Αν ένα σετ είναι προσεγμένο αισθητικά πολύ πιθανόν να είναι και γενικότερα προσεγμένο.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με beero, αν και κατα την δικιά μου άποψη άμα φτάσει ενα σετ να χει πρόβλημα στο φαλτσοκόψιμο τότε μάλλον θα έχει και σε πολλά αλλα σημεία.

 

Κατα τα άλλα κοιτάς αμα τα μεταλλικά μέρη είναι σκουριασμένα και λειτουργικά (tension rods, wing bolts, μην είναι κανα στεφάνι στραβό κτλ), μην έχει τίποτα σημάδια κακομεταχείρισης (γούβες, τρύπες μεγάλα γδαρσίματα), μην έχει φουσκώσει - ξεθωριάσει κανα χρώμα, γενικά δηλαδή πράγματα που φαίνονται με το μάτι. Τα δέρματα σε ότι κατάσταση και νά ναι αργά η γρήγορα θα τα αλλάξεις...

 

Επίσης έχω παρατηρήσει οτι γενικά τα σετ που πωλούνται δίνονται λόγω έλλειψης χώρου-χρόνου-όρεξης-χρημάτων ή αναβάθμισης σε ανώτερο, οπότε το πιθανότερο είναι να πέσεις σε ένα σετ το οποίο δεν θα έχει φάει πολύ ξύλο ή θα το χε κάποιος που θα το φρόντιζε. Εγώ και κανα 2 φίλοι μου που έχουμε πάρει μεταχειρισμένα πέσαμε και οι 3 σε σχεδόν άπαιχτα.  Τα ''ταλαιπωρημένα'' τα καταλαβαίνεις πολύ εύκολα αλλά συνήθως δίνονται σε πολύ χαμηλές τιμές οπότε μπορεί με ενα συμμάζεμα να αξίζουν τον κόπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά, και εγώ αυτά τα σημεία στα τυμπανα σκεφτόμουν να κοιτάξω, τα δέρματα είναι το λιγότερο... Απλά επειδή είναι κρίμα να πάρω drum set μεταχειρισμένο και αμέσως μετα να αρχίζω το μάζεμα, σκοπός μου είναι να πάρω κομπλέ (βασικά πιατίνια έχω, τα υπόλοιπα μου λείπουν :P). Και κάποια στιγμή θα βάλω σε αγγελία τα td6 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ θα παίρνα ταλαιπωρημένο, αλλά αν είχα κάνα προβάδικο ή το θελα για 2ο για να τρώει τo ξύλο του live κτλ δε θα με πολυένοιαζε να ναι στην εντελώς άθικτη-άριστη κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χουμμμ... "Τension rods" Κι εδω σε θελω... ::)

Πως το ελεγχεις? Αρχιζεις να βιδωνεις-ξεβιδωνεις και κανεις τον ιδιοκτητη μπαρουτι?

 

Ως παθων σας αναφερω οτι, ειχα αγορασει ταμπουρο, ακριβο, το οποιο ηταν κουκλα,

ουτε σημαδακι, αλλα μολις πηγα να αλλαξω τα δερματα διαπιστωσα οτι ολα τα πασα και

οι βιδες ηταν στραπατσαρισμενα τοσο που δεν χαλαρωναν με το κλειδακι.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χουμμμ... "Τension rods" Κι εδω σε θελω... ::)

Πως το ελεγχεις? Αρχιζεις να βιδωνεις-ξεβιδωνεις και κανεις τον ιδιοκτητη μπαρουτι?

 

Εμένα αν μου προκαλούσε αμφιβολίες η εμφάνιση τους ναι θα άρχιζα το ξεβίδωμα, ενδεικτικά σε 2-3...

 

Ως παθων σας αναφερω οτι, ειχα αγορασει ταμπουρο, ακριβο, το οποιο ηταν κουκλα,

ουτε σημαδακι, αλλα μολις πηγα να αλλαξω τα δερματα διαπιστωσα οτι ολα τα πασα και

οι βιδες ηταν στραπατσαρισμενα τοσο που δεν χαλαρωναν με το κλειδακι.

 

Δηλαδή ήταν είχαν στραβώσει? :o Δοκίμασες με σπρέυ μπας λασκάρουν? Τελικά τι έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχουν στραβωσει. Εχουν φθαρει τοοοσο, απο υπερβολικο σφιξιμο μαλλον,

που ειναι αδυνατον πλεον να κουρδισεις χωρις την χρηση "γαλλικου κλειδιου" >:(

Τα σπρευ δεν εκαναν δουλεια :'(

 

Τι εκανα? Για την ωρα τιποτα. Καθομαι, το κοιταω και με πιανουν τα διαολια μου.

Λεω οτι καποια στιγμη θα τα αλλαξω. ::)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωμα στο απο πανω ;)

 

Αλλαγη σε tension rods και lugs, (Βιδες παξιμαδια)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι καποια μελη την πατανε σε αγορες γιατι δεν ψωνιζουν απο νοικοκυρηδες.

Οσακις ειχα αγορασει κατι μεταχειρισμενο σε drums το πρωτο που κοιταγα ηταν ο χωρος που εμενε ο ιδιοκτητης (αν ηταν καθαρος -τακτοποιημενος ) οπως και τον ιδιοκτητη (τι ρολο βαραγε ,τον εβαζα να παιξει λιγο για να τσεκαρω το κτυπημα του ) Απο αυτα και λιγο η εμπειρια του καθενος απο εμας βοηθαει να αποφευγουμε τις κακοτοπιες.Αν ολα μου φαινονταν ενταξει τοτε ρωταγα για το αν μποριυσα να ξεβιδωσω δειγματολειπτικα καποιες βιδες (κυριως στο ταμπουρο )

και να δω την συμπεριφορα τους.Ορισμενοι εχουν την ταση να ψωνιζουν ονομα χωρις να τσεκαρουν τιποτα .Αυτο ειναι πιθανον να τους στοιχισει σε χρημα και χρονο + τα νευρα κλπ.

Εδω πουλαω ενα σετ ΔΙΑΜΑΝΤΙ  και δεν με εχει παρει τηλεφωνο κανενας !!!Αλλα πανε και αγοραζουν υποψηφια καυσοξυλα απο thomann η και καλα maple (κινεζικο ομως μαματο!!)

Ειναι σαν και αυτους που αγοραζαν μια εποχη HUNDAI .Σε αυτη τη χωρα ολοι jazzιστες η Heavymetalαδες  γινανε .Συνφωνα με  μια παλια παροιμια << ξερει ο βλαχος τι ειναι ο σπογγος;>> ::) ::) Προσοχη λοιπον γιατι καθενας που πουλαει κατι δεν θελει να αποκαλυψει τα ασχημα σημεια του αντικειμενου του  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου